Ana sayfa Genel Konular Teknoloji Avea 4G’ye Geçmeye Hazırlanıyor

Avea 4G’ye Geçmeye Hazırlanıyor

354
0

Avea, asıl adıyla LTE, ‘long term evolution’ olan sonunda 4G olarak karşımıza çıkacak teknoloji için altyapısını hazırlamaya başladı. Avea, şebekelerini yeni teknolojilere uyumlu olabilmesi için güncellemiş. LTE teknolojisi için de hazır konuma getirmişler. Bu sayede 3G’de yaşanan gecikmelerin, 4G’de yaşanmaması hedeflenmiş. 2010 yılında dünya genelinde 22 operatörün LTE’ye geçmiş olacağı tahmin ediliyor.

Mevcut altyapıda data geliri geçtiğimiz yıllara göre %30 artmış. Trafik artışı ise %350. Dolayısıyla daha hızlı bir teknolojiye geçişin elzem olduğunun herkes farkında. LTE’nin ana avantajları şöyle.

  • Verimli frekans aralığı,
  • Yüksek kapasite
  • Daha basit şebeke yapısı

Gereksinimler ise şöyle.

  • Belirlenmiş frekans aralığı
  • Uyumlu şebeke ve baz istasyonları
  • Uyumlu cep telefonları

LTE hem operatör tarafında engtegrasyonu kolay hem de kullanıcıya daha hızlı internet sunduğu için karşılıklı olarak avantajlı. LTE mevcut ekipmanları çok fazla değiştirmeden uygulanabiliyor. Maliyeti düşüren LTE, daha ucuz tarifelerin de yolunu açacakmış.

Bir başka güzel nokta ise yeni baz istasyonları. Nokia Siemens’in LTE uyumlu yeni baz istasyonları, 15-20kg ağırlığında ufak istasyonlara dönüşüyor ve soğutma gibi ek ekipmanlar gerektirmediği gibi, güneş enerjisi ile de çalışabiliyor. Yazılım tarafında ise mevcut 3G istasyonları LTE yazılımı ile güncellemek kafi. Dünyada LTE altyapısına geçiş 2010 yılında İsveç ve Norveç’te başladı. Sanırız bu kez çok geri kalmayacağız. Ancak LTE’nin oturup efektif hızına kavuşmasının 2013 yılından önce olması beklenmiyormuş.

3G’nin gecikmesinde bürokratik engellerin de payı büyüktü. Aynı şey LTE’nin de başına gelirse yine sıkıntı olabilir.

Yapılan demolarda 100 Mb/sn hıza ulaşıldı. Ki bu çıkılabilecek maksimum hız değil. Tek antenli baz istasyonunun limiti. Ayrıca 4G modemlerde de bir hız limiti söz konusu. Testi bu nedenle çift modemle yaptılar.

_MG_0339

10 ms gecikme ile bağlantı sağlandı.

_MG_0341

Canlı canlı ulaşılan hız. Altta Almanya’nın ADSL hızı referans verilmiş. En altta ise 3G.

_MG_0362

Video konferans örneği.

HD video izlemek de mümkün. Aynı anda dört adet HD filmin görüntüsünü alabiliyorsunuz. Aslında örnekler iki şeye bağlı, düşük gecikme süresi ve yüksek indirme hızı. Bunlar olduğunda internetten neler yapabileceğimizi hepimiz biliyoruz. Karşılıklı online oyunun da mümkün olduğunu belirtmeye gerek yok sanırım. Yalnız bu hızları iki sene daha görmek zor olacak.

_MG_0347

Ve az önce bahsettiğim Nokia Siemens baz istasyonu. Her ünite bilgisayar kasası kadar. Kadrajın dışında, tepede ufak bir anteni var.

Kaynak: Ceplab

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =