Ana sayfa Web Tarayıcılar Firefox Hızlandırılmış Firefox 4 Beta 4

Hızlandırılmış Firefox 4 Beta 4

589
0

Mozilla tam gaz: Firefox’un yeni sürümü 4’e giden yolda son adımlarından biri olan Beta 4 kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bilgisayarınızdaki donanımın gücünden yararlanan bu yazılım web sayfalarını ve beraberindekileri artık çok daha hızlı bir biçimde ekrana getirebiliyor. Ekran görüntümüzden de anlaşılabileceği gibi yeni Firefox özellikle de grafik ağırlıklı içerikleri donanımsal hızlandırma ile çok daha hızlı işliyor.

Firefox, Chrome ya da Safari kullanmanız fark etmiyor: örneğimizde yer alan fotoğraflar büyük küçülürken ya da kaybolup ortaya çıkarken en iyi bilgisayar bile tökezleyebiliyor zira tarayıcılar bilgisayarın tam gücünü kullanmıyorlar. İşte tam da burada Firefox 4 Beta 4 devreye giriyor ve yeni tekniğin nerelerde etkili olduğunu gösteriyor: resmi isteğiniz şekle sokun, tarayıcı en ufak tekleme dahi göstermiyor. Bunun altında yatan Windows teknolojisi ise metinleri ve grafikleri hızlıca hesaplayan Direct2D.

Turbo Grafikler

Firefox 4’ün donanım desteği varsayılan olarak devre dışı geliyor. Bu desteği devreye sokmak için değiştirmeniz gerekn ayarlar var ve bunun için de ilk olarak adres satırına “about:config” yazmanız ve “Enter”a basmanız gerekiyor. Ardından karşınıza çıkan uyarı penceresini onaylayın ve açılan ayarlar sayfasından “mozilla.widget.render-mode” ayarını arayın. Bu ayara çift tıklayın ve “6” değerini verin.

Ardından “gfx.font_rendering.directwrite.enabled” girdisini bulun ve onun değerini de çift tıklayarak “true” olarak değiştirin. Firefox yeniden başlatıldıktan sonra artık gerektiği yerde ekran kartınızın gücünü kullanacaktır.

GPU destekli gezinme artık yeni trend: Internet Explorer 9’un dördüncü Platform Preview sürümü de bu teknolojiyi kullanmayı ihmal etmiyor. Yaptığımız testte hangi tarayıcının en büyük performansı sağladığını da ölçtük. Bu işlem için Microsoft’un hazırlamış olduğu Demo sayfasını kullandık. ietestdrive.com adresinden ulaşılabilen bu web sayfası Internet Explorer’ın ilk Platform Preview sürümü ile birlikte hayata geçmişti. Burada tarayıcının performansının sınırlarını zorlamayı amaçlayan çok sayıda grafik gösterisi, JavaScript içerik ve hız testi yer alıyor.

Yeni Nesil Tarayıcılar


Bir hız testi olan FishIE Tank’ta akvaryuma atılmış ve hareket halinde olan birkaç balık yer alıyor. Donanımsal hızlandırma desteği olmayan tarayıcılar burada kötü puanlar elde ediyorlar: güncel Firefox 3.6.8 20 adet balık bulunan bu sualtı sahnesinde saniyede en fazla 25 kare, çoğunlukla bundan da az görüntü sağlayabiliyor. Balık sayısını 50’ye çıkardığımızda ise tarayıcı saniyede ancak 8 kare gösterebiliyor. Google Chrome daha da kötü bir tabloya sahip: saniyede ancak 10 kare. Her iki testte de Radeon HD 3450 ekran kartımıza yük bindirmiyoruz.

Firefox 4’ün Beta 4 sürümü burada her şeyi su gibi berraklaştırıyor: 1280×720 çözünürlükte akvaryumda 50 adet balık varken tarayıcı saniyede 60 kare verirken balık sayısını 100’e çektiğimizde akvaryum karelerinin yenileme hızı saniyede 50 kareye düşüyor. İlginç durum: ekran kartımız bu işlem esnasında %99 yük altına giriyor. 500 balık ile birlikte akvaryumu saniyede 40 kare ile hala gayet akıcı bir biçimde izleyebiliyoruz. En yüksek değer olan 1000 balığa çıktığımızda ise Firefox 4 te kırımızı bölgeyi görüyor ve saniyede 20 kareye kadar düşüyor. Daha iyi bir ekran kartı kullanıldığında 1000 balık da herhangi bir yavaşlamaya neden olmayabilir.

Tab Candy – Panaroma

Mozzila, Firefox 4’te sadece kaputun altında değişiklikler yapmadı: Ctrl + Space tuşlarına bastığınızda eskiden harici bir özellik olan ve Beta 4 ile Panorama adını alan Tab Candy’i devreye sokabiliyorsunuz. Alternatif olarak sağ üst köşede yer alan “Group your tabs” butonunu da kullanabilirsiniz. Bu sayede açık olan bütün sekmeler küçültülecek ve grup haline gösterilecektir. Artık istediğiniz bir tanesini büyütebilir, yeniden gruplandırabilir veya büyütebilirsiniz. Özellikle aynı anda birden çok web sayfasını geziyorsanız bu özellik sayesinde her şeyi kontrol altında tutabilirsiniz.

Ekim ayı içerisinde yayınlanması beklenilen Firefox 4′ten önceki son kademelerden biri olan Beta 4, Direct2D rendering teknolojisi ve sekme gruplama ile birlikte geliyor. Tarayıcının yeni betası ilk olarak Mozilla’nın FTP adresinde yayınlandı, sonra da tüm beta sürümler arasında yerini aldı.

Mozilla FTP üzerinden beta 4′ü indirmek için buraya tıklayın

Mozilla tüm betalar sayfası için tıklayın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × one =