Ana sayfa internet Bilgileri Limitsiz İnternet Kalkıyor mu

Limitsiz İnternet Kalkıyor mu

545
2

İnternet kalitemizin, hızımızın dünya standartlarının altında olduğunu sanırım herkes biliyordur. Sürekli iyileştirme çalışmaları yapıldığını düşünüyoruz. Fakat son gelen haberler herkesi şaşırtmış durumda. Daha önce Adil Kullanım adı altında sınırsız internetin sınırlandırıldığını gördük.

Bu uygulama sadece 8 mbit internet hızında var idi. Yeni yapılması planlanan düzenlemede sınırsız tüm internet paketlerinin adil kullanıma sokulması ve sınırsız adı altında sınırlı internetimiz olacağı belirtiliyor. Böyle bir değişiklikte sözleşme şartları değiştiği için 2 yıllık anlaşma yapılan sözleşmeler tazminatsız olarak feshedilebilecek. Sanırım bir çok kişi şimdiden interneti kapatmayı düşünüyordur.

Geçtiğimiz günlerde yıllardır ayak diredikleri “Yalın ADSL” uygulamasını hayata geçirmek için ilk adımları atan ve tarifeleri açıklayan Türk Telekom ve TTNet, bu sistemde uygulayacakları nisbeten yüksek fiyatlar yüzünden tepki çekmişti. Firmanın yapmaya hazırladığı yeni tarife değişiklikleriyse yeniden tartışma ve kullanıcılar arasında memnuniyetsizlik yaratmaya aday.

BT Dünyası sitesinin haberine göre, Türk Telekom uygulamayı planladığı yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde görüşlere açtı. 28 Ağustos’a kadar görüşe açık kalacak teklifin Eylül ayında onaylanıp hayata geçmesi planlanıyor.

Yeni teklife göre, tüm limitsiz ADSL bağlantı paketleri yeni kullanıcı alımına kapatılıyor. Yani bundan sonra kimse, ne kadar öderse ödesin limitsiz ADSL bağlantıya sahip olamayacak. Ayrıca, tüm ADSL bağlantı paketleri yine tartışmalı bir konu olan “adil kullanım” şartları altına alınıyor. “Adil Kullanım Noktası” adı verilen veri miktarını geçen kullanıcıların hızı eskisi gibi 512 kbit/sn düzeyine indirilecek.
8 Mbit’e kadar hızı “limitsiz” iddiasıyla sunan bağlantı paketindeki “Adil Kullanım Noktası” düzeyi 15 GB yerine 25 GB olarak belirlenmiş. 16 ve 32 Mbit hızlarındaki limitsiz VDSL bağlantılar artık 50 GB sınırına sahip. Yeni açıklanan 50 ve 100 Mbit hızındaki VDSL bağlantılarsa 100 GB düzeyinde “Adil kullanım noktası” ile sınırlanacak.

Kotalı internet kullanıcıları için faturalarda bir üst limit belirlenmesi ve bu fatura limitinin aşılmaması özelliği hazırlanmış. Ancak kullanıcı bu limite dayanırsa, bir sonraki dönemde hızı 1 Mbit ile sınırlanacak.

Şu andaki kullanıcıların durumlarında ne gibi değişiklik olacağı belirtilmiş değil, ancak halen bu tarifelere tabii olan kullanıcıların eski tarifelerinden işlem görmeye devam edecekleri tahmin edilebilir.

Açıkçası, yeni açıklanan tarifelerde tüketici yararına hiç bir şey göremiyoruz. Görünen o ki limitsiz ADSL tarifelerinin tarihe karışmasıyla Türkiye’nin interneti yasaklı ve sansürlü olmanın yanında artık bir de “kısıtlı” olarak tanımlanabilecek.

Kaynak: darkhardware.com

2 YORUMLAR

  1. Boku yedik desenize…Valla limitli internet hiç iyi değil…Türkiye limitsizi kaldırsında boku yesin…internet kullanıcılarının yarısından çoğunu kaybedecek o kesin…

  2. Anında kapattırırım interneti. Limitsiz internete alışmışken bide limit çıkacak başıma.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen − nine =