Ana sayfa Genel Konular Haberler Nasa’nın İleri Seviye Uzay Projeleri

Nasa’nın İleri Seviye Uzay Projeleri

1430
0

Uzay denildiğinde akla ilk gelen kurum şüphesiz . 1915 yılında ilk adımları atılan , günümüzde konusunda en saygın kurumlardan bir tanesi konumuna geldi. ’nın yaptığı uzay çalışmaları ile insanoğlu bir çok bilgi edindi. Özellikle Ay’a dönük Apollo uçuşları ile farkını gösteren , günümüzde de yaptığı çalışmalar ile teknolojile yön veren kurum konumunda.

Uzay’a ve diğer gezegenlere ulaşım, başka gezegenleri keşfetme konularında en fazla bütçe ayıran ve araştırma yapan ’nın, geleceğe dönük projeleri sizleri şaşırtacak.

NASA’nın Innovative Advanced Concepts programı, ilk aşamalarda olan ancak gelecek vadeden teknolojilere ihtiyaç duyduğu fon yardımını sağlıyor. Uzay dairesi geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruyla bu sene yatırım yaptığı 12 projeyi açıkladı. Pluto’nun yüzeyine inişten asteroid fırlatan robota, en heyecan verici NASA uzay projelerini aşağıda sıraladık.

1Lazer Gücüyle Uçuş

Lazerle araç uçurma planlarını daha önce duyduk ancak burada kullanılan yöntem biraz farklı. NASA’nın buradaki fikri, aracı lazerle itmek yerine, lazeri araca tutup, ışığı elektriğne dönüştürmek ve ardından iyonlu itiş sistemine aktarmak.

2Mars Keşif Balonları

Mars’ın atmosferi çok ince ve bu yüzden yüzey üzerinde uçuş yapmak zor. NASA ise cevabın vakumlu hava araçlarında olabileceğini düşünüyor. Zeplinlere benzeyen bu araçlar, en cesur keşif araçlarının bile aşamadığı yerlere ulaşabilir.

3Warp Drive Değil Ama Ona Yakın

NASA, “Mach Effect” denen fenomenden faydalanarak yıldızlar arası uçuşları mümkün hale getirmek istiyor. Eğer bu şey çalışırsa Proxima b‘ye yolculuk, on binlerce yıl yerine sadece 20 sene sürecek.

4Pluto’dan Sıçrayalım

Bazı mühendisler, cüce gezegen Pluto’nun etrafından dolanmanın tek yolunun onun üzerinden zıplamak olduğuna inanıyor. Pluto’nun yerçekimi oldukça zayıf ve yüzeye iniş için sadece 3,5kg’lık bir itiş yetiyor. Dolayısıyla NASA’ya göre bu fikir, değerlendirmeye değer.

5Yeni Yerçekimi

Uzayda yerçekiminin olmaması, sinir bozan sorunlardan bir tanesi. Turbolift, aşağı doğru çekim oluşturuyor ve belirli aralıklarla 180 derece döndüğü için güç, sizi sürekli aşağı doğru çekiyor. Aynı yerçekimi gibi.

6Daha Yumuşak Bir Uzay Gemisi

NASA’nın yakında geliştirmeye başlamayı planladığı “Soft bot”, yumuşak tasarımlı gövdesi sayesinde bir asteroidin üzerine inebiliyor, üzerindeki taşlarıp alıp yakındaki uzay gemisine fırlatabiliyor.

7Solar Sörf

NASA’nın yollamayı planladığı uzay gemisi, özel kaplaması sayesinde ışığın yüzde 99,9’unu yansıtarak 2018’de gönderilecek olan Solar Probe Plus’a kıyasla güneşe 8 kat daha fazla yaklaşabilecek.

8Venüs Üzerinde Uçuş

Yüksek sıcaklığı ve zehirli gazlarıyla cehennemi üzerinde barındıran Venüs’ün az bilinen atmosferi, NASA’nın balon tabanlı modülüyle incelenecek.

9Yıldız Yankıları

Yıldızlar dalgalandıklarında yoğunluklarındaki değişimler, yakındaki gezegenlerde “yankı bulabiliyor”. NASA, bu yankılar üzerinde çalışarak güneş sistemi dışındaki gezegenlerin görüntülerini üretmeye çalışıyor.

10Cehennem Gezgini

Venüsün yüzeyi kurşunu eritecek kadar sıcak ve gezegendeki basınç, bir denizaltının gövdesini çatlayacak kadar yüksek.

11Pluto’ya Hızlı Tur

New Horizons, Pluto hakkında bildiklerimizi baştan aşağı değiştirdi ancak uçuş yıllar sürdü ve üstelik gezegenin yanından geçmekle yetindik. Şimdi ise NASA, Pluto’nun yüzeyine dokunacak bir konsept için çalışıyor. Bu araç, direkt-füzyon yardımıyla uçuşu dört yıla düşürebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 + 15 =