Ana sayfa Bilgisayar Donanım AMD Fusion İşlemcileri

AMD Fusion İşlemcileri

532
0

Almanya Berlin’de düzenlenen IFA 2010 fuarında AMD yeni nesil netbook’lar için tasarladığı ve önümüzdeki yıl piyasaya çıkaracağı Fusion işlemcilerini tanıttı.

Ufak form yapısındaki bilgisayarların ve HBA’ların yanısıra netbook ve ultra-ince sınıfındaki dizüstülerde de konuşlandırılacak olan bu yeni nesil işlemciler GlobalFoundries tarafından 32nm’lik üretim teknolojisi ile tasarlandılar. Bildiğimiz gibi Intel’in halihazırdaki Arrandale platformu 32nm’lik işlemci ile 45nm’lik grafik çekirdeğinin birleşmesinden ibaret. Buna karşılık hem bu Fusion işlemcileri hem de Intel kanadından gelecek Sandy Bridge mimarisi tamamıyla 32nm’lik tasarıma sahipler.

Fusion ailesinin ilk üyeleri olacak Zacate ve Ontario işlemcilerinin her ikisi de x86 mimarisinden 2 adet Bobcat çekirdeği ile geliyorlar. Grafik kanadından DX11 desteğine sahip olan işlemcide dahili DDR3 bellek denetleyici yer alıyor. Bir diğer önemli detaysa yenilenen ve geliştirilen gömülü UVD desteği ile beraber 1080p yani Tam HD video oynatımına olanak sağlamaları. Ultra-ince ve anaakım dizüstülerin yanısıra, HBA türü masaüstü çözümlerinde de yer alacak olan Zacate 18W’lık TDP değeri ile gelirken, netbook odaklı Ontario’da ise bu değer sadece 8W olacak.

Başta da belirttiğimiz gibi, Fusion ailesi önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde sistemlerde konuşlandırılmaya başlanacak.

Kaynak: Pclabs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − six =