Ana sayfa internet Bilgileri 4G Nedir | 4G Hakkında Bilinmeyenler

4G Nedir | 4G Hakkında Bilinmeyenler

395
0

İnternet hayatımızın her anına dahil oldu. İşlerin yolunda gitmesi için bir gereklilik halini alan interneti 3G’nin gelişi ile birlikte daha fazla mobilleşerek kullanmaya başladık. Görüntülü konuşma desteği ile ülkemizde pazarlanan 3G’nin belki de en az kullandığımız nimetlerinden biri görüntülü arama desteği

Her yerden hızlı bir şekilde elektronik postalara erişmek, sosyal ağlardaki hesaplara bağlanarak, boş anınızı video izleyerek değerlendirmek ve hatta o anda çektiğiniz bir videoyu anında dostlarınız ile paylaşmak… Tüm bunlar 3G ile hayatımıza bütünüyle dahil olan konular. Peki ya daha fazlasını isterseniz? İşte tam da bu noktada 4G hayatımıza dâhil oluyor.

IP Tabanlı Veri İletimi

Evde, ofiste, alışveriş merkezlerinde ve daha aklınıza gelebilecek birçok noktada Wi-Fi sayesinde internetten, mobil cihazlarda maksimum hızda faydalanabiliyoruz. 4G ise bu deneyimi, mobil olunan her ortamda yaşamak isteyen kullanıcıları hedefliyor.


İlk 4G desteğine sahip cihazlardan birisi: HTC EVO 4G!

Mobil geniş band teknolojisi olan 3G’yi çok daha ileri bir seviyeye taşıyacak olan 4G ya da tam adıyla dördüncü jenerasyon wireless teknolojisi, ADSL teknolojisinin hızlarına ulaşmayı vaat edecek. IP tabanlı ses, veri, online oyun servisleri, yüksek kaliteli video yayını gibi olanaklar mobil cihazlarda kusursuz bir bağlantı hızıyla yaşanabilecek deneyimlerden.

100Mbps İndirme Hızı

Testleri henüz tam manasıyla tamamlanmış diyemeyeceğimiz Amerika’da bazı noktalarda ve bazı mobil operatörler tarafından kullanılıyor. Elde edilen gerçek hayat testleri çelişkili sonuçlar verdiğinden net bir veri sunmak henüz mantıklı değil.

Ancak 4G ile birlikte 3G ve 3.5G’nin eriştiği hızların onlarca kat yükseğine ulaşıldığını belirtirsek, bu ifade 4G’nin başarısını açık bir şekilde ortaya koyacaktır diye düşünüyoruz. 2012 yılında tam manasıyla kullanılmaya başlanacağı düşünülen 4G ile birlikte kablosuz bağlantıda teorik olarak WiMAX 2 ve LTE ile 100Mbps indirme hızına erişmek olanaklı olacak. WiMAX için teorik upload hızı ise 60Mbps.

WiMAX, LTE ve HSPA+

3G’de UMTS, HSPA gibi teknolojiler karşımıza çıkıyordu. 4G’de ise bunlar artık adı anılmayacak ve tarihte yerini almış isimler olacak. 4G’ye geçiş sürecinde WiMax, LTE, HSPA+ gibi standartların da şekil değiştirerek tam 4G standartlarını yakalamış olduğunu görüyoruz.


2013 yılına gelindiğinde mevcut teknolojilerin ihtiyacı karşılamayacağı düşünülüyor.

WiMAX 2 ve LTE Advanced adı verilen teknolojileri ilerleyen süreçte cep telefonlarında sıkça görmeye başlayacağız. Birçok firma LTE üzerine yatırım yapıyor olsa da WiMAX 2’nin de henüz göz ardı edilmediğini belirtmemizde yarar var. Peki, nedir bu WiMAX 2 ve LTE?

?

LTE muhtemelen gelecekte de adını en çok duyacağımız teknoloji olacak. Tam adı Long-Term Evolution olan teknoloji, mevcut 3G teknolojisi üzerinden işlev gösteren bir bağlantı biçimi. LTE gelecekte adını en çok duyacağımız teknoloji olacak muhtemelen dedik çünkü operatörler de LTE kullanmak isteyecek. Peki ama neden?


Turkcell ülkemizde Ericsson ile birlikte LTE denemeleri yapıyor.

Mevcut UMTS ağlarının bir takım düzenlemeler ile LTE yeteneklerine kavuşturulabilmesi olanaklı. Birkaç basit güncelleme ile download ve upload hızları 4G seviyesine ulaşmış bir hale gelebiliyor. Gerçek hayatta şu ana kadar yapılmış testlerde download hızı 5 ile 12Mbps arasında değişiklik gösterirken, upload hızında 2 ile 5Mbps seviyeleri yakalanabilmiş. İşte operatörler de daha hızlı ve daha az maliyetli bir dönüşüm gerektireceğinden LTE teknolojisini tercih edecek.

WiMAX 2 Nedir?

WiMAX kavramına da aslında pek yabancı değiliz. IEEE tarafından desteklenen WiMAX, 802.16 standardını kullanıyor. Wi-Fi alternatifi bir teknoloji olarak adlandırılabileceğimiz WiMAX’in ortaya çıkış amacında Wi-Fi’ın hızını daha geniş bir alana yayma isteğinin başrol oynadığını söyleyebiliriz. Birinci nesil WiMAX teknolojisi olarak ifade edebileceğimiz 802.16e ile teorik olarak 70Mbps indirme hızına 48.28km’lik bir menzilde erişebilmek olanaklı.

Wi-Fi’da olduğu gibi WiMAX teknolojisinde de kullanılan anten kalitesi, bağlantı potansiyeline doğrudan etki eden bir durum olarak göze çarpıyor. MIMO teknolojisi LTE’de olduğu gibi yine WiMAX’de de destekleniyor. Amerika’da yapılan testlerde, gerçek hayatta saniyede 10MB indirme hızlarına erişilebilmiş.

4G teknolojisinin dünyada yaygınlaşması için 2012 yılı öngörülmüş durumda. Ülkemizde 3G ihaleleri yapılırken 4G için de kapının aralanmış olması dikkat

çekici. Turkcell ve Vodafone’un LTE konusundaki çalışmaları da bir hayli önemli. Anlaşılan o ki 4G için 3G’de olduğu gibi fazla beklemeyeceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

one + 15 =