Ana sayfa Genel Konular Oyun Fifa 11 PC İncelemesi | Fifa 2011

Fifa 11 PC İncelemesi | Fifa 2011

497
0

Yılın bu dönemleri, yani liglerin yeni açıldığı, futbol sezonunun yeni başladığı şu zamanlar, artık FIFA ve PES sezonu olarak biliniyor. Futbol oyunlarının iki devi, bu sene de amansız bir mücadeleye imza atacaklar. İşin güzel yanı, son birkaç yıldır sadece konsollar üzerinde dönen bu savaş, artık PC’de de sahne alacak. Çünkü EA Sports, PC’de PES’in mutlak egemenliğine dur demek istiyor.

Oyunların çıkmalarına günler kala dahi, FIFA’daki gelişmelerden haberdar değildim. Son yıllarda yaşadığım hayal kırıklıkları nedeniyle artık EA Sports’tan umudu kesmiş, sadece PES 2011’i bekler olmuştum. Bir düşünün, özellikle son 3 yılda sürekli aynı oyunu PC platformuna sürüyormuş hissini veren firma EA, nasıl olsa yine konsollara ağırlık verecek, geliştirme ekibi yeni oyun için orada hazırlık yapacak, ancak PC’ye her yıl sürülen sürümün yeni transferlerle süslenmiş hali çıkarılacaktı, en azından ben böyle düşünüyordum. Benim gözümde kredisini tüketmişti FIFA serisi, hatta bir iki yıla tıpkı Live serisinde izledikleri stratejiyi uygularlar diye tahmin ediyordum EA için.

1

Okulda otururken, arkadaşlarımdan biri FIFA’nın bu sene çok güzel olacağını söyledi. Ben de nasıl olsa PC’de değişen bir şey olmayacak gibisinden bir cevap verdim. Ancak aynı ekibin PC üzerine de çalıştığını söyleyince bir an umutlandım. En azından temcit pilavı gelmeyecekti önümüze, en azından üzerinde çalışıyordu EA. Heyecanla beklemeye başladım, o eski efsanenin külleri bile yok olup gitmişken, FIFA’ya tekrar umut bağlamanın heyecanı sarmıştı beni.

‘We are 11’

Aslında EA Sports PC ile konsolları bu sene de aynı kefeye koymadı. Yapımın menüleri, arayüzler ve arka planlar FIFA 10’un konsol versiyonunu andırıyor. Zaten yapımcı Ian Jarvis’in yaptığı açıklamaları göz önünde bulundurursak, FIFA 11 PC sürümünün, FIFA 10 konsol sürümüyle World Cup 2010 karışımı ve onun üzerine yenilikler getirilmiş hali diyebiliriz. Elimizde yine konsollarla aynı kefede olmayan bir FIFA olsa da, asıl konu bu değil.

2

Bilindiği üzere bu zamana kadar EA Sports ‘next-gen’ motorunu sadece konsollarda kullanıyordu. Bu fizik ve veri tabanlı futbol motoru teknolojisini PC için optimize eden firma, böylelikle her platformda denk oyun çıkarmayı hedefliyor. Henüz PC platformu için ‘next-gen’ projesi aşamasında olduklarını belirtmişti Ian Jarvis, yani bu yılda da konsollardakiyle aynı yapım beklememeliydi bilgisayar oyuncuları. Tabii ki eskisi kadar fark olmayacaktı, özellikle oynanış konusunda artık konsollarla aynı düzeyde olacaktı PC. Bu konuyu kapatmadan önce aslında hala konsolları geriden takip ettiğimizi söylemekte fayda görüyorum.

3

Neyse, en azından artık robotlaşmış futbolculardan, monoton ataklardan, hep tekrarlanan pozisyonlardan uzağız. Oyuncuların koşuları, top sürmeleri, çekilen şutlar, açılan ortalar ve özellikle hava topu mücadeleleri çok daha gerçekçi. Futbolun olmazsa olmazı ikili mücadeleler de FIFA 11’de en iyi şekilde karşınıza çıkıyor. Attığınız her pasın hızını, tıpkı ortalar ve şutlardaki gibi kontrol edebilmeniz de ayrı bir renk katıyor oyuna.

FIFA’nın en büyük sorunu oynanış sistemindeydi, yenilenen grafikler, göz boyamak için konulan bir takım özellikler benim gibi birçok oyuncunun canına tak etmiş, PC’de insanlar sadece PES oynamaya başlamışlardı. FIFA 2008’den itibaren aynı şekilde bir sonraki oyunlara eklenen animasyonlar, pozisyonlar ve artık dalga konusu olan balon-top, PES’in PC’de krallığını tescilliyordu sadece. O zamanlar FIFA’nın konsolda yakaladığı başarılar, yaptığı devrimler beni hiç, hem de hiç ilgilendirmiyordu.

4

FIFA 11’in farkı daha santradan itibaren gözle görülüyor, oynarken hissediyorsunuz adeta artık yeni bir oyun oynadığınızı. Oyuncuların sahada pozisyon almaları, defansın yardımlaşarak hareket etmesi, hücuma uyguladığınız formasyon çerçevesinde destek almanız, maçlarda rastladığınız sıradan olgular haline geliyor. Çalım atmanın biraz zor olduğunu söyleyebilirim, ancak imkansız değil. Özellikle Gamepad kullanıcıları için daha kolay, benim gibi analog yerine klavye tercih eden oyuncular, biraz daha efor sarf etmek zorunda kalıyor. Çalım atmanın zor olması, oyuncuyu yoğun pas trafiği oluşturmaya mecbur bırakıyor. Duvar paslaşmalarıyla oyuncuları sürekli aktif tutmak, sağa ve sola doğru açık paslarla oyunu açmak ve topu oyuncunun ayağında olabildiğince az tutmak gerekiyor. Eğer fazla zorlarsanız hemen ikili sıkıştırma geliyor veya akıllı alan savunmasıyla rakip size ilerleme şansı tanımıyor. Zaten yapay zekanın yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim yapımda, kalecileri ayrı tutarak elbette. Hala beyinleri zorlayan işler peşine düşebilme kabiliyetleri mevcut, ayrıca açılmama sorunları devam ediyor.

