Ana sayfa internet Bilgileri Borcundan Dolayı Kapanan İnterneti Kullanın

Borcundan Dolayı Kapanan İnterneti Kullanın

1048
0

Hepimiz bazen fatura ödemeyi unutuyoruz veya son ödeme gününe kadar hesabımızda para olmayabiliyor. Durum böyle olunca internet bağlantınız en olmaması gereken zamanda -her kesildiği zaman da en olmaması gereken zaman oluyor zaten- kesiliyor. Türk Telekom daha önce 3 ay için bu durumu tolere ediyordu, artık tek bir ödenmemiş fatura dahi olsa internet bağlantınızı kesiyorlar ancak; son keşfimizden sonra tam da kesiyorlar diyemeyeceğiz açıkçası.

İnternetiniz kesildiğinde, Türk Telekom sizi otomatik olarak kendi belirlediği bir sayfaya yönlendiriyor.

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Bu sayfanın adres satırına her zamankinden biraz daha dikkatli baktığımızda, adreslerin başında sürekli görmeye alıştığımız http:// yerine https:// ‘yi görüyoruz.

“https://” ifadesi “Secure HTTP”, yani kombine bir HTTP-SSL/TLS bağlantıyı ifade ediyor. SSL’in ne olduğunu da Wikipedia’dan kısaca alıntılıyalım;

Netscape tarafından 1994 yılında geliştirilen Secure Socket Layer (Türkçe’ye Güvenli Yuva Katmanı olarak çevrilebilir) protokolü, internet üzerinden şifrelenmiş güvenli veri iletişimi sağlar.

Gelelim hikayenin bundan sonraki kısmına. İnternetin kesik olduğu sıralarda Skype’ın çalıştığını gördüm. Heralde yazılım takıldı veya kişi listesi güncellenmedi diye düşünüp üstüne gitmedim ama; Skype’tan bir arkadaşım mesaj atar atmaz -jeton düştü :) – durumu anladım.

Google SSL haberleri ve Facebook’un yasaklı olduğu bazı ağlarda, https:// kullanılarak açıldığı aklıma geldi. İlk olarak bu adresleri denedim ve sorunsuzca bu adreslere bağlandım!

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Skype sorunsuzca çalışıyor

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Google SSL

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Bağlantı sadece anasayfalardan ibaret değil. SSL şifrelemenin devam ettiği sürece siteler içerisinde gezinebiliyorsunuz.

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Çoğu kişinin anasayfası Facebook.

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin Facebook adresinde videolar oynatılamıyor ve SSL’in geçerli olmadığı dış bağlantılara ulaşılamıyor.

Şimdi gelelim işleri halletme kısmına. İnternete bağlı olduğumuz sürece işimiz için kullandığımız en önemli bağlantılar içerisinde, e-posta bağlantımız ve çevirimiçi bankacılık bağlantılarımız geliyor.

GMail’in SSL desteği olduğu için aynı şekilde adresin başını https:// ile değiştirerek GMail servisine de sorunsuzca girebiliyoruz.

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin

Çevirimiçi bankacılık sayfaları da SSL destekli. Şu ana kadar TTNET’in bu duruma tek sevineceği kısım büyük ihtimalle bu kısım olacaktır. Çünkü çevirimiçi bankacılık sayesinde, banka hesabımızdan Telekom faturamızı ödüyoruz :) .

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin PayPal

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin

Bankamızın, çevirimiçi bankacılık sitesine sorunsuzca ulaşarak hesabımıza giriş yapabiliyoruz.

Borcundan dolayı kapalı ADSLde işlerinizi halledin

~ Mutlu Son :) ~

Kısacası söylemek istediğimiz, bir dahaki kesintiden önce mutlaka kullanmanız gereken sitelerin SSL desteği olup olmadığına, eğer varsa adreslerine bakın ve bir dahaki kesintide komşularınızın kablosuz ağlarına dahil olmaya çalışmayın :).

Ed. notu: Bu TT’nin sisteminde geçici bir hata olabilir ya da güvenli bağlantıyla ulaşılabilecek bazı yerleri ulaşılır kılmak için böyle bir tasarıma gitmiş olabilirler, belki de sadece bizim rastladığımız bir durumdur; o yüzden siz deneyene kadar düzeltirlerse bize kızmayın. :) Ayrıca DSL hattı borcundan dolayı kapatılmış tanıdıklarınız varsa ve bunu deneyip burada diğer kullanıcılarla paylaşırsanız seviniriz.

Kaynak : Pclabs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + 6 =