Ana sayfa Elektronik Fotoğraf Makinesi Canon EOS 5D Mark 3 Sonunda Çıktı

Canon EOS 5D Mark 3 Sonunda Çıktı

426
0

Canon EOS modelini dün çıkardı. Tüm fotoğrafçılık sitelerinde duyurusu yapıldı. Buraya ekleyip eklememe konusunda biraz kararsız kalmıştım, bugün eklemeye karar verdim. Bende Canon EOS 450d modeli bulunuyor. Şu an için 5D Mark 3’ün fiyatı çok pahalı olsada (Öğrenciler için) ilerleyen zamanda herkes alabilir.

Bu yıl beklenen, aslında geçen yıl beklenen, en önemli ürünlerden biri Canon EOS idi. 2008 yılında çıkan Mark II fotoğraf kalitesi yanında, video performansı ile yeni bir sektör yarattı ve açık söylemek gerekirse, Mark III çıkmasaydı peynir ekmek gibi satmaya devam edecekti. Hemen özellikleri ve farkları görelim.

 •  22 MP CMOS tam kare algılayıcı. Mark II ile aynı ama yeni bir tasarım
 •  ISO 100-25600.  Mark II 6400 idi. Genişleme özelliğini saymadık. Algılayıcının doğal üretimi bu.
 • 61 Nokta otomatik odaklama sistemi. 1D X’ten aşağı doğru inen sistem, Mark II ile kıyas dahi kabul etmeyecek belki de tek özellik.
 • Digic 5+ Mark II’de Digic 4 bulunuyordu
 • 6 fps çekim. Mark II 3.9 fps idi.
 • 1920×1080 video çekim. Çok daha kolay kullanım. 1D X’in sıkıştırma ve moire düzeltme özellikleri.
 • Çift kart slotu. Mark II tek slot idi.
 • Kulaklık çıkışı. Mark II’de yoktu.
 • 1040k 3.2 inç LCD. Mark II’den hem daha büyük hem de çözünürlüğü fazla
 • Daha büyük ve dayanıklı gövde
 • %100 görüş alanlı bakaç. Mark II %98.
 • Gövde 860 gr ve boyutları 152 x 116 x 76. Mark II’nin ölçüleri  152 x 114 x 75 mm ve ağırlığı da 810 gr. Yani Mark III hem daha ağır hem daha büyük.
 • 3500 USD

Kabaca böyle. Kısa bir değerlendirme yapacak olursak, Canon, EOS 7D ile başladığı ergonomi ve özellik iyileştirme hamlesini alt seviye makinelere uyarladıktan sonra, 1D X ile ikinci bir dalga başlatmıştı. 5D Mark III, 1D X’in iç yapısı ile 7D’nin ergonomisinin karşımı olmuş. Nikon’un D800 ile 36 MP’ye fırlamasından sonra, Canon’un cevabı merak ediliyordu ama Canon, Mark III ile çözünürlüğe hiç dokunmadı. Ki bu durumda bir oh çeken çok olmuştur. Mark III bunun yerine doğal yüksek ISO’da daha çok seçenek sunuyor. Makineyi test edenler iki durak daha iyi olmuş diye yorum yazmışlar ki bu çok önemli bir fark.

Örnek vermek gerekirse, Mark III’ün ISO 12800′ü, Mark II’nin ISO 3200 kadar gürültü üretiyor demek bu. Algılayıcı, MP değişmese de yeni sonuçta. Diğer önemli özellik AF sisteminin tamamen değişmesi. Mark II’nin şikayet edilen tek noktası 9 noktalı eski AF sistemiydi ki artık 61 noktalı modern bir AF sistemine kavuştu.

Makinenin kontrol şeması 7D’ye benzemiş. LCD’si 3.2 inç ve 1.040.000 nokta.

