Ana sayfa Web Tarayıcılar Explorer İnternet Explorer 9 Beta Yayımlandı

İnternet Explorer 9 Beta Yayımlandı

673
0

Son yıllarda epey bir kan kaybetse de, web tarayıcıları pazarında halen açık ara diyebileceğimiz bir farkla lider olan Internet Explorer, yeni nesilden Beta sürümüyle karşımızda.

Microsoft, söz verdiği üzere dün itibarı ile ’un betasını yayımladı. Bizim ilk gözümüze çarpan yenilikler ’un çok daha sade ve anlaşılır bir arayüzle gelmesi. Çoğumuzu göre gereksiz olan fazlalıklardan arınmış en nihayetinde. Selefe kıyasla belirgin biçimde daha az göz yorduğu da kesin. Bizim en çok hoşumuza giden de bu oldu zaten :)

Internet Explorer 9 yayımlandı (Beta) ScreenShot0014

Yine dikkate değer bir diğer yenilik de  Opera’dan tanıdığımız Hızla Arama benzeri bir uygulamanın aktif olmuş olması. Çokça ziyaret ettiğimiz sitelere bağlantılar sağlayan bir Yeni Sekme sayfasından bahsediyoruz. Bu arada adres çubuğu da direkt olarak arama işlevi sunmaya başlamış. Bildirilerin yer aldığı çubukta da keza ufak çapta değişiklikler mevcut.

Internet Explorer 9 yayımlandı (Beta) ScreenShot0023

Dahili indirme yöneticisi halen çok tatminkar değil fakat zararlı yazılımlara karşı koruma özelliği kazanmış. Eklentiler indirmek istediğimizde IE bize bu eklenti performansı düşürebilir şeklinde uyarılarda bulunuyor. Yine sık kullandığımız siteleri, favori sayfalarımızı Windows’un görev çubuğuna ekleyebilmemiz de güzel bir özellik. Sıçrama listesi diye bir özellik sayesinde tarayıcıyı açmadan direkt olarak siteleri ziyaret edebiliyoruz. Bay-pas listesi desek daha doğru olur yani :)

Internet Explorer 9 yayımlandı (Beta) ScreenShot003

Bunların haricinde kalan ‘teknik’ değişikliklerse eski haberlerimiz de verdiğimiz gibi:

  • Çok çekirdekli işlemcilere yönelik yenilenmiş ve performansı arttırılmış JavaScript motoru
  • CSS3, DOM, SVG (Ölçeklendirilebilir Vektör Grafikleri) ve XHTML ayrıştırmasının yer aldığı HTML5 bileşenleri
  • Video ve ses etiketlemeleri
  • Donanım hızlandırmalı grafik ve metin desteği

Ve son olarak da ’un Windows XP tarafından desteklenmeyeceğini ve final sürümünün önümüzdeki yılın başında gelmesinin beklendiğini yeniden anımsatalım. İndirmek isteyen Vista ve Windows 7 kullanıcılarını da böyle alalım.

Kaynak: Pclabs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × four =