Ana sayfa Genel Konular Eğitim 2009 Öğretmen Atamaları

2009 Öğretmen Atamaları

266
0

2009 yılı öğretmen atamaları ile ilgili açıklama sonunda Bakan Çubukçu tarafından yapıldı. Hala bir çok soru işareti olsada merak edilenler genel anlamda aydınlığa kavuşmuş görünüyor. Öğrenciler okulların 28 eylülde açılmasını istiyorlardı. Bakan Çubukçu böyle bir durum olmayacağını söyledi. Ayrıca öğretmen atamalarına başvuru tarihinide 31 Ağustos-11 Eylül 2009 olarak belirtti.

Çubukçu, Başkent Öğretmenevi’nde katıldığı “Uzaktaki Yakınlarımız Projesi” paylaşım programı ve panelinin ardından gazetecilerin soruları üzerine, öğretmen atamalarına ilişkin olarak, 15 bin öğretmen atayacaklarını hatırlattı. Çubukçu, ’’Bunların yaklaşık 10 bini sözleşmeli olacak, 5 bini de kadrolu olarak atanacak. Bu bizim Maliye’den daha önce aldığımız kadrolardı. Biliyorsunuz benim Bakan olarak bir açıklamam var, ’Bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacağız’ diye. Bu ağustos sürecinden sonra ikinci etap sözleşmelileri kadrolu olarak alacağız. 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında başvurular yapılacak, 14 Eylül 2009 tarihinde ise atamaları yapılacak ve internet yoluyla duyurulacak’’ dedi.

Nimet Çubukçu, kadroların büyük bir çoğunluğunun okul öncesi eğitim için ayrılacağını ifade ederek, okul öncesi eğitimi zorunlu hale getirdiklerini, önümüzdeki yıl içinde de yaygınlaştırılacağını söyledi. Bir soru üzerine, Kasım ayında da öğretmen ataması yapacaklarını, ancak bu atamaların sözleşmeli değil, kadrolu atama olacağını vurgulayan Çubukçu, ’’Bundan sonrakiler hep kadrolu olacak’’ diye konuştu.

-OKUL ÖNCESİNE 8 BİN ATAMA-

Çubukçu, ’’Okul öncesi için ne kadar kadro düşünülüyor?’’ sorusuna, ’’İlk etapta 10 bin civarındaki atamanın yaklaşık 8 binini okul öncesi eğitim için düşünüyoruz’’ yanıtını verdi. Bir gazetecinin ’’Okulların 28 Eylül 2009 tarihinde açılacağına ilişkin bazı söylentiler var. Bu konuda bir gelişme var mı?’’ sorusu üzerine Çubukçu, ’’Şu anda öyle bir şey yok, ama biliyorsunuz ki okulların açılışı da dahil her şey Bakanlar Kurulu’nda görüşülebiliyor. Şu anda böyle bir durum söz konusu değil. 24 Eylülde açılacak diyoruz’’ dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =