Ana sayfa Web Tarayıcılar Firefox Firefox 4 Beta 1 İncelemesi

Firefox 4 Beta 1 İncelemesi

454
0

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet günden güne kızışıyor. Son yapılan testlerde chrome bariz olarak üstünlüğü ele geçirmişti. Tabi testte sürümü bulunmuyordu. iddialı bir şekilde geliyor. Şu an için Beta 1 sürümü yaymlanan ’e bir bakalım.

yeni tasarımıyla, geliştirilmiş özellikleriyle ve HTML 5 desteğiyle ilk Beta sürümüyle kullanıcılara sunuldu. Mozilla ekibinin, ’ün kararlı sürümü için neler düşündüğünü ilk Beta sürümüyle birlikte görüyoruz.

Firefox 4e İlk Bakış 1 FF4 550x379

İlk olarak dikkatimizi sekmeler çekiyor. Mozilla ekibi, Google Chrome’dan etkilenmiş olmalı ki, sekmeler adres çubuğunun üzerine taşınmış. Bu durum sadece Windows için ön tanımlı. Eğer hoşunuza gitmezse eski hale getirme imkanınız da -şu an için- var.

Firefox 4e İlk Bakış 2 FF4 550x126

Menu çubuğunun yerini, Firefox butonu almış.

Firefox 4e İlk Bakış 3 FF4

Bütün menünün tek bir yerde derli toplu durması güzel olmuş. Firefox’da da tasarımsal yönde yenilikler görmek hoşumuza gitti.

Firefox 4e İlk Bakış 4 FF4 550x196

Adres çubuğuna, açık bir sekmenin ismini yazdığınızda; açık sekmeye geçişi sağlayacak bir link oluşturuluyor. Bilgisayarını daha çok klavyeyle kullananlar için faydalı olabilecek ama olmasa da olur diyebileceğimiz bir özellik.

Firefox 4e İlk Bakış 6 FF4 550x362

Eklenti düzenleme sayfasını görür görmez, Mozilla Ekibi’nin tekrar Chrome’dan etkilendiğini düşünüyoruz. Firefox 4’de de eklentilerimizi artık tarayıcıya entegre olarak düzenleyeceğiz. Şaşırtıcı olmayan kötü bir haber ise, 1 üzerinde çalışabilen -gerekli- eklentilerin sayısının çok az olması. Hatırlarsanız Firefox 3 geçişinde de bu tip sorunlar yaşanmıştı.

Firefox 4e İlk Bakış 7 FF4

Sekmelerin yanına, sayfanın yüklenme durumu hakkında bilgi veren bir simge eklenmiş.

Firefox 4e İlk Bakış 8 FF4 550x322

Firefox 4 ile birlikte Windows 7 taskbar entegrasyonu sağlanmış.

Firefox 4e İlk Bakış 9 FF4

İlk izlenimlerimiz olumlu. Açılış süresi olarak bir önceki sürümden oldukça hızlıydı ancak; bunda çalışmayan eklentilerin etkisi de olabilir. Bütün sekmeler hala tek bir işlem/süreç olarak yürütülüyor. Yani sekmelerden biri çöktüğünde bütün tarayıcının çökmesi muhtemel ancak; eklentiler (Adobe Flash, Apple Quicktime, Microsoft Silverlight)  için çökme koruması mevcut. Arayüz bir önceki sürüme kıyasla oldukça güzel ancak; her baktığımda bana Google Chrome’u andırıyor. Aşağıda da görebileceğiniz gibi bu konuda haklı sebeplerim var :) .

Firefox 4e İlk Bakış FF Chrome 550x338

Adı üstünde, Beta sürümü olduğu için Firefox 4’ün üzerine daha fazla gitmeyelim, sıkı bir inceleme için kararlı sürümün çıkmasını bekleyelim.

Firefox 4 Beta 1

İnceleme Pclabs tarafından yapılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × three =