Ana sayfa Genel Konular Haberler İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti

535
2
PAYLAŞ

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti”nin açılış töreni, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bakanların katılımıyla Haliç Kongre Merkezi”nde yapılıyor.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti”nin açılış töreni, Haliç Kongre Merkezi”nde yapılıyor. Açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile yerli yabancı 4 bine yakın davetlinin yer alması bekleniyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti resmi açılış kutlamaları çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler kapsamında İstanbul”un birçok yerinde meydan konserleri ve sahne şovları yapılıyor. Açılış kutlamalarında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı İstanbul”da yoğun güvenlik önlemeleri alındı

BAŞBAKAN YABANCI KONUKLARA YEMEK VERİYOR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Harbiyede Muhsin Ertuğrul Sahnesi açılışı ve İntiharın Genel Provası adlı tiyatro gösterisini izliyor.
-Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi”nde İstanbul 2010 Kültür Başkenti açılış törenine katılan yabancı misafirlere verilen akşam yemeğine katılıyor.

AJANS TARTIŞILIYOR
Avrupa Kültür Başkenti İstanbul etkinliklerini üstlenen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın markalaşmadaki yeri tartışılıyor.
Etkinliklerin düzenlenip gerçekleştirilmesini sağlamak üzere 2005 yılında kurulan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 2008″den itibaren işleri fiilen üstlendi.
Amaç İstanbul”a kentlilik bilincini getirmek, İstanbul”da yaşayanların kültür ve sanata katılmasını sağlamak, sosyal ve ekonomik alanda geliştirerek markalaştırmak. Avrupa ile ekonomik ilişkilerde çalışan insan gücü istihdam etmek ve yerel sivil ve merkezi yönetimi deneylemek.
İnternetteki sitesine bakıldığında, ajansın temel hedefleri bu noktalarda odaklanıyor.
2010 Ajansı”na hangi etkinlikler ve projeler için ne kadar kaynak sağlandığını, ne kadarının harcandığını soran Yalçın Bayer’in Hürriyet Gazetesi’nde yazdığına göre 2008 yılında yaklaşık 240 milyon lira harcandı. 2009 harcamalarının ise 300 milyon lirayı bulduğu sanılıyor.
Ajansın en etkin yılı olan 2010’daki harcamaların ise 500 milyon lirayı bulması bekleniyor. Yalnız ortada bir soru var: İstanbullulardan kesilen akaryakıt başta olmak üzere, çeşitli ÖTV kesintileri ve Hazine”nin katkılarıyla bu kaynağın 1,5 milyon doları geçeceği hesaplanıyordu.
Tasarruf tedbirleri nedeniyle bu harcamaların bir bölümünün Hazine”ye aktarılacağı söyleniyor. Ancak projelerin gerçekleşmesi oranında bu kaynağın biraz daha artabileceği sanılıyor.

2010 AJANSI KALICI OLUR MU?
Ajans’ın kendine tanınan süre içinde yaklaşık 450 proje gerçekleştireceğini, bunun yaklaşık 90 tanesinin gerçekleştirildiğini bildiren Hrriyet azarı Yalçın Bayer, şunları söyledi
“Sinema, müzik, tiyatro ve edebiyat alanlarındaki etkinlik ve restorasyonlar yapılanlar arasında. Yine aynı alanlarda 2009 kökenli 132 projenin etkinliği sürdürüyor. 2010″da ise geri kalanı devreye girecek. Başvuru sayısının 2300 dolayında olduğu dikkate alınırsa bunun %20″ye yakını gerçekleştirilmiş olacak. Kültür ve sanata ayrılan kamuya ait bu kaynak, devletin sanatçılarına kurumsal anlamda sahip çıkmasının zeminini oluşturmuyor mu? Eğer öyle ise bu kurumsal kimliğin (2010 Ajansı”nın) İstanbul için kalıcı olması gerekmez mi? Evet, ama siyasetçinin “para kaynakları”ndan elini çekmesi koşuluyla.”
Bu arada, projesi reddedilen bir sanatçı, konuyla ilgili olarak şu soruyu soruyor:
İstanbul”a esas olarak ne kazandırdık, harcamalar amaç dışı kullanıldı mı?”

Sorunun cevabının birkaç yıl sonra verilebileceğini kaydeden Hürriyet yazarı Yalçın Bayer, son olarak “İnşallah o zaman yazık oldu trilyonlara demeyiz” diyerek şunları yazdı:
“Bunun cevabı biraz da sanatçıların elinde. Onlar için yaratılan bu fırsatı doğru ve bilinçli kullanabilirlerse İstanbul kadar kendileri de kazanacaktır.
İstanbul kültür başkenti ve marka kent mi olacak yoksa bir finans merkezi mi? Peki o çok sözü edilen Moda merkezi” olma konusu ne olacak?”
Karaman

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK