Ana sayfa Elektronik Cep Telefonu Cep Telefonu Pazarında 2. Çeyrek Durumu

Cep Telefonu Pazarında 2. Çeyrek Durumu

488
0

Cep telefonları en hızlı gelişen ürünlerin başında geliyor. neredeyse 3 ayda bir yeni telefon çıkarır oldular. İphone telefonların çıkışıyla cep telefonuna bakış açısı oldukça değişmişti.

Her yıl satılan cep telefonları 350 milyon civarında. Tabi bu rakam Dünya genelinde. Peki bu kadar telefondan en çok satılan hangi marka oldu? Hangi markanın pazar payı ne kadar? Merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

pazarında geride kalan ikinci çeyreğin ardından firmaların pazar payları belli oldu.

İlk 5 isim ve pazar payları şöyle:

  • Nokia: %35 (111.1 milyon adet satış)
  • Samsung: %20.1 (63.8 milyon adet satış)
  • LG: %9.6 (30.6 milyon adet satış)
  • RIM: %3.5 (11.2 milyon adet satış)
  • Sony Ericsson: %3.5 (11 milyon adet satış)
  • Diğerleri: %28.3 (89.8 milyon adet satış)

IDC tarafından hazırlanan rapora göre bu çeyrek içerisinde toplamda 317.5 milyon adet satışı gerçekleştirilirken bu rakam yıl bazlı %14.5’luk bir artışa karşılık geliyor. Yılın ilk yarısı baz alındığında ise küresel çapta toplam 620.6 milyon adetlik telefon satışı gerçekleştirildiği ortaya konmuş. Bu rakam da yıl bazlı bakıldığı vakit %8.5’luk bir artışı işaret ediyor.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle bu dönemi karşılaştırdığımızda en büyük büyümeyi ise %40’la RIM’in başardığı ortaya çıkıyor. S.E ise %20.3 düzeyinde bir daralma yaşamış bir sene içerisinde. Yukarıdaki tabloda da gördüğümüz gibi, S.E hariç diğer tüm firmaların büyüdüğü de göze çarpanlar arasında.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 16 =