Ana sayfa Genel Konular Haberler Limitsiz ADSL Tarih Oluyor

Limitsiz ADSL Tarih Oluyor

574
0

Daha önceki yazımızda limitsiz internetin kaldırılması yönündeki haberi sizlerle paylaşmıştık. Bu haberle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı ve bu detaylarıda sizlerle paylaşmak istedik.

Türk Telekom’un BTK’ye sunduğu yeni tarife değişikliği teklifinde Limitsiz ADSL aboneliklerinin kapatıldığı görülüyor. Tarife teklifine bir gözatalım.

Öncelikle tarife teklifine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) basın duyurularından ulaşıp kendiniz incelemek isteyebilirsiniz(*). PDF dosyasında tablo halinde verilmiş. Bunlar son kullanıcı fiyatı değil ama fiyat sıralaması açısından kullanışlı.

Limitsiz ADSLe son mu? Yeni tarife önerisine bir bakış agu2010dslteklif0 550x451

İlk tablo, azımsanmayacak sayıda kullanıcının abonesi olduğu 1 Mbps ve 2 Mbps “Limitsiz tarifelerin tarih olacağını gösteriyor. Tarifeler yeni müşteri alımına kapanacak; eski limitsiz DSL kullanıcıları kendi tarifelerinden devam ederken bundan sonra DSL abonesi olacaklar artık bu tarifelere giremeyecekler. Bu muhtemelen TT’nin, bol miktarda dosya indirdiği için limitsiz tarife kullandığı bu tip abonelerin ek veri yükünden kurtulmak istemesinin tezahürü. Bildiğiniz üzere yüksek veri aktarımları ek yatırım ve maliyet, dolayısıyla fiyatları artırmak ya da karın azalması anlamına gelebiliyor.

Limitsiz ADSLe son mu? Yeni tarife önerisine bir bakış agu2010dslteklif1 550x465

Buradaki “Limitsiz” tarifeler aslında AKN’ye, yani Adil Kullanım Noktası’na dayalı.

AKN Nedir?

AKN, Adil Kullanım Noktası, kullanıcının veri aktarımının aşması halinde aşırı kabul edileceği nokta. Aslında dünyada bir süredir konuşuluyor ve yerine göre uygulanıyor; servis sağlayıcılar genellikle bu noktayı yüksek tutmaya çalışıyorlar ki çok fazla sayıda kullanıcı itiraz etmesin. Basitçe, AKN kadar veri indirdiğiniz zaman, bir sonraki fatura kesim tarihine kadar hızınız düşürülüyor.

Burada “8 Mbps’ye kadar” tarifesinde kullanıcıların artık 15 yerine 25 GB adil kullanım noktasına sahip olduğu görülüyor. Bu noktadan sonra, yani 25 GB veri indirdiğiniz zamandan itibaren bir sonraki fatura dönemine kadar hattınızı 1 Mbps olarak kullanacaksınız. Telekom bir de aynı hız düzeyinin 100 GB AKN’lisini yapmış. Bu tarifede de aynı durum 100 GB için geçerli.Bu bir kotalı tarife değil çünkü “limit aşım ücreti” gibi bir ek ücret ödemiyorsunuz; ancak AKN’yi geçtiğiniz zaman ay sonuna kadar düşük tarifeye aynı parayı ödemiş oluyorsunuz. Yani AKN’yi geçerseniz ay sonuna kadar kullandığınız hızdan değil, abonesi olduğunuz yüksek hızdan faturalandırılacaksınız.

Limitsiz ADSLe son mu? Yeni tarife önerisine bir bakış agu2010dslteklif2 550x495

Kotalı paketlerde modern bilgi teknolojileri dünyasına göre komik bir tarife var: “Yarım GB kotalı” 512 Kbps tarife. Bu tarife bir ekonomi tarifesi. Sadece belli kentlerimizde hizmete sunuluyor. Kotayı aştıkdan sonraki GB başına ücret de oldukça yüksek bir rakam olacak.

Bu çizelgede bir de en yüksek fatura tutarı sabitleniyor. Yaygın olan kotalı tarifelerde faturalandırılabilecek en yüksek bedelin, aynı hızdaki limitsiz tarifenin %25 fazlasını aşamayacağı gibisinden kurallar bulunuyordu. Artık limitsiz tarife diye bir şey olmadığından böyle bir belirleme yapılmış görünüyor.

Eski 8 Mbit/s 6 GB paketinin kotası da 12 GB’a yükseltilmiş.

Limitsiz ADSLe son mu? Yeni tarife önerisine bir bakış agu2010dslteklif3 550x464

Şimdi toplam bir gözden geçirme yapalım:

  • Telekom uzunca bir süredir limitsiz hatları yoketmenin bir yoluna bakıyor gibi gözüküyor; hatta bazı kullanıcılar Youtube yasağını bile bununla ilişkilendiren komplo teorileri üretiyordu. Bu yeni tarife kabul edilirse limitsiz ADSL’in sonu gelmiş olacak. Eski aboneler limitsiz abonelikte kalacaklar ama yeni limitsiz abonelik yapılmayacak. Bunu söylerken “gerçek” limitsizden bahsediyoruz, AKN’li olandan değil. İstediğiniz kadar para verebilirsiniz ama limitsiz İnternet alamayacaksınız.
  • Adil kullanım sonu hızları 512 Kbps yerine 1 Mbps olarak güncellenmiş.
  • Kotalı tarifelerde kotayı aşarsanız GB başına kota aşım ücreti ödediğiniz gibi, eğer en yüksek fatura tutarına gelirseniz ayrıca hızınız AKN kurallarına tabi tutulacak.

İşler biraz daha berraklaştığında tarifelerle ilgili bir analiz yazısı hazırlayacağız. Ancak şu anda görünen, TT’nin sonunda fazla kullananları eleme yolunda ciddi bir adım attığı.

Önemli güncelleme

TK, bu yeni tarife teklifini kamuoyunun görüşüne sunmuş durumda. Bu formu indirip doldurarak aşağıdaki e-posta adreslerine iletmeniz isteniyor.

B.Uzmanı Ahmet DARICI, Tel: 0-312-294 72 73, e-posta:adarici@btk.gov.tr

B.Uzmanı Mehmet İLERİ, Tel: 0-312-294 76 28, e-posta: mileri@btk.gov.tr

Bu görüş bildirimi 25 Ağustos 2010’a kadar sürecek.

*Ed. notu: Bu haber yayınlandığı tarihte kaynak kabul ettiğimiz belgenin adı “dsltarifeler.pdf”ti. İsim tuhaf geldi, eğer kaldırılır ya da değiştirilirse bu habere kaynak olan belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Pclabs

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − eight =