Ana sayfa Bilgisayar Donanım İntel Yeni İşlemcilerini Duyurdu – Gulftown

İntel Yeni İşlemcilerini Duyurdu – Gulftown

353
0

İntel ve Amd arasındaki rekabeti bilmeyen yoktur. İntel hızlı, Amd ise ucuz işlemci üreterek piyasada tutunmaya çalışıyorlar. İkisi arasındaki rekabet ise bilgisayar kullanıcılarını memnun ediyor.

İntel geçtiğimiz günlerde büyük bir para cezası ödemişti. Bu nedenle kullanıcıların gözünde prestij kaybetti. Kaybettiği prestiji tekrar kazanmak için atılımlarda bulunan , 6 çekirdekli işlemcisini duyurdu.

’in altı çekirdeğe sahip olan ve 32 nanometre mimarisiyle üretilen ilk işlemcisi Gulftown 2010 yılının ilk yarısında piyasaya çıkacak. İntel sürekli yeni haberlerle karşımıza gelmeye devam ediyor. Henüz orta seviye işlemcisi olan piyasaya çıkmadan Gulftown işlemcilerin çıkacağı haberinin gelmesi kullanıcıları biraz şaşırttı.

Yeni çıkacak olan Gulftown işlemci nin bizi şaşırtan özelliği iki kanal DDR3 ram desteği sunması. ‘ler iki kanal bellek desteği sunacak. ise üç kanal DDR3 bellek desteği sunuyordu. Yeni çıkacak olan Gulftown işlemcisinin biraz daha hızlı olmasını umuyorduk. Bunlara ek olarak 32 nm mimarisin ilk örneği olacak Clardale kod adlı işlemcinin özellikleri de yeterli değil. İki kanal DDR3 bellek desteği olacak işlemcinin daha fazla hızları desteklemesini beklerdik.

gulftown işlemci

Tabii ki, Gulftown 1066 MHz bellek kontrolcüsüne sahip olsa da 1333 MHz, 1600 MHz hatta 2000 ve üzeri bellekler ile çalışabilecek. Fakat Intel resmi olarak tüm bu özelliklerin desteğini sağlamıyor. Yani sistem üzerinden bellekleri overclock edip bu hızlarda çalıştırabileceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 − one =