arama

Google, Skype’a Rakip Oluyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Geçtiğimiz günlerde Microsoft Skype’ı satın almış ve artık microsoft altında geliştirileceğini duyurmuştu. Skype’ın microsofta satılması ertesinde programın ücretli olacağı dedikoduları yapılmıştı. Microsoft’tan bu yönde bir açıklama yapılmadı.

Google, anında mesajlaşma pazarınada girmeye karar verdi. Bu anlamda rakipleri skype ve messenger. Google bunun için ayrı bir program yapmak yerine bu işlemi Google Chrome web tarayıcısına entegre etmeyi düşünüyor.

Google, anında mesajlaşma özelliğini Chrome tarayıcısına entegre etmek için önemli bir adım attı. WebRTC olarak adlandırılan bu proje Skype’ı zor durumda bırakacak.

Açık kaynaklı olan bu proje önümüzdeki hafta geliştiricilerin hizmetine sunulacak. Global IP Solution ile birlikte geliştirilen bu proje, video, ses ve chat özelliklerini destekleyecek.

Google bu proje ile sohbet uygulamasını olabildiğince geniş alana yaymak istiyor. Bundan olsa gerek, firma açık kaynağı tercih etti.  Söylentilere göre Google’in hedefi, bu uygulamayı standart sohbet uygulaması olarak kabul ettirmek.

Burada dikkat çeken bir nokta da Google’ın zamanlamasının çok iyi olması.  Microsoft’un, Skype’ı aldığı bu dönemde stratejiler yeniden konuşuluyor. Bu da ister istemez küçük bir duraklama dönemi anlamına geliyor.

Google, işte bu dönemi çok iyi değerlendirmek istiyor.