Ana sayfa Genel Konular Haberler Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

246
0
PAYLAŞ

Booking’in Türkiye faaliyetlerinin durdurulması hakkında çıkan mahkeme kararının ardından Booking nedir sorusuna daha fazla yanıt aranmaya başlandı. Booking kapatıldı mı? İnternet üzerinden otel rezervasyonları yapmak için kullanılan ve kullanıcıya büyük avantajlar sağlayan Booking hakkında faaliyetlerin durdurulması kararı sosyal medyada tepkiye neden oldu.

TÜRSAB’ın açtığı dava sonucu Hollanda menşeili online rezervasyon portalı ’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi. Booking kapatıldı mı? Bunun ardından Booking nedir? sorusuna yanıt aranmaya başlandı. İnternet üzerinden otel, pansiyon ve hostel arayanların bir numaralı kaynağı olan ve rezervasyonlarıyla kolaylık sağlayan Booking hakkında çıkan bu karar sosyal medyada  tepkiye neden oldu. TÜRSAB Başkanı Ulusoy, rezervasyon yaptıranların mağdur olmayacağını söyledi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açtığı davada Hollanda menşeili ’un Türkiye’deki faaliyetleri İstanbul Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından tedbiren durduruldu.

TÜRSAB’ın web sitesinde yer alan açıklamaya göre, birlik tarafından birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde 2015’te açılan davanın bugünkü duruşmasında portalın, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na (BTK) yazı yazılması kararı da çıktı.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com şirketinin “rekabete aykırı eylemlerinden” dolayı idari para cezasına çarptırılmasını sağladığını da hatırlattı. Booking.com’a 2,5 milyon liralık ceza verilmişti.

Booking kapatıldı mı sorusunun yanıtı belli oldu. Portala BTK tarafından uygulanacak erişim engelinin, mahkeme kararının tebliğinin ardından uygulanması bekleniyor.

BOOKİNG NEDİR?

Booking, online şekilde çalışan bir otel rezervasyon sitesi. Sitede bulunan otel, hostel ve pansiyonlardan uygun fiyatlarla oda ayırtmak mümkün olabiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren ve gezginlerin bir numaralı konaklama kaynağı olan Booking, özel indirimleriyle de müşterileri memnun ediyor.

BİR CEVAP BIRAK