Ana sayfa Elektronik Cep Telefonu 3G ile ilgili Merak Edilenler

3G ile ilgili Merak Edilenler

388
0

Geçtiğimiz hafta sistemi Türkiye de hizmete girdi. Reklamlarda, haberlerde, hatta sohbetlerimizde bile  konuşur olduk. Peki nedir bu 3G. Merak edenler için genel bir yazı oluşturduk ve sizlerle paylaştık.

3G Türkiye dışında uzun süredir olan bir teknoloji. Dünyanın farklı ülkelerinde 4G üzerinde çalışmalar sürüyor, ancak 3G’nin potansiyelini değerlendirebilen araçlar henüz yeni yayılıyor. Tüketiciler 3G’nin ne olduğunu, neler sunabileceğini yeni öğrenmeye başlıyor. Ancak ne yazık ki reklamlar bilgi vermekten uzak. Reklamlar sadece 3G’nin varlığından haberdar ediyor, merak uyandırıyor ancak bu merakı hiçbir şekilde tatmin etmiyor.

3g nedir

3G ile gelen genel yenilikler şöyle:

– 3G, üçüncü nesil kablosuz telefon teknolojilerine verilen genel addır. 3G sistemlerinde hızlar artık megabitlerle ifade edilmekte ve 2Mbps hızına ulaşmaktadır. Hızdaki bu artış özellikle internete ve dolayısıyla da bilgiye erişim açısından alışılan erişim kavramına yeni bir boyut getiriyor.

– Bundan böyle cep telefonunuz üzerinden kesintisiz TV izlemenin keyfini yaşayabileceksiniz.

– Mobil internet hızının 72 kat artması sayesinde cep telefonunda görüntülü konuşmanın yolu açılıyor. Artık hem siz karşınızdakini, hem de karşınızdaki sizi görerek konuşacak, sadece sesle iletişim tarihe karışacak.

– Artık cep telefonunu çok daha interaktif olarak kullanabileceksiniz. İsterseniz arkadaşlarınıza internet üzerinden kendi müziklerinizi yollayabilecek veya cep telefonlarına yüklediğiniz interaktif uygulamalar ve oyunlar ile arkadaşlarınızla karşılıklı oyun oynayabileceksiniz.

3G hızı ile web sitelerinin açılma süreleri çok daha kısalacak. Şehir haritalarını rahatlıkla görüntüleyebileceksiniz.

– Bundan böyle artık bilgisayar üzerinden verilen konferanslar bir köşeye itilecek. Cep telefonunuzun kamerası sayesinde çok rahatlıkla konferanslar verilebilecek veya verilen konferansları yerinizde izleyebileceksiniz.

– 3G’nin getirdiği yeni iletişim teknolojisi sayesinde cep telefonlarınız çok daha az enerji tüketecek.

– Yeni güvenlik önlemleri sayesinde mobil ticaret çok daha güvenli bir hale gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 6 =