Ana sayfa Genel Konular Teknoloji NanoTeknoloji ile Çamaşırlar Susuz ve Detarjansız Temizlendi

NanoTeknoloji ile Çamaşırlar Susuz ve Detarjansız Temizlendi

511
0

Pamukkale Üniversitesi’nde 18 ay önce, pamuklu kumaşların güneş ışığında kendini temizlemesini sağlayacak ürün için çalışmalara başlandı. TÜBİTAK’ın da destek verdiği projeye İtalya’dan Napoli Üniversitesi ve Kuzey İrlanda’dan da Ulster Üniversitesi ortak oldu.

Çevre Mühendisliği’nden Doç. Dr. Hüseyin Selçuk ve Doç. Dr. Fehiman Çiner, Tekstil Mühendisliği’nden Yrd. Doç. Dr. Sema Palamutçu ve Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Hilmi Çon’un çalıştığı projenin son aşamasına gelindi.

Günış ışığı yeter

Laboratuvarda pamuklu kumaş parçalarına nano partikülleri uygulandı. Ardından başta çay olmak üzere, çeşitli lekeler sürülen kumaş parçaları güneş ışığında yaklaşık dört saat bekletildi. Kumaşların üzerindeki lekeleri güneş ışığı sayesinde temizlediği gözlendi.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Hüseyin Selçuk, kumaşın güneş ışığında kendini temizlemesini sağlayan ürünün tekstil sektörüne önemli katkı sağlayacağını ve yenilik getireceğini belirterek, şunları söyledi:“İlaç, kaplama, çevre ve arıtma gibi pek çok alanda kullanılan nano teknolojiyi bizde tekstil de kullanmayı amaçladık. Nano partikülleri pamuklu kumaş üzerine kaplanması ile kendi kendini temizleme ve antibakteriyel olma özelliğini elde ettik. Lekeli kumaşın güneş ve benzeri bir ışıkta kendini temizlediğini belirledik. Çalışmayı altı ay sonra sonuçlandıracağız.”

Deterjanı önlemek

Proje amaçlarından birinin deterjanın doğaya verdiği zararı önlemek olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Sema Palamutçu ise, şöyle konuştu:
“Kumaşa kendini temizleyebilen nitelik kazandırdık. Kumaşın yıkanması için su harcamaları ve deterjan zararları ortadan kaldırılmış ve azaltılmış olacak. Çok fazla su ve deterjan tüketen tekstil ürünleri için oldukça faydalı ve kullanışlı ürün olacak. Kumaşın üzerindeki lekenin kaybolması için güneş ya da benzer bir ışığın görmesi gerekiyor. Çay ve başka lekelerde denedik. Güneş ışığı gördüğü zaman leke kayboluyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen + 19 =