Ana sayfa Bilgisayar Güvenlik Msn Hesabınız Çalındığında Yapılması Gerekenler

Msn Hesabınız Çalındığında Yapılması Gerekenler

625
1

Son zamanlarda MSN çalınma şikeyetleri oldukça arttı. Hotmail her ne kadar önlem alsada msn kullanıcılarının kolay tahmin edilebilen şifre seçmelerinden dolayı msn hesapları çalınabiliyor. Hesabınızın çalınması tamamen kaybettğiniz anlamına gelmiyor. Aşağıdaki adımları yaparak hesabınızı geri alabilirsiniz.

Kötü niyetli kişilerin MSN veya E-posta için kullandığınız Windows LiveID şifrenizi çalması durumunda şifrenizi geri almak için daha önceden belirlediğiniz gizli sorunuzu cevaplayarak veya ikincil e-posta adresinize parolanızı gönderterek, hesabınızı kötü niyetli kişilerin elinden geri almanız  mümkündür. Eğer kötü niyetli kişiler bu iki yolu da kapatmayı başarmışsa, hesabınızı geri almak için yapabileceğiniz tek şey, Windows LiveID servisine, hesabınızın gerçekten size ait olduğunu kanıtlamaktır. Bu işlem biraz zahmetli olsa da eğer bilgilerinizi doğru bir şekilde verip, hesabın size ait olduğunu kanıtlarsanız kesinlikle işe yarar bir yöntemdir. Bu yazımızda hesabınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz her yolu anlatıyoruz.

İlk olarak gizli sorunuzu cevaplama yöntemi ve ikincil e-postanızı kullanarak şifrenizi nasıl kurtaracağınızı anlatalım.

Windows Live giriş sayfasına gidip Parolanızı unuttunuz mu?’ya tıklayın.

Açılan sayfada Windows LiveID’nizi ve resimdeki karakterleri ilgili yerlere girip devam(continue)’a tıklayın. Bir sonraki sayfada karşınıza iki seçenek çıkacak.

İlk parola kurtarma seçeneğinde daha önceden bildirmiş olduğunuz konum bilginizi ve gizli sorunuzu cevaplayarak şifrenizi kısa sürede değiştirebilirsiniz. İkinci parola kurtarma seçeneğiyle parola sıfırlama e-postasını daha önceden belirlemiş olduğunuz ikincil e-posta adresine veya şifresini unuttuğunuz/çaldırdığınız hesaba göndertip parolanızı sıfırlayabilirsiniz. Parolasını unuttuğunuz hesaba parola sıfırlama e-postası göndertmek mantıksız olduğu için, parola sıfırlama e-postasını ikincil e-posta hesabınıza göndertmenizi tavsiye ederiz.

İki yöntemin de arayüzü gayet sade ve anlaşılır. İngilizcesi zayıf olan okuyucularımız için hangi kutuya hangi bilgileri girmeniz gerektiğini gösteren bir ekran görüntüsü hazırladık.

Şifrenizi e-posta yoluyla kurtarmak gizli soruyu cevaplayarak kurtarmaktan çok daha kolay.

Yazının giriş kısmında belirttiğim gibi hesabınızı ele geçiren kötü niyetli kişiler gizli sorunuzun cevabını ve/veya ikincil e-posta adres bilginizi değiştirmiş olabilir. Fakat umudunuzu kaybetmeyin. Biraz zahmetli bir yöntem de olsa hesabınızı kötü niyetli kişilerin elinden geri almak için bir yol daha var. Hem bu kez Türkçe arayüzle karşılaşanacaksınız. Bu yöntemi eğer iki yöntem de işe yaramazsa son çare olarak deneyin.

Windows LiveID (MSN, Hotmail vb. hesapların ortak ismi Windows Live ID’dir) hesabınızı kötü niyetli kişilerin elinden geri almak için ilk önce Windows LiveID Hesap Kurtarma Yardım Sayfasını açın ve Devam’a tıklayın. Karşınıza sizden ne tür bilgiler isteneceğine dair bir sayfa gelecektir. Bu sayfayı da Devam deyip geçiyoruz. Sonraki sayfada sizden şifrenizi sıfırlamanız için kullanacağınız bir iletişim adresi istenecektir. İkincil bir e-posta adresiniz yoksa yeni bir e-posta hesabı alıp bu adresi İletişim email adresi kutusuna yazın ve Devam’a tıklayın. Bundan sonra karşınıza çıkan sayfada sizden kurtarmak istediğiniz Windows LiveID hesabının adını vermeniz gerekiyor. Hesap adınızı (Ör: xyz@hotmail.com) yazıp devam edin.
Şimdi işin en meşakkatli kısmına geliyoruz. Karşınıza çıkan formda en azından *’la işaretli yerleri doldurmanız isteniyor. Bu formda doldurması en zor kısım, Başarıyla oturuma giriş yaptığınız en son tarih ve saat kısmı. Burayı doğru olarak doldurabilirseniz gerisi nispeten kolaydır.

