Ana sayfa Genel Konular Teknoloji İstemediğimiz Anılarımızı Silebilir miyiz?

İstemediğimiz Anılarımızı Silebilir miyiz?

463
0

Eminiz ki Eternal Sunshine Of A Spotless Mind filmini pekçoğumuz seyretmiştir. Seyretmeyenler varsa da ‘ilk izlenmesi gerekenler’ listelerine eklesinle hiç düşünmeden.

Mimik dehası Jim Carey’nin başrolünde oynadığı bu film, hatıralarımızın bir makine sayesinde isteğe bağlı olarak silinebilmesi esası üzerine kuruluydu.

İşte bu film -en azından fareler üzerinde- gerçek oldu :)

Olay şu ki, John Hopkins Üniversitesi’nde görevli Dr. Richard L Huganir’in liderliğindeki araştırma ekibi geliştirdikleri yeni bir yöntem sayesinde beyinde saklı travmatik hafızaları -yani halk dilinde kötü anılarımızı :)- silmeyi başardı.

Fareler üzerinde deneylere girişen görevli ekip, beyinde korku güdülerinin saklandığı bir bölüm olduğunu keşfediyor. Amygdala ismini taşıyan bu bölüm, korku ve travma anlarını depoluyor ve sürekli hatırlatıyor. Daha doğrusu sürekli hatırlatıyor demek biraz yanlış. Çünkü her an aklımıza gelmiyorlar doğal olarak. Bununla beraber bilinçaltımıza işleyen ya da yakın zamanda yaşadığımız kötü bir deneyimimize benzer bir koşul oluştuğu ya da oluşma ihtimalinin vuku bulduğu durumlarda bu bölgedeki aktiviteler canlanıyor ve bizleri kötü anılarımızla başbaşa bırakıyor.

İşte bilim adamları da araştırmalarında bu bölgedeki sinirler üzerinde yoğunlaşmışlar ve yukarıda bahsettiğimiz koşullara ek olarak, aşırı ses veyahut ani gelişen olaylarda da bu bölgenin harekete geçtiğini tespit etmişler.

Çözüm ise, o bölgede bulunan kalsiyum içeriğine sahip GluA1 isimli proteini çıkarmaktan geçiyor. Deney sonuçlarına göre bu protein çıkarıldıktan birkaç saat sonra ilk olarak travmatik durum ortadan kalkıyor, 24 saat içerisinde de ilgili hafıza iyice silikleşiyor ve 48 saat sonrasında da tamamen siliniyor.

Tabii henüz sadece fareler üzerinde yapılan bir çalışma olduğundan bu, kötü hatıralarımızla yaşamaya devam etmekten başka çaremiz yok şimdilik.

Yine de işe iyi tarafından bakmakta fayda var. Mesela kötü hatıralarımızdan gerekli dersleri çıkarıp bir daha öyle koşulları yaratmamak gibi :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + fourteen =