Ana sayfa Bilgisayar Donanım AMD 8 Çekirdekli 16 MB Önbellekli İşlemci

AMD 8 Çekirdekli 16 MB Önbellekli İşlemci

406
0

AMD işlemci sektöründe lider olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Son olarak Üst seviye iş istasyonları ve sunucular için hazırladığı 8 çekirdekli 16 MB önbellekli işlemciler duyurulmuştu. Bu yeni nesil işlemciler önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek.

Orochi ailesinin tepe seviyesi olacak 32nm’lik üretim teknolojisinin ürünü, AM3+ soket yapısındaki model, dahilinde 8 adet çekirdek ve tam 16MB önbelleğe yer verecek. Bunun anlamı halihazırdaki 6 çekirdekli nesle kıyasla  çekirdek sayısının %33’lük artışına karşın, önbellekte yaşanacak %77’lik artış.

Buna göre, her  Bulldozer modülü için sağlanacak L2 önbellek miktarı 2MB olacak iken, toplamda dört modül ve 8MB’lık paylaşımlı L3 önbellekle beraber karşımıza 16MB’lık toplam önbelleğe sahip ve 8 çekirdekli bir işlemci çıkacak.  Bu bağlamda Intel’in çekirdek başına 256KB L2 önbellek barındıran Nehalem ve gelecek nesil Sandy Bridge mimarileri ile AMD’yi mukayese ettiğimizde, AMD’nin Intel’in aksine L2 önbelleğe büyük önem verdiğine şahit oluyoruz. Bu arada Sandy Bridge’in 8 çekirdekli işlemcileri için öngörülen toplam önbellek miktarı ise henüz kesinlik kazanmasa da 20MB olarak bekleniyor.

bulldozer işlemci yapısı

Intel’in yoksa AMD’nin daha yüksek performans sunacağı hakkında henüz konuşmak için epey erken olsa da, bu verilerden hareketle AMD’nin Buldozer ailesi ile birlikte, artan çekirdek sayısı ve çoklu iş parçacığı desteği sonucunda, sadece çoklu iş parçacığı performansında değil, tek iş parçacığına dayanan uygulamalarda da ciddi bir başarım artışı sunacağını söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 4 =