arama

Canon EOS 800D Ayrıntılı İnceleme

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Canon’un yeni DSLR’ı giriş seviyesine konumlandırılsa da üst segment makinelerden aldığı özelliklerle abilerine kafa tutuyor. Sunduğu görüntü kalitesi ve hızlı otofokus yeteneğiyle dikkat çeken EOS 800D, giriş seviyesi fotoğraf makinelerinin en başarılı örneklerinden biri.

Canon, en yeni fotoğraf makinesi EOS 800D ile fotoğraf çekimi yapmaya başlayan amatörlerin beklentilerini karşılayacak özelliklerle geliyor. Fotoğraf bilgisinin temelini yeni öğrenmeye başlayan giriş seviyesi kullanıcılar haricinde orta segment kullanıcılarının da satın almayı düşüneceği bir makine olan EOS 800D, abisi EOS 77D’den aldığı hızlı otofokus sistemiyle farkını ortaya koyuyor. Dünyanın en hızlı netleme yapabilen makinesi olan EOS 800D, 0,03 saniyede netleme yaparak dikkatleri üstüne çekiyor. Sony’nin hızlı netleme performansıyla göze çarpan a6500’de bu sürenin 0,05 saniye olduğunu belirtelim. Popüler fotoğraf makinesi ailesi EOS’un son üyesi EOS 800D’nin tasarımıyla incelememize başlayalım.

KLASİK TASARIM

Canon yıllardır süregelen tasarım anlayışını EOS 800’de de sürdürüyor. EOS 760D modeliyle kıyasladığımızda aynı boyut ölçülerine sahip olan makine selefinden daha hafif. EOS 800D, taşınabilir bir fotoğraf makinesi kadar hafif olmasa da bir profesyonel DSLR kadar da ağır değil. Elimize aldığımızda profesyonel bir makine kadar iyi bir şekilde kavradığımız makinenin sağ üst kısmında çekim modlarını ayarlamaya imkan tanıyan çekim modu halkası ve bu halkanın yanında ISO, ekran, otofokus seçim ayarı için birtakım tuşlar yer alıyor. Makinenin kabza kısmında ise deklanşör tuşu ve enstantane tekeri bulunuyor.

Sağ yan kısmında SD kart girişinin bulunduğu EOS 800D’nin sol yan kısmında ise microUSB ve miniHDMI mevcut. Işığın yetersiz kaldığı durumlar için dahili flaşın da kullanıldığı makineye hot shoe yuvası üzerinden harici flaşlar da takılabiliyor. Makinenin arka tarafını incelediğimizde klasik kontroller haricinde hareketli bir ekran karşımıza çıkıyor. Selfie çekimlerini kolaylaştıran bu ekran kapatılarak çizilmelere karşı koruma sağlıyor. Dokunmatik özelliğe de sahip olan bu ekranın dokunma hassasiyetinin başarılı bulduğumuzu söyleyelim. Güneş ışığı altında yüksek görülebilirlik için ekran parlaklığının yüksekliği gayet yeterli. Gövdesinde kompozit malzemenin kullanıldığı EOS 800’de elektronik vizör yerine optik bir vizör kullanıldığını da belirtmekte yarar var.

DÜNYANIN EN HIZLI NETLEME YAPABİLEN DSLR’I

’nin en göz alıcı özelliklerinden birisi hızlı otomatik netleme kabileyeti. Canon’un üst segment DSLR makinelerinde gördüğümüz Çift Piksel otokus sisteminin kullanıldığı makine, beğenimizi kazanmayı başardı. Özellikle hızlı sahnelerde test ettiğimiz makinede otofokus sisteminin çok hızlı ve doğru netleme yapabildiğini söyleyelim. Düşük ışıkta da başarılı performans sergileyen EOS 800D’yi Canon’un bize gönderdiği 50 mm F/1.8 lensle test etme fırsatı bulduk. Oldukça kompakt bir boyutta olan bu lens geniş bir diyafram açıklığına sahip olduğu için daha hızlı çekim yapabilme imkanı sunuyor.

