Ana sayfa Bilgisayar Dizüstü Netbook’lara Flash Disk ile Format Atma

Netbook’lara Flash Disk ile Format Atma

1899
23

Teknolojinin gelişmesiyle bilgisayarlarda çok hızlı bir değişim sürecine girdi. Diz üstü bilgisayarların çıkmasıyla adeta yeni bir dönem başladı diyebiliriz. Laptopların ardından daha küçük netbook’lar çıktı. Boyutları ile bize oldukça fayda sağlayan Netbook’lar giderek popülerleşiyor.

Netbook’lar küçük olduğu için CD-Rom sürücüsü bulundurmuyor. Cdrom olmadığından her hangi bir sorunda format atmayı bile düşünemiyorduk. Fakat artık Flash diskler ile USB den format atılabiliyor.

Günümüzde kullanımı oldukça artan flash diskler sayesinde aslında kullanım açısından CD-ROMlarada pek ihtiyacımız yok gibi görünüyor. Peki ya kafamızda şöyle bir seneryo üretirsek; Diyelim ki Netbookunuzun işletim sistemi onarılamayacak kadar zarar gördü ve formatlanıp tekrar kurulması gerek ama CD-ROM sürücüsü yok. Ne yapacaksınız ? İşte bu makale de tam olarak bu sorunun cevabını anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak bilmemiz gereken birkaç temel bilgiler var. Bunlardan kısa kısa bahsedelim. Bir bilgisayar işletim sistemi kurarken bootable(başlatılabilir) sürücü olması gerekir. Standart olarak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda bu genelde CD-ROM sürücüleridir. Başka yollarda vardır(örn: Ağ ile kurulum). Ama onlar genelde kullanım açısından pek tercih edilmez. Gelişen teknoloji ile anakart üreticileri bios yazılımlarında ve sistemlerinde USB ile boot etme seçeneklerini mümkün kılmışlardır. Bunun anlamı flash disklerimizle de işletim sistemleri kurabileceğimizdir. Bu durumda netbookumuza işletim sistemi kurabilmek için iki seçeneğimiz vardır.

1) USB Flash Disk ile
2)USB CD-ROM ile

Bu seçenekleri inceleyelim :

1)USB Flash Disk ile Format :

Aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayarınızda 32bit Windows XP veya Windows Vista yüklü olması gerekmektedir.

Gerekli Dosyalar:
USB_PREP8
PeToUSB
Bootsect.exe

Tümünü indirmek için TIKLAYINIZ.

Eğer yukarıdaki dosyaları indirdiyseniz başlıyoruz.

öncelikle indirdiğiniz her 3 dosyayı zip’ten çıkartın.
PeToUSB klasöründe bulunan dosyaları USB_prep8 klasörüne kopyalayın.
USB_prep8 klasöründe bulunan usb_prep8.cmd dosyasına çift tıklayın.

karşınıza aşağıdakine benzer bir ekran gelecek.

devam etmek için enter tuşuna basın… (NOT: ancak bu pencereyi kapatmayın)

enter tuşuna basmanız ile birlikte karşınıza aşağıdakine benzer bir pencere açılacak.

açılan penceredeki ihtiyacınız olan ayarlar önceden varsayılan olarak ekrana gelecektir.
farklı bir şey yapmadan Start tuşuna basın. Flash Disc’iniz formatlandıktan sonra her hangi bir pencereyi kapatmadan indirdiğiniz bootsect klasörünü C: dizinine kopyalayın.
Başlat > Çalıştır’ı açın ve cmd komutunu girerek Komut Penceresini çalıştırın.
karşınıza gelen komut penceresinde cd C:\bootsect yazıp enterlayın. Komut satırı C:\bootsect> olduktan sonra bootsect.exe /nt52 K: komutunu yazın ve entere basın.

NOT: yukardaki komutta K: harfi flash disc’in kullandığı sürücü harfi olmaktadır. siz kendi bilgisayarınızda Flash Disc’in kullandığı sürücü harfini girmelisiniz.

Eğer yukardaki komutun ne işe yaradığını merak ediyorsanız; yukardaki komut flash disc’inize gerekli olan boot sector’ları yükleyecektir. bunlar bilgisayarı flash disc’ten başlatmak (boot) için gereklidir.

NOT: yukarıdaki komutu çalıştırmaya başladıktan sonra flash disc’inize ait her hangi bir pencerenin açık olmamasına dikkat edin.

Eğer her şey yolunda gittiyse komut penceresinde “Bootcode was successfully updated on all targeted volumes.” yazısı ekrana gelecektir.

bu yazı ekrana geldikten sonra komut penceresini kapatabilirsiniz. ve devamında petousb penceresinide kapatabilirsiniz.

petousb penceresini kapattığınız anda ilk başlarken çift tıklayarak açtığımız komut penceresi (usb_prep8.cmd) değişecek ve aşağıdakine benzer bir liste karşımıza çıkacak

NOT: eğer petousb penceresini kapatmanıza rağmen komut penceresinde liste karşımıza gelmediyse enter tuşuna basın.

şimdi komut penceresindeki listede bulunan 1 ve 3 şıklarına doğru bilgileri girmemiz gerekiyor.

1 yaz ve enter tıkla.karşınıza çıkan pencereden XP kur dosyalarının yerini gösterin (eğer CD’den gösterecekseniz CD sürücüsünü gösterin)

2 yaz ve enter tıkla.(bu şıkta bilgisayarda açılacak olan bir geçici sanal sürücü yaratacaksınız. bilgisayarda sürücülerinizin kullanmadığı her hangi bir harf verebilirsiniz.

