Ana sayfa Bilgisayar Güvenlik Gizli Kamera

Gizli Kamera

539
0

Gizli kamera, telaffuzundan da anlaşıldığı üzere gizli, fark edilemeyen kamera çeşitidir.

Öncelerde, ufak bir kamera görünümünde olan gizli kameralar, günümüz teknolojisiyle çeşitliliği ve fark edilememe özelliğiyle gizli kamera olma özelliğini arttırmıştır. Kalemden süs eşyalarına, Şapkadan kravata ve gündelik hayatta kullandığımız diğer birçok eşya görünümünde gizli kameralar’a rastlamak mümkün.Hatta, böcek olarakta nitelendirilen profesyonel böcek gizli kameraların’da, son dönemde, birçok yerde kullanıldığını sık olarak duyuyoruz.Hukuksal olarak, güvenlik amacıyla (bir şahit dahilinde) gizli kameraların kullanılması sorun teşkil etmediği için hayatın birçok alanında ve birçok kişi tarafından tercih edildiğine şahit oluyoruz.

Peki, Gizli kamera neden ve nerelerde kullanılabilir?

Gizliliği ortadan kaldıran bu kameralar’ın zararından çok faydası vardır.İlk duyduğumuzda ya da düşündüğümüzde özel hayatın gizliliği konusu aklımıza gelsede, durumun böyle olmadığını çok geçmeden anlıyoruz.Çok fazla stoğu olan bir işyerimiz olduğunu varsayalım.Bu işyerinde de haliyle elemanlar çalışıyor. Stoklarda çok olduğu için, ürünlerin ve kasaya giren paranın kontrolünü yapmak pek mümkün olmayacak, diğer bir değişlede işimiz çalışanların vicdanına kalacaktır.
Oysa, kasa yanında pos cihazı ya da başka bir eşya olarak bir gizli kamera olsa, yukarıda yazılanları kendi gözümüzle görerek ya da tek tek kontrol ederek içimizi rahatlatamazmıyız?

Burada hemen akıllara güven konusu gelecektir. Çevremizdekilere, çalışanlarımıza elbetteki güveniriz.Ancak, çalışanımızın yanlış yapmadığına şahit olmak bizim için fevkalade bir şey olmaz mı?Bunun yanısıra, anne-baba olarak çalıştığımızı ve küçük bir çocuğumuz olduğunu düşünelim.Anne-baba olarak çalıştığımız için 2 yaşındaki çocuğumuza dadı tutmak zorundayız.
Bu tarz haberleri Tv’lerden çok duymaktayız aslında.”Küçük çocuğa eziyet eden dadı’nın görüntüleri anne-babanın şüphelenip eve gizli kamera yerleştirmesiyle ortaya çıktı.”Evet, Her şey bu cümledeki gizli kamera kelimelerinde saklı.
Her ne kadar iyi bir insan olduğunu düşünsekte, çocuğumuzla bizden çok vakit geçiriyor ve çocuğumuzla bizden çok ilgileniyor olması sebebi ile, yavrumuzu emanet ettiğimiz bu kişiyi daha yakından tanımak, çocuğumuza nasıl davranıyor görmek istemez miyiz?Buna hayır diyen pek az insan olacaktır değil mi?Gizli kamera’nın kullanım alanları bu kadarla da sınırlı değil elbet.

Hakkımızda ve dostlarımızla ilgili yapılan kötü planların önüne geçebilmemiz gizli kamera desteğiyle olabilecek bir durum.
Evlerimize, İşyerlerimize ve arabalarımıza normal güvenlik kameraları yerine gizli kameralar yerleştirmemiz hırsızlık olaylarını çoğu kez engelleyecek ya da anında müdahele yapmamız için ortam oluşturacaktır.Adli ve hukuksal itiraflar, gizli kameralarla çok kolay bir şekilde aydınlığa kavuşturulabilir.Gizli kamera, art niyetli kişilerce şantaj aleti olarak kullanılsada;
bu şantajlar yine gizli kameraların sayesinde ortaya çıkar.Çocuk parklarında ve otoparklarda, gizli kameranın etkisiyle asayiş daha kolay sağlanmaktadır.

Peki, nedir bu gizli kamera fiyatları?
Gizli kameralar, Özellik ve profesyonelliğine göre çok farklılık gösteren geniş bir yelpazeye sahip.
100-200 Tl’den başlayıp, binlerce Tl’ye kadar uzanan fiyat aralığında farklı farklı özelliklerde ve ebatlarda gizli kameraya rastlamak mümkün.Sıradan bir anahtarlık görünümündeki yanlızca kayıt özelliğine sahip bir gizli kamera, 150 Tl olurken,
Tam bir kravat şeklinde, kayıt özelliği yanında fotograf çekebilme, kaydedilen görüntüleri hafızasına alabilme vb. daha birçok özelliğe sahip olan profesyonel bir gizli kameranın fiyatı 3-4 bin Tl olabilmektedir.Kısacası, Her cebe ve her keseye hitap eden gizli kamera bulabilmemiz mümkün.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × 1 =