Ana sayfa Wordpress İpuçları MySQL Toplu Kod Değiştirme

MySQL Toplu Kod Değiştirme

675
2

WordPress sistemlerin gelişmesiyle mysql sorgulama gereksinimleride arttı. Veritabanı nedir bilmez iken artık veritabanı soguları yapar olduk. En çok ihtiyacımız olanda aynı anda birden çok değişikliği tek sorgulama ile yapabilmek. Örneğin domain değiştirdiniz, sitenizdeki tüm resimlerin yolu eskidomain.com şeklinde. Bunu her konuya tek tek girip el ile düzeltebilirsiniz. Tabi bu saatlerinizi hatta günlerinizi alır. Küçük bir Mysql sorgusu ile bunu dakikalar içerisinde yapmanız mümkün.

Gerçi daha önce bu konudan kısaca bahsetmiştik, bu konudaki bazı sorguları verirken aslında MySQL’un toplu değiştirme sorgusunu kullanıyorduk. Şimdi yine aynı konudan bahsedeceğiz. Biraz daha detaylı bir anlatım olacak. Burada yapacağımız işlemleri aslında birçok scriptte manuel olarak da yapabilirsiniz. Ama MySQL’un verdiği avantaj sayesinde toplu olarak tek tek uğraşmadan yapabilmek.

Sorgumuzun ana kalıbı şu şekilde olmalıdır:

UPDATE  tablo_adi SET kolon_adi= replace(kolon_adi,'aranan_veri','yazilacak_veri');  

 

Şimdi WordPress scripti üzerinden Tablo Adı, Alan Adı ve String değerlerinin ne olduğuna bakalım..

Burada “wp_” önekiyle başlayan her değer birer “tablo“dur.

Burada sol taraftakiler “Tablo“larımız. Sağ tarafta “post_” önekleriyle başlayan ise “wp_posts” tablosuna ait “alan“lar.

Şimdi yapacaklarımıza kısaca değinelim. Örneğin her konu açtığımızda konunun içine  “tylolo” gibi bir kelime eklediğimizi var sayarsak; “wp_posts” tablosnun “post_content” alanındaki  “tylolo” kelimesini değiştireceğiz.

1. MySQL İle Toplu Olarak Değiştirme


UPDATE wp_posts SET post_content = replace( post_content, 'tylolo', 'tewlele' ) ;

Bu şekilde bir sorgu çalıştırdığımızda post_content alanındaki tüm “tylolo” kelimesini “tewlele” olarak değiştirmiş bulunmaktayız.

2. MySQL İle Toplu Olarak Silme

UPDATE wp_posts SET post_content = replace( post_content, 'tylolo', '' ) ;

Burada ise yukarıdaki gibi “tylolo” kelimesini başka bir kelimeyle değiştirmek yerine o kelimeyi tümden sildik. Böylece yazılarımızdaki “tylolo” yazısından kurtulmuş oluruz.

MySQL İle Toplu Değiştirme Nerede İşimize Yarar?
İlk önce site değiştiren arkadaşların eminim çok fazla işine yarayacaktır. Ya da kendi yağında kavrulmak yerine başka sitelerin veritabanlarını kullanan arkadaşlar yine tembellik yapıp tek tek değiştirmek yerine mysql ile toplu olarak gerekli düzenlemeleri yapacaktır. Örnekler arttırılabilir…

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 9 =