50 mm’lik lens aynı zamanda düşük ışık koşullarında da bizi etkilemeyi başardı. Alan derinliği açısından da bizden tam not alan bu lens sayesinde arka planı yok ederek etkileyici kareler çekmek mümkün. Renk doğruluğu ve keskinlik açısından hedefi tam 12’den vuran 50 mm’lik lensi fiyat-performans açısından çok başarılı bulduğumuzu belirtiyor ve bu lensi kesinlikle satın almanızı öneriyoruz. Giriş-orta seviye bir makine olduğu için tam kare sensörün aksine APS-C sensörün tercih edildiği makinenin genel performansıyla iyi bir iş çıkardığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Sabit lens yerine Canon’un bir önceki EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lensinden daha küçük EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM lensini veya 18-135mm F3.5-5.6 IS STM lensini de EOS 800D’de tercih edebilirsiniz. Bir önceki makineyle kıyasladığımızda EOS 800D’nin daha az gren ürettiğini ve düşük ISO seviyelerinde çok temiz görüntü sunduğunu söyleyelim. Makinedeki ISO hassasiyeti maksimumda 51.200’e kadar çıkabilse de 12.800 ISO seviyesinden sonra EOS 800D’de çoğu makinede olduğu gibi gren oluyor. Ancak buna rağmen EOS 800D, genel performansıyla bizi tatmin etmeyi başardı. EOS 800D’nin pil ömrünün de selefinden daha iyi olduğunu belirtelim.

VİDEO PERFORMANSI VE YENİLENEN ARAYÜZ

Canon EOS 760D’de olduğu gibi ’de de 4K video çekim özelliği ne yazik ki yer almıyor. Bunun yerine makinede video formatında artık standart haline gelen Full HD video çekim özelliği bulunuyor. Video çekimi konusunda beklentimizin üzerinde performans sergileyen EOS 800, MPEG-4ve H.264 video formatlarına destek veriyor. Canon’un yeni makinesinde dikkat çeken yeniliklerden biri de grafiksel kullanıcı arayüzü. Yeni tasarlanan kullanıcı dostu ve basit grafik arayüzü kamera kullanımını kolaylaştırıyor. Görüntü aktarımı için microUSB ve mini-HDMI haricinde makinede kablosuz görüntü aktarımı özelliği de bulunuyor. Canon Camera Connect isimli uygulama sayesinde fotoğraf makinesinde çekilen fotoğrafları akıllı telefonlara hızlı bir şekilde aktarmak mümkün. Kablosuz görüntü aktarımı haricinde uzaktan canlı izleme çekimi özelliği yardımıyla EOS 800D, akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebiliyor. Makinede yapılabilen ISO, netleme ve daha birçok ayar telefonlar üzerinden de yapılabiliyor. Sonuca gelecek olursak EOS 800D şu sıralar giriş veya orta segment bir fotoğraf makinesi satın almayı planlayaları hayal kırıklığına uğratmayacak türden bir makine. Karmaşıklıktan uzak kullanım kolaylığı sunan EOS 800D, fotoğraf dünyasına atım atmak isteyenler için biçilmiş kaftan.

Ufalan 18-55 mm lens
Canon EOS 800D, bir önceki EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM lensten yüzde 20 daha küçük yeni EF-S 18-55mm f/4-5.6 IS STM lensle geliyor

Canon EOS 800D
Yenilenen arayüz
Rehberli kulllanıcı arayüzü sayesinde EOS 800D’de fotoğraf çekimi yapmak oldukça basit

Canon EOS 800D
Lens ailesi
Canon EOS 800D’de farklı lensler kullanarak makinedeki fotoğraf kalitesini artırabilirsiniz

Canon EOS 800D
Kablosuz görüntü aktarımı
Kablosuz aktarılan fotoğraflardaki bilgileri akıllı telefonlar üzerinden görmek mümkün

Canon EOS 800D
Hareketli ekran
Güneş ışığı altında rahatlıkla görülebilen hareketli ekran dokunmatik özelliğine sahip

Canon
Harici flaş desteği
Makinede dahil flaş olsa da hot shoe yuvası üzerinden harici flaşlar da takılabiliyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER VE PUANLAMA

Canon EOS 800D

Teknik Özellikler

Sensör
• APS-C (22.3 x 14.9 mm)
• 24,2 megapiksel çözünürlük
• 45 AF noktası

Görüntü işlemcisi
• DIGIC 7

Deklanşör Hızı
• 1/4000 – 30 saniye

Ekran
• 3 inç hareketli ve dokunmatik ekran (1,04 milyon noktalı)

Video
• 1920 x 1080 (60p, 30p, 24p, 1280 x 720 (60p)
• MPEG-4, H.264

Hafıza
• SD/SDHC/SDXC card

Bağlantılar
• Micro-USB 2.0, mini-HDMI, mikrofon,
• Wi-Fi, NFC, Bluetooth

Pil ömrü
• Yaklaşık 600 kare

Boyutlar
• 131 x 100 x 76 mm

Ağırlık
• 532 gram (pil ile birlikte)

Fiyat

Canon EOS 800D (18-55 mm lens): 4.190 TL
50 mm 1.8 STM: 550 TL

Artı/Eksi

+Fotoğraf ve video kalitesi, başarılı dokunmatik ekran, kullanıcı arayüzü, hızlı otofokus yeteneği

4K video desteği yok