Ana sayfa Genel Konular Haberler Digiturk, Google’a Dava Açtı

Digiturk, Google’a Dava Açtı

456
0

Youtube erişim sorununun yeni yeni çözüldüğü, engelli ip’lerin yeni yeni açıldığı şu günlerde Google’a açılan bir dava ile tekrar bir çok ip engellendi.

Google’a yönelik açılan davalara bir yenisi daha eklendi. Bu defa davayı açan isim Digiturk. Davanın açılma sebebi ise Google’ın Lig TV maçlarını izinsiz yayınlayarak telif haklarını ihlal etmesi.

Bursa Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davadan çıkan sonuç ise Google’ın çeşitli uygulama ve blogları üzerinden yayın yapan 79 IP adresini kapatılması. Kapatılma ertesinde her zaman olduğu gibi yine Google’ın bazı servislerine erişim konusunda sıkıntı yaşanması kuvvetle muhtemel.

Konuyla ilgili konuşan İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren şunları söylüyor:

Dava ticari bir dava olup, içeriği 5651 sayılı yasa ile ilgili değildir. Haliyle TİB ve BTK’nın sorumluluk alanında değildir. Mahkeme, telif haklarının korunmasıyla ilgili bir engelleme kararı çıkarmıştır. Karardan özellikle KOBİ tarzı işletmelerin mağdur olma ihtimali mevcuttur.

Telif hakları konusunda şirketlerin ortak çalışmalara giderek bu tip engellemeler yerine, daha yapıcı sonuçlar almaları gerekmektedir. Yoksa bu kargaşanın ortadan kalkma ihtimali yoktur. Bunun için de TİB’in (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) mutlaka yetkilendirilmesi gerektiğini savunuyoruz. Yani 5651 yasanın haricindeki diğer konularda da, TİB yetkili olmalıdır. Bunun yanısıra bize de (İnternet Kurulu) görev verilmeli ve iki kurum arasında bir ihtisas mahkemesi oluşturularak kararlar TİB ile koordineli biçimde alınmalıdır.

Bu arada Digiturk’un Google’a yönelik açtığı ilk dava değil bu. Geçtiğimiz Haziran ayında da yine aynı sebeple yani internet üzerinden izinsiz maç yayını yaptığı gerekçesiyle dava açan firma, Google’a ait 44 IP adresinin engellenmesini sağlamış ve mahkemenin bu kararı ertesinde birçok kullanıcı Google’a ait e-posta, takvim, çeviri, harita vb. gibi servislere ulaşmakta sıkıntı yaşamıştı. İşte şimdi kararı alınan bu son engelleme ertesinde de pek çok şirketin durumdan olumsuz etkilenme ihtimali büyük.

Ve son olarak da, Google’ın bu telif hakları ihlali içeren uygulamaları sebebiyle 2 milyon lira zarara uğradığını açıklayan Digiturk’un Google’dan bu parayı ödemesini istediğini söyleyelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × five =