Ana sayfa Genel Konular Teknoloji Microsoft ile Nokia Birleşiyor mu?

Microsoft ile Nokia Birleşiyor mu?

372
0

Microsoft ve Nokia kendi alanlarında neredeyse lider konumundalar. Geçtiğimiz günlerde Nokia’nın yeni CEO’su microsoft’tan tramsfer edilmişti. ( Stephen Elop ) Yeni CEO’nun iş başı yapması ile herkesin aklında acaba iki firma birleşecek mi şeklinde sorular yoğunlaştı.

Henüz konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmiş olmasa da, güvenilir olduğu iddia edilen çoğu kaynaktan gelen bilgi akışına göre, bu sorunun cevabı muhtemelen evet. Ki zaten denilene göre Elop da böyle ‘devrimsel’ bir yeniliğe yeşil ışık yakmış durumda.

Nokia’nın Anssi Vanjoki dönemi yol haritasında bildiğimiz gibi iki işletim sistemi mevcuttu. Tepe ve üst seviye modeller için MeeGo ve kalanı için de Symbian^4. Bununla beraber Anssi Vanjoki, kendisinin beklediği CEO’luk görevine Elop’un uygun görülmesi üzerine birkaç ay içerisinde Nokia ile yollarını ayıracağını resmi olarak beyan etti.

Halihazırda gelişim sürecinin son aşamasında olan MeeGo, karşımıza ilk olarak N9 ile çıkacak. Bununla beraber Symbian^4 ile ilgili henüz elimizde elle tutulur hiçbir bilgi mevcut değil. İşte hal böyle iken, gözler yazılım devi Microsoft ile donanım odaklı Nokia’nın güçlerini birleştirip birleştirmemesi üzerine odaklanmış halde.

Tabii her ne kadar zayıf bir ihtimal de olsa bir diğer seçenek de şu:

Microsoft’un Nokia’yı satın alması. Gerçi MS’in halihazırdaki nakit ve nakit eşdeğerleri böyle bir alışverişi imkansız kılmıyor. Yani teorik olarak MS Nokia’yı satın alabilir. Nokia’nın değeri son yıllarda bilindiği gibi devamlı düşüyor. Tabii tüm düşüşüne karşın yine de pazarın en değerli markalarından birisi yine kendisi. Ki zaten, böyle bir satın alma Microsoft’u bile zor durumda bırakacak bir karar olur. ‘İmkan dahilinde ama zayıf bir ihtimal’ dememizin sebebi de tam olarak bu işte. Haliyle, eğer bir iş ortaklığına geçilecekse bu muhtemelen satın alma yerine bir tür birleşme şeklinde gerçekleşir.

Bildiğimiz gibi Nokia cephesi Android’e sıcak bakmadıklarını ve bakmayacakları açık bir şekilde beyan etmişti. Durum böyle iken, gerçekten de jet hızıyla büyüyen Google Android’in karşısında Nokia ile MS tarafından atılacak en iyi adımlardan birisi bu olur.

Bakalım ne olacak…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight − 3 =