5

Yeni fizik motoru sayesinde eklenen yeni animasyonlarla oyuncuların saha içinde yaptığı müdahaleler, orta açarken, pas atarken ve şut çekerken aldığı pozisyonlar, hava toplarına çıkarken vücutlarını dengede tutmaya çalışmaları, bunların hepsi çok daha gerçekçi geliyor insanın gözüne. Yapay, robotumsu hareketlerden uzak futbolcularla maç yapmak çok daha çekici ve keyifli hale geliyor. Aynı şekilde ara animasyonlarda, hakemlerin kartları göstermesi, oyuncuların hakemlere verdiği tepkiler oldukça gerçekçi. Sahaya giriş ve maçın başlangıç görüntüleri de, futbol oynama isteğini arttıran unsurlardan.

6

Grafik konusunda geçtiğimiz oyunlarda da çok doyurucu olan FIFA 11, bu geleneği sürdürüyor. Stadyumlar, tribünler çok fazla detaylı olmasa da, göze batan eksiklikler yok. Oyuncu modellemeleri konusunda biraz başarısız bence, bırakın Türk futbolcularının gerçekleriyle alakasının olmamasını, ünlü oyuncularda da aynı sorunu görebilirsiniz. Mesela Thierry Henry fazla siyahi olmuş, aynı şekilde melez olan Onyewu’nun da ten rengi oldukça koyu. Bunun gibi örnekler saymak mümkün yapımda.

Sesler konusunda EA Sports yine iyi iş çıkarmış, büyük takımlarla maça çıktığınız zaman ev sahibi takımın kadrosunun anons edildiğini duyabiliyorsunuz. Aynı şekilde maç içinde de anons sesleri duyuluyor. Şöyle bir olaya şahit oldum, Bursaspor ile Manisa karşısında ter dökerken, ‘Lütfen sahaya yabancı madde atmayın’ anonsunu duydum, Türkçe tabi. Oyun adına sevinsem de, Türk taraftarının verdiği imaj adına üzüldüm açıkçası. Oyuncuların bazen ellerine kollarına hakim olamamaları, birbirlerinin içinden bacaklarını ve ellerini geçirmeleri, bazen seslerin görüntüden sonra gelmesi gibi hatalar dışında grafikler ve sesler konusunda bir eksiklik yok.

7

Sonuç

Birbirinden farklı modların bulunduğu FIFA 11’de en çok dikkat çekenlerden biri Virtual Pro. İki profilden ve bir önden çekilmiş resimlerinizi EA’in sitesinde yükleyerek, kendi oyuncunuzu oluşturabilir, bilgilerinizi girerek Virtual Pro’ya adım atabilirsiniz. Bu sistemle birlikte hem online arenada boy gösterebilir, hem de ‘Be a Pro’ modunda bu oyuncuyu kullanabilirsiniz. Ayrıca Pro Championship’e katılarak 5’e 5 maçlarda mücadele edebilir, sanal alemde efsane olma şansını yakalayabilirsiniz.

Bunun yanında, ‘Head to Head Match’ sistemiyle online sıralamaya etki eden maçlar yapabilir, tüm dünyanın mücadele ettiği ligde üst sıralara tırmanmaya çalışabilirsiniz. ‘Multiplayer’ modların yanında FIFA’nın klasikleşen ‘single’ modları da bulunuyor. Manager Mode’la bir takımı kontrol edebiliyor, transferler ve finans dahil birçok konuyla ilgilenebiliyorsunuz. ‘Be a Pro’ modunu da unutmamak lazım elbette.

8

50’den fazla lisanslı ligden ve kupadan tutunda, yüzlerce kulübe kadar birçok farklı mücadele keyfi sunan FIFA 11, her ne kadar PC’de yine farklı olsa da artık ‘next-gen’ teknolojiye sahip. Bir yanda konsolları 1 yıl geriden takip etmenin verdiği üzüntü, diğer yanda artık aynı kestanenin laciverti olan eski FIFA’ları oynamayacak olmanın verdiği mutluluk. Bilgisayar oyuncularına rahatlıkla FIFA 11 oynayın diyebilirim, hatta hem oynamayanları da uyarın…

Not: Henüz PES 2011’i oynamadım, bu incelemenin PES 2011 ile bir alakası yoktur. Ayrıca buradaki eleştiriler tamamen FIFA’nın PC sürümleri hakkındadır, konsol platformu ilgi alanımın dışındadır. Ve son olarak, FIFA’cı ve PES’çi gibi tabirlerden uzak durmanızı rica ediyorum. Ben sadece oyuncuyum…

Aral Game
Fiyat:
79,98 TL

Puan: 8.5/10

Test Sistemi
  • Ekran Kartı: Asus 896 MB Geforce GTX 260
  • İşlemci: AMD Athlon64 FX-62 2.8 GHz
  • Anakart: Sapphire 780G
  • Bellek: Kingston 3GB DDR2-800

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + 12 =