5D Mark III, Canon’un Digic 5+ işlemcisine sahip. Bu sayede 6 fps çekiyor, kamera içinde HDR yapabiliyor ve çektiği videoların moire ve aliasing sorunlarını azaltıyor. Ayrıca 1D X’in sıkıştırma tekniklerini de içeriyor. Video demişken, Full HD çekim devam ediyor ama 7D’den de görüğümüz kolay kullanıma kavuşuyor. Ayrıca kulaklık çıkışı ekleniyor.  HDMI çıkışının sıkıştırılmamış görüntü verme desteği ise bulunmuyor. Video’lar durmadan 30 dakika boyutuna çıkabiliyor. Yani 4GB boyutlarda yeni dosyayı kaydı durdurmadan otomatik oluşturabiliyor.

Fiziksel olarak makine daha ağır ve biraz daha büyük. Ancak daha sağlam ve su ve toz koruması daha başarılı imiş. Flaş hala yok. Ancak çift kart slotu var ve SD kartları SDXC dahil destekliyor. Yedekli çalışabildiğiniz gibi, bir karta RAW diğerine daha küçük boyutta RAW çekmek gibi opsiyonlar sunuyor. Diğer kart CF olmaya devam ediyor ki bu da iyi olmuş zira CF kartlar çok daha dayanıklı. Nikon’da gördüğümüz USB 3.0 desteği keşke Mark III’e de eklenseymiş. Bakaç da Mark II’den daha geniş alanı gösteriyor ve %100 görüş sağlıyor. 150000 çekim ömürlü perde sistemi sessiz modda da çalışabiliyor.

Mark II ile D800 karşılaştırması şüphesiz en çok merak edilen konulardan biri. Daha bunu yapan doğal olarak yok. Biz de bekleyeceğiz. Ancak Digic 5 sayesinde JPEG çıktılarının çok başarılı olmasını doğal karşılamak lazım. RAW dosyaları görmeden ISO konusunda bir şey söylememek gerek. Bakalım D800′ün 36 MP algılayıcısından daha iyi sonuçlar elde edilebilecek mi. Eğer bunu başarırsa, 22 MP olmasının pek bir önemi kalmayacak. Daha doğrusu dezavantajlı konumda olmayacak. 22 MP zaten yeterli bir değer.

Bundan sonra artık karşılaştırmaları bekleyeceğiz. Mark III de elbet elimize geçecek. Mark III ile iligli yapılan eleştirilerde fiyatın yüksek bulunması da yer alıyor. Mark II stokları erimeden 3500 USD altını görmek zor olacak.

Bugüne kadar Mark II alamayanlara da hem ikinci elde hem de indirim kampanyalarında gün doğacak. Mark III’ün yeni özelliklerinin hepsi kesinlikle Mark II’yi çok ileri bir noktaya taşıyor. Ancak ortada bir gerçek var, Mark II çok iyi bir makine, Mark III ise çok daha iyi olmuş. O yüzden Mark II fırsatlarını da değerlendirmek yanlış olmaz.

Bu arada Mark III nedeniyle güme giden bir gelişme de oldu ve Canon nihayet 580 EX II’nin üzerine bir model daha ekledi ve 600 EX RT geldi. 60 GN olan bu flaşın en önemli özelliği, kablosuz tetikleme sisteminin radyo kontrollü olması. Bunun için ya aynı flaştan iki tane alıyorsunuz ya da Canon’un yeni radyo kontrolcüsünü satın alıyorsunuz. RT olmayan bir model de çıkaracak Canon ama Mark III ile duyurulan bu ürünlerin hepsi çok pahalı. Kullanıcı yorumları da öfke kusuyor. İyi tarafı ise kaliteli radyo kontrolcülerin fiyatlarının bu üründen sonra düşeceği. Normalde Pocket Wizard gibi harici çözümlere başvurulurken, artık Canon’un kensi sistemi alınabilecek. Üçüncü parti firmalar da fiyat kırmak zorunda kalacak. Zira profesyoneller fiyatı yüksek de olsa Canon çözümünü alacaklardır. Bu durumda diğer firmaların çok çekici ürünler sunmaları gerekiyor. Aşağıda ürün görsellerini bulabilirsiniz. Hepsi Canon’un kendi yayınladığı görseller.

Kaynak: Pclabs.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + one =