Ana sayfa Mobil Uygulamalar İOS iPhone’da Pil Süresini Uzatma Yolları

iPhone’da Pil Süresini Uzatma Yolları

446
0

Yeni nesil telefonlar yeni donanımlarla ve çok daha yüksek bir performans ile çıktıkça batarya konusu daha fazla gündeme geliyor. Özellik iPhone 8 ve iPhone 8 plus çıktığında batarya kapasitesi ve pil ömrü çok konuşuldu. iPhone telefonlarda çok kısa bir süre sonra batarya ömrünün kısaldığı ve şarjın çok çabuk bittiği bilinenler arasında.

Batarya tarafında büyük bir iyileştirme yapılmış olmasa da, cihazlara güç veren yeni Apple A11 Bionic işlemci oldukça üst seviye bir performans sunmasına rağmen düşük güç tüketimi ile ön plana çıkıyor.

Bizde iPhone 8 veya iPhone 7 farketmeksizin tüm iPhone sahiplerinin gün içerisinde akıllı telefonlarından daha uzun bir pil ömrü elde etmesine fayda sağlayacağını düşündüğümüz farklı ipuçlarını bir araya getirdik.

Uyandırmak İçin Kaldır özelliğine veda ediyoruz!

iOS 10 ile birlikte kullanıcılara sunulan Uyandırmak İçin Kaldır özelliği, temel olarak kullanıcının iPhone’u eline alması veya cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor.

Bazı durumlarda ekranın yanlışlıkla açılmasına neden olan bu özelliğin, iPhone’un pil ömrünü negatif bir etkisi olabiliyor.

Bu durumdan kurtulmak için Ayarlar menüsü altında yer alan Ekran ve Parlaklık bölümüne geçiş yaptıktan sonra, ‘ Uyandırmak için Kaldır ‘ seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli.

Gereksiz bildirimleri ortadan kaldırıyoruz!

Uyandırmak için Kaldır özelliği devre bışı bırakılmış olsa bile, yeni bir bildirim geldiğinde iPhone’un ekranı cihazı elinize almanız veya cebinizden çıkarmanız halinde otomatik olarak açılmaya devam edecektir.

Bu durumun geçmek ve kilit ekranında gösterilmesi istenilen bildirimleri belirleyerek daha verimli bir kullanım elde etmek için iPhone kullanıcılarının yapması gereken oldukça küçük bir işlem bulunuyor.

Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra ‘ Kilit Ekranda Göster ‘ seçeneğini devre dışı bırakması yeterli.

Arka planda yenilenen uygulamaları gözden geçiriyoruz!

iPhone’unuzun pil ömrüne doğrudan etki eden ve devre dışı bırakmanız halinde oldukça iyi sonuçlar elde edebileceğiniz etkenlerden birisi de şüphesiz, arka planda aktif halde çalışmaya devam eden uygulamalar.

Akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz ve haftada, bazı durumlarda ise ayda bir defa ancak kullandığımız uygulamalar bulunabiliyor.

Bu uygulamaların arka planda çalışmasını engelleyerek bildirimlerden kurtulabilir ve pil ömründen büyük bir oranda tasarruf edebilirsiniz.

Otomatik ekran kilit süresini kısaltıyoruz!

Akıllı telefonunuzu sıklıkla masaya bırakan ve çalışmaya devam eden biriyseniz, ekran kilit süresi sizin için büyük bir önem taşıyor.

Ekranın 1 dakika bile geç kapanması, bu işlemin gün içerisinde onlarca defa tekrarlandığı düşünüldüğünde pil ömrüne büyük bir etki sağlıyor.

Ekran kilit süresi için minimum değer olan 30 saniyeyi tercih etmek, kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun ekranının en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Bluetooth aslında kapanmıyor!

iOS 11 ile birlikte bağlantılar için farklı bir yol izleyen Apple, Wi-Fi ve Bluetooth’u kontrol merkezinden kapatılması halinde devre dışı bırakmıyor.

Bağlantılar devre dışı bırakılırken, iPhone’un yeni cihazları görebilmesi için her iki kablosuz bağlantı arka planda açık kalmaya devam ediyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçmek isteyen kullanıcıların, Bluetooth veya Wi-Fi’ı kontrol merkezi yerine, doğrudan Ayarlar menüsü altından devre dışı bırakması gerekiyor.

Konum izinlerini gözden geçiriyoruz!

Konum servislerinin tümüyle devre dışı bırakılmasını önermiyoruz, zira bu telefonun başında yer alan akıllı kavramını ortadan kaldırıyor.

Bununla birlikte bildirimler ve arka plan uygulamalarında olduğu gibi gereksiz uygulamaları ayıklayarak, konumunuza erişmesini engelleyebilir ve pil konusunda tasarruf edilmesine olanak tanıyabilirsiniz.

Ayrıca, daha önce konum servisleri için Asla ve Daima olmak üzere toplamda iki seçenek sunan Apple’ın iOS 11 ile birlikte artık Asla, Kullanırken ve Her Zaman şeklinde üç seçenek sunduğunu hatırlatalım.

Facebook uygulamasını kullanmayı bir kez daha düşünün!

Günümüzde sosyal medya kavramını bir adım yukarı taşıyarak internet ile bütünleşen Facebook, maalesef yıllar geçmesine rağmen iOS ve Android uygulamasının kaynak kullanımını kısıtlayamıyor.

Bu nedenle iPhone’undan Facebook uygulamasını kaldıran ve bunun yerine ana ekrana Safari’den bir kısayol ekleyen kullanıcılar, pil konusunda ciddi bir tasarruf elde ediyor.

Senkronizasyon sürelerinde değişikliğe gidiyoruz!

E-Posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinde değişikliğe gitmek, yine pil ömrünü konusunda pozitif sonuçlardan elde edebileceğiniz etkenlerden bir diğeri.

Öncelik sıralamasına göre e-posta hesaplarınızın senkronizasyon süresininde değişikliğe gitmeniz, pil konusunda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Kaynak: Shiftdelete

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 2 =