Ana sayfa Wordpress İpuçları FeedBurner ile Mail Aboneliği ve RSS Takibi

FeedBurner ile Mail Aboneliği ve RSS Takibi

2469
19

Birçok sitede mail grubumuza üye olun şeklinde yazı görmüşsünüzdür. Bunların büyük kısmı ile yapılıyor. Özellikle blog sayfalarına yazılan yazılardan, isteyenlerin anında haberdar olmasını sağlamak için harika bir sistem diyebiliriz. WordPress kullanıcıları için wordpres eklentisi henüz bulunmuyor. Zaten eklentiyede gerek yok. Bir kaç ufak ayar ile çok kısa sürede sitenize kutusunu ekleyebilirisniz.

sitesi ingilizce olduğu için elimizden geldiğince resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Umarım birilerinin işine yarar. Unutmadan hatırlatalım bir google hizmeti. ‘ı kullanabilmek için google hesabınız olmalı.

– Öncelikle https://feedburner.google.com/ adresine girerek ” Burn a feed right this instant.” kısmına siteadresinizi yazarak sitenizi feedburner’a ekliyorsunuz.

– Daha sonra gelecek ekrandan sitenizin feed çıkışını seçiyorsunuz.

– Daha sonra gelen ekrandan site başlığını değiştirebilirsiniz. Onun altındaki feed Adress yazan kısım sizin feedburner adresiniz olacak. Standart olarak site başlığını orada yazılı olur. Onu silerek daha kısa birşey yazabilirsiniz. Herşey sorunsuz gittiyse ” Congrats! Your FeedBurner feed is now live. “şeklinde yazı ile karşılaşmanız gerekli. Böylece sitenizi Feedburner’a eklemiş oldunuz. Şimdi ayarlarını yapalım.

Feedburner sayfanızda Analyze, Optimize, Publicize, Monetize, troubleshootize şeklinde menüler var.

Analyze: Bu kısımda sitenizi takip edenler, mail grubuna kaç kişinin üye olduğu, kaç kişinin gelen mailden sitenize geldiği gibi genel istatistiki bilgiler bulunur.

Optimize: Bu kısımda genel ayarlar bulunmaktadır. Sitenizdeki RSS beslemelerinin genel görüntüsünü buradan ayarlayabilrisiniz.  Burada bizim işimize yarayacak olan ” BrowserFriendly ” bölümündeki ” Theme ” kısmıdır. Buradan Türkçe bir tema seçerek sitenizdeki feed adresine tıklanıldığında ingilizce yerine türkçe görünmesini sağlayabilirsiniz.

Publicize: Bu kısımda mail üyeliği ayarlarını yapabilirsiniz. Bu bölümün birçok işlevi var fakat şimdilik sadece mail grubu oluşturmayı anlatacağız. Bu bölümdeki ” Email Subscriptions ” kısmına gelerek bu özelliği aktif edin. Böylece mail ile takip işlemini aktif yapmış olacaksınız.

feed email üyeliği

Aktif yaptığınızda ” Email Subscriptions “ bölümün altında ek ayarlar kısmı çıkacak.

emailfeed

– Subscription Managenement: Su kısımda sitenize eklemeniz gereken kod var. Bu kod ” Sitemizdeki yazıları takip etmek için aşağıdaki kısma mail adresinizi giriniz ” şeklindeki yazının kodudur. Yazı ingilizce olduğu için sitenize ekledikten sonra gerekli yerleri türkçeleştirebilirsiniz.

– Comminucation Preferences: Bu bölümde mail adresi onayı bulunuyor. Sahte  takipçiler ve istenmeyen takipçileri engellemek için üye olanlara mail aktivasyonu gönderilir. Bu alandan gönderilecek mailin başlığını, gönderen mail adresini, içeriğini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

– Email Branding: Bu kısım sitenizi mail ile takip edenlere, sitenizde bir yazı yazıldığında gidecek olan mailin görüntüsünü içerir. Gidecek olan Email konusunu, Yazıların tipini, rengini vs.. özellikleri buradan ayarlayabilirsiniz.

– Delivery Options: Sitenize yazdığınız yazılar takipçilere anında değil günün belli saatinde gönerilir. Buradan gönderilme saatini ayarlayabilirsiniz.

Önemli diyebileceğimiz bir özellikte takipçi sayınızı sitenizde gösterebilmek.

takipci sayisi

Bu özelliği Publicitize -> FeedCount kısmından yapabilirisniz. Buraya tıkladığınızda bu özelliği aktif etmek için aktive butonuna tıklayınız. Daha sonra karşınıza çıkan kodu sitenize koymanız yeterli olacaktır.

19 YORUMLAR

 1. Nerede takıldığınızı anlamadım ama sırayla ve okuyarak giderseniz sorunsuz yapabilirsiniz.

 2. Bende ; “FeedBurner encountered an error adding your feed to feedburner.” bu şekilde bir hata veriyor . Gerekirse Ekran görüntüsünüde atarım . Güzel konu olmuş . Fakat benimki yarım kaldı yardımcı olursanız sevinirim :)

 3. Ahmet Genç: Bende ; “FeedBurner encountered an error adding your feed to feedburner.” bu şekilde bir hata veriyor . Gerekirse Ekran görüntüsünüde atarım . Güzel konu olmuş . Fakat benimki yarım kaldı yardımcı olursanız sevinirim :)

  Sanırım bu hatayı sitenizi eklerken aldınız. Buraya yazdığınız sitede bu hatayı aldıysanız ben denedim bir sorunla karşılaşmadım. Feed adresini değiştirirken başkası tarafından alınmış bir adres yazmış olabilirsiniz.
  Kısacası yardımcı olabilmem için biraz daha detay vermeniz gerekli. Bu hatayı tam olarak nerede aldığınızı yazar ve resimde koyarsanız daha fazla yardımco olabilirim.

 4. Hatada sitenden son yazıları alamadığını belirtiyor. Şu anda siteniz feedburner’a yönlenmiş durumda. Kodların sorunsuz çıkması gerekir. Optimize kısmından -Browserfriendly, -smartcast, -smartfeed, ve en sondaki -summary burner seçeneklerini aktif edip tekrar kodu almayı deneyin. Sorun devam ederse başka bir gmail üyeliği ile tekrar deneyin.

 5. film izle: Bu “mailinizi yazın ücretsiz gelsin” yazısındaki o kısmın görünümünü, şeklini falan değişebileceğimiz seçenekler yok mu bu feedburner’da? ben şurdakini değiştirmek istiyorum

  Kodları değiştirmeyi az çok biliyorsanız feedburner’dan aldığınız kod üzerinde oynama yapabilirsiniz.

 6. The URL does not appear to reference a valid XML file. We encountered the following problem: Error on line 7: The element type “meta” must be terminated by the matching end-tag “”.

  Şöyle bir hata alıyorum ne yapmam gerekir ?

 7. Kesinlikle gereken birşey… Ayrıca kesinlikle Google hizmetleri sonuna kadar sömürülmeli… :}

 8. Eyvallah teknoso.com neredeyse 10 yıl olmuş halen yayında olması hoş bir şey bazı siteler rağbet yok diye siliyorlar içeriği teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − five =