Bunun yanında hesabınız hakkında ek bilgileri girmeniz zorunlu olmamakla birlikte, bu kısımları da doldurmanız ilgili hesabın size ait olduğunu anlamalarını kolaylaştıracaktır. Bu yazıyı sırf işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında fikir sahibi olmak için okuyan meraklı okuyucularımızın, aşağıdaki bilgilere bir göz atmasında fayda var. Neme lazım ileride hesabınız ele geçirilir ve hesabınızı geri almak için mevcut tek yol bu yöntem olursa aşağıda istenen bilgilerin cevaplarını bilmek çok işe yarar. İstenen ek  bilgilerin ne olduğuna bir bakalım;

Windows Live Mail(Hotmail) kullanıcıları için

 • Varsayılan dosyalara ek olarak oluşturduğunuz dosyaların isimleri,
 • Hotmail rehberinizdeki isimler,
 • Hotmail gelen kutunuzdaki veya mail dosyalarındaki eski mail konuları.

Windows Live Messenger(MSN) kullanıcıları için

 • Messenger iletişim listenizdeki isimler,
 • Messenger kullanıcı adınız (görünen adınız),
 • Xbox veya Zune faturasız kart numarası,
 • Servisleri kullanmak için kullanılan kredi kartının son 4 basamaklı numarası,
 • Servisler için kullanılan kredi kartının sona erme tarihi,
 • Servisler için kullanılan kredi kartındaki isim,
 • Hesap sahibi olduğunu onaylamaya yardımcı olak için gerekli herhangi bir ek bilgi.

Formu doldurup Devam’a tıkladıktan sonra hesabınızı kurtarmak için size özel bir pin verilecek. Bu pin’i çok iyi bir şekilde muhafaza edin. Formu doldurduktan sonra ilk 24 saat içerisinde iletişim adresi olarak verdiğiniz e-posta adresine bir posta gönderilecek. Bu e-posta örneğine bir göz atalım.

Postadaki link ile başvuru sırasında doldurmuş olduğunuz form’a yeni bilgiler ekleyebilirsiniz.

Windows çalışanlarına hesap bilgilerinizi doğru olarak verirseniz, ve bu bilgiler sayesinde hesabın size ait olduğuna ikna olurlarsa, size şifrenizi yenilemeniz için bir e-posta gönderecekler. O e-postadaki  adımları uygulayarak Windows LiveID’nizi geri alabilirsiniz. Fakat hesabın size ait olup olmadığına dair yeterli bilgi verilmemişse, bu durum size formda iletilecektir. Form’a ulaşmak için size daha önce verilmiş olan pin’i girmeniz zorunlu olduğundan dolayı eğer size verilen pin’i kaybederseniz hesap kurtarma işleminin mevcut durumu hakkında herhangi bir bilgiye erişemezsiniz.

Hesabın size ait olduğuna ikna oldular ise böyle bir e-posta yolluyorlar.

MSN veya Hotmail hesabınızın bir başkasının eline geçmesi gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Umarız böyle bir durumla hiçbir zaman karşılaşmazsınız. MSN veya Hotmail hesabınız kötü niyetli birinin eline geçmiş ve internette bu konuyla ilgili arama yaparken bir şekilde bu yazıya denk gelmişseniz umarım sorununuzun çözümüne yardımcı olabilmişizdir.

Kaynak: Pclabs

1 YORUM

 1. verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.benm de msn hesabım çalındı.gizli sorumun yanıtını unutmuştum ve diğer email adresimde çalınanla aynıydı.3 yol olarak belirttiğiniz formu doldurup gönderdim elime ve bana bir pin verildi.ama diğer email adresime 24 saat içinde bir cevap gelmedi.10 günü geçti hala bir cevap yok.ne yapmam gerekir?bilgilendirirseniz sevinirim

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

eleven − 1 =