Ana sayfa Programlar Flash Disk ile USB’den Windows 7 Kurma

Flash Disk ile USB’den Windows 7 Kurma

649
0

Daha önceki yazımızda CD-Rom olmadan flash disk ile netbook’lara nasıl format atacağımızı yazmıştık. Şimdiki yazımızda ise Flash disk ile nasıl windows 7 yükleyeceğimizi anlatıyoruz. (Windows 7 ortalama 2.4 Gb olduğu için elinizde en az 4 GB lık bir Usb flash disk olmalı.)

İlk yapmamız gereken, tabii ki Windows 7 ISO dosyasını bulmak. Eğer Windows 7 ISO dosyası elinizde zaten varsa burada anlatılanları takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ISO dosyasını bir DVD’ye yazmak ya da Deamon Tools gibi bir programla bilgisayarınıza sürücü olarak tanıtmak. Biz ikincisini tercih ettik. Bunu yaptıktan sonra sürücü harfini aklınızda tutun, daha sonra gerekecek.

İkinci adım, Flash diskimizi hazırlamak. Windows 7 ISO dosyasının büyüklüğü 2.5 GB civarında; yani en az 4GB kapasiteli bir flash sürücüye ihtiyacınız var. Flash diskinizi bilgisayarınıza yerleştirip sürücü harfini bir yere not edin.

Başlat > Çalıştır > cmd yazıp enterlıyoruz.
Bir komut penceresi açın ve şunu yazın: diskpart ve enterlayın.

Bu komut, diskpart komutuna ait yeni bir komut penceresi açacak. Eğer bilgisayarınızda birçok USB sürücü veya kart okuyucu bulunuyorsa flash diskinizin hangi sürücüye sahip olduğunu öğrenmeniz gerekebilir. Bunun için gereken alt komut ise list disk yazın enterlayın

Bilgisayarınıza bağlı tüm sürücülerin bir listesi görüntülenecek. Bunlar içinden flash diskinize ait olanı bulup bir kenara yazın.

Program bizim flash diskimizi Disk 13 olarak gördü. Şimdi bu sürücüyü seçerek formatlamamız gerekiyor. Bunun için aşağıdakileri sırayla yazın ve enterlayın:
select disk 13 (burada disk 13 yerine kendi diskinizi yazmayı unutmayın)
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=fat32
Not: Format işlemi biraz uzun sürücek bekleyin ve aşağıda kalan 2 komutu çalıştırmayı unutmayın.
assign
exit
Son komutla komut penceresinden çıkıyoruz.

Yukarıda yaptığımız işlem, flash diskimiz üzerinde bir bölüm yaratarak bunu aktif hale getirdi. Daha sonra FAT32 dosya sistemiyle biçimlendirdi.
Şimdi Windows 7 ISO dosyası veya DVD üzerindeki dosyaları flash diske aktarmak. xcopy komutu ile DVD sürücünüzden (burada “J:”) dosyaları USB diskinize (burada “R:”) kopyalamak için komut penceresini açıp şu komutu yazın:

xcopy j:*.* /s/e/f r:

Bunu yazdığınızda ekranın dolduğunu ve dosyaların hızla kopyalandığını göreceksiniz. Tüm dosyalar kopyalandığında elinizde artık Windows 7 flash diskiniz hazır.

İşin büyük bölümünü tamamladık. Fakat kuruluma başlamadan önce yapmamız gereken bir şey daha var. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girip açılışta ilk göreceği sürücünün USB sürücü olmasını ve USB’den açılış yapmasını sağlamalısınız. Bilgisayar ve BIOS modelinize göre bu komutun yeri farklı olabilir.

Bu adımı da tamamladıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp açın. Flash diskiniz Window 7 işletim sistemini kurmak için hazır. Yeni işletim sisteminiz şimdiden hayırlı olsun.

Kaynak: Laptopuzmani.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

ten − 2 =