Ana sayfa Genel Konular Haberler Balın İçeriğindeki Sırlar Nelerdir?

Balın İçeriğindeki Sırlar Nelerdir?

246
0

Bal; tokoferol, askorbik asit, flavonoidler ve diğer fenolik maddelerin yapısından dolayı antioksidan etkiye sahiptir. Uzmanlar, balın mideyi saran krampları hafifletebildiğini ve gastrointestinal sistem üzerinde düzenleyici bir etkisi olduğunu kanıtlamışlardır. Cilt üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, birçok kozmetik ürününün bileşiminde kullanılan organik bal, yara izlerinin iyileşmesinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Yetişkinlerin, balın sağlığa etkilerinden yararlanabilmeleri için günde üç ila beş yemek kaşığı yemesi gerekir.

Bal, bir arı gövdesinde farklı salgılara sahip hafif tatlı bir sıvı şeklinde üretilen bir nektar olarak bilinir ve kombinasyon enzimlerinin bir sonucu olarak oluşur. Bal, çok miktarda makro ve mikro elementler, enzimler, probiyotikler, prebiyotikler, vitaminler ve mineraller içerir. Arı, nektarın vücudundaki dönüşümünü serbest bırakır ve ardından kovandaki balı boşaltır.

Propolis Nedir?

Propolis, bitkilerin yapraklarından, gövdelerinden ve tomurcuklarından toplanan çok güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal etkiye sahip tamamen doğal bir arıcılık ürünüdür. Arılar tarafından kovandaki mikropları gidermek ve kovanı sterilize etmek için kullanılır. Propolis, uygun şekilde işlenirse insan vücudunda aynı işlevi görür. Vücudun hastalıklarla savaşmasına, virüsleri ve bakterileri yok etmesine yardımcı olur. Propolis, düzenli tüketim ile bağışıklığı artırarak hastalıkların görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur. Bu antibiyotik kullanımını da azaltır.

Ham Bal Nedir?

Ham bal kovanı terk eden doğal bir baldır; pastörize ve filtrelenmemiştir. Pastörizasyon, yani yüksek sıcaklıklarda ısıtmak aslında bal için gerekli bir işlem değildir. Bunun nedeni balın kristalleşmesini önlemektir. Ancak, çiçek balı ve türlerinin kristalleşmesi aşırı derecede doğaldır ve önlenmesi gerekmez. Pastörizasyon balda bazı enzimlere ve fenol ve flavonoidlerin yapısında bazı değerli bileşenlere neden olur; filtrasyon baldaki polenlerde azalmaya yol açar.

Ham bal pastörize edilmemiş veya süzülmemiş olduğundan, besin içeriği tüm doğallığı ile korunur. Ham bal bu formda antibakteriyel aktivite sergiler. İşlenmemiş bal yüksek sıcaklıklarda ısıtılmadığından ve poleni filtre edilmediğinden doğal olarak kristalleşebilir. Bal kristalizasyonu tamamen doğal bir olgudur. Kristalize bal tüketiminde bir sıkıntı yoktur.

Balın Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, balın bağışıklık sistemini kış hastalıklarına ve gribe karşı güçlendirdiğini, yara iyileşmesi ve iltihabı iyileştirmede olumlu yönde yarar sağladığını göstermiştir. Son yıllarda popüler hale gelen antioksidan aktivite gösteren maddeler içerdiğini gösterir. Özellikle yayla balı; Demir ve magnezyum içeriği ile beslenme ile ilgili bazı problemlerin giderilmesinde destekleyici bir rol oynar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − seven =