Ana sayfa Genel Konular Oyun İnternette Online Oyunlar ve Çocuklar

İnternette Online Oyunlar ve Çocuklar

882
0

Bilgisayarların hızla yaygınlaşmasıyla çocukların oyun alışkanlıklarıda büyük oranda değişti. Önceden sokakta top oynayan çocuklar artık bilgisayar başında maç yapıyor. Görsel olarak daha tatmin edici olduğu için bilgisayar oyunlarına olan ilgide giderek artıyor.

Neredeyse 2-3 yaşında çocuklar bile internetten oyunlar oynuyor. Okuma yazma bilmedikleri halde klavye tuşlarına basarak oyun sayfalarını açıyor, oradaki resimlere tıklayarakta oyunları oynuyorlar.

Anne, babalar çocukların bu kadar oyun oynamasına genelde kızarlar. Halbuki doğru oyunlar çocukların zeka gelişimine çok büyük yarar sağlamaktadır. 2-3 yaşında okuma bilmeyen bir çocuğun bile bilgisayarda oyun oynayabilmesi zeka gelişimine bir örnektir aslında.

Bu anlamda internet sitelerine büyük iş düşüyor. Site içeriğinde bulunan çocuk oyunları sadece çocuk denecek yaştaki çocuklara hitap etmelidir. Uygunsuz oyunlar çocukların zekasını olumsuz etkileyebiliyor.

Kız çocukları genelde bebek oyunları oynar. Bebekleri giydirir, resim yapar, yemek pişirler. Bunlar her ne kadar çok basit oyunlar gibi görünsede çocukların zihinsel gelişimlerine etkileri oldukça fazladır.

Yararlı dedik diye çocukların sabahtan akşama oyun oynamasına da izin verilmemelidir. 10 – 14 yaş arası çocuklar son zamanlarda metin 2 gibi online oyunlara bağımlı olmaktadır. Bu tür bağımlılık yapan oyunlara kesinlikle izin verilmemelidir. Hergün bir kaç saat oyun oynamak yeterli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + nineteen =