3 yaz ve entere tıkla. burada Flash Disc’inizin sürücü harfini girin.

son olarak işlemlerin başlaması için 4 yazın ve entere tıklayın.

işlemler başladığı zaman program yarattılan geçici sanal sürücüye format atmak için sizden onay isteyecek. (bu sadece geçici olarak yaratılan boş bir sanal sürücüdür.) her hangi bir kaygıya girmeden Y harfine basın ve entere tıklayın.

format işlemi bittikten sonra devam etmek için entere tıklayın. şimdi programın kur dosyalarını geçici sanal sürücüye kopyaladığını göreceksiniz. bu işlemde bittikten sonra devam etmek için entere basın

sonraki adımda yeni bir pencere karşınıza gelecek ve dosyaların Flash Disc’e kopyalanması için sizden onay isteyecek. yes seçeneğini tıklayarak kabul edin.

Dosyaların kopyalanması işlemi bittikten sonra yeni bir pencere karşınıza çıkacak ve Flash Disc’inizin U: boot flash olarak değiştirmek isteyip istemediğinizi soracak. YES seçeneğini tıklayarak devam edin.

Şimdi de sanal sürücüyü devreden çıkarmak için YES seçin.

Bu adımdan sonra artık Flash Disc ile olan işlemler tamam. Artık komut penceresini kapatabilirsiniz.

Öncelikle Netbookunuzun USB’den boot özelliğinin açık olduğundan emin olalım. Bu işlemi gerçekleştirmek için ise bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda ilk siyah ekranda açılırken “Press F2 for Bios Setting” gibi bios ayarlaması için basılacak tuşu belirten bir mesaj çıkacaktır. O mesaja göre belirtilen tuşa basın ve gelen bios ekranında boot seçeneği olarak USB Flash Diskinizi seçip yaptığınız ayarları kaydedip, çıkınız.

Başlangıç sayfasında iki seçenek göreceksiniz. Devam etmek için 2. Seçeneği seçip yüklemeye işlemini başlatın.

Bu noktadan sonra Windows XP kurulum’unda olduğu gibi notebookunuzun Disc’ini delete/recreate yöntemiyle formatlayın. Format atarken NTFS olmasına dikkat edin.

NOT: format atarken notebookunuzdaki tüm sürücüleri silmeyi ve tek bir parça temiz sürücü oluşturmayı unutmayın. Aksi durumda hal.dll hata mesajı alırsınız.

Disc Formatlama bittikten sonra bilgisayar yeniden başlayarak GUI ekranına geçecektir.

Bundan sonraki adımlar bildiğimiz Windows kurulumu olduğu için anlatmaya gerek yok. Ancak çok önemli bir nokta olarak dikkat edilmesi gereken Windows kurulumu sırasında Flash Disc’i hiçbir şekilde çıkarılmamasıdır. Bildiğimiz Desktop ekrana geldikten ve Start menu açıldıktan sonra güvenli bir şekilde USB Flash Disc’i çıkarabilir ve bilgisayarı yeniden başlatarak her şeyini yolunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

NOT: USB Flash diskten açıldığında bu sefer “GUI” ile başlayan seçeneği seçip normal windows kurma işlemlerini yapabilirsiniz. Windows Masaüstü gelene kadar her açılış sırasında USB Flash diskten açılışı seçip “GUI” ile başlayan seçeneği kullanırsanız sorun olmadan işlemleri tamamlayabilirsiniz.
Windows ‘un desktop ‘ı karşınıza geldikten sonra flash belleği çıkarabilirsiniz.

2) USB CD-ROM ile Format :

Bu işlem için 1 adet CD-ROM ve 1 Adet IDE USB kutusuna ihtiyacınız vardır. İşlemlere başlamadan önce ilk olarak IDE kutunuzu sökünüz aşağıdaki resimdeki gibi IDE ve power kabloları takılabilir hale getiriniz.

Daha sonra CD-ROM u aşağıdaki resimdeki gibi IDE ve power kablolarını takınız.

Bu işlemler bittikten sonra kutunuzun usb kablosunu netbookunuza bağlayınız.

Daha sonra 1. seçenekte bahsettiğimiz gibi netbookunuzun modeline göre bios ayarlarından boot seçeneğini USB CDrom veya CDROM a alıp yeniden başlatınız. Bu işlemlerden sonra standart işletim sistemi kurulum işlemlerini rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak: Laptopuzmani.Com

23 YORUMLAR

 1. Gerçekten harika bir anlatım.Tam pes etmek üzereyken sizin sitenizede bir bakıyım dedim.Anlatımızın son derece net olduğu için başardım.
  Şimdi bir xp sp3 indirip 2.adıma geçmek istiyorum.Ellerinize sağlık.
  Çok teşşekkür ederim =)

 2. Merhaba, bios ayarlarından usb-cd seçtim ondan sonra nebook hiç açılmadı bu durumda neyapabilirim yardım lütfen

 3. Merhaba, compaq mini ye formatı bu şekilde atarken windows kur dosyaları kopyalarken yüzde 12 ye geldiğinde inanılmaz bir yavaşlama oluyor ve saatler geçsede ilerleme çok az oluyor. Neredeyse saatte yüzde 3 ilerliyor.

  Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

 4. Sizin sayfanızdaki yöntemi denedim ancak biosinf yüklenemedi hata kodu 14 dedi ve kura devam edemedi. Bir başka yöntemle denediğimde de yukarıda anlattığım sorunu yapmıştı. Bu sorunu çözemeyeceğim sanırım.

 5. ıyı gunler benım laptop a wındows7 yı flashbellek le atmak ıstıyorum ama ılk baslangıcda
  dısk hatası
  baslamak ıcın tusa basın dıyor bununla ılgılı yardımınızı ıstıyorum tesekkurler

 6. Ya usta buraya kadar herşey normaL !!
  “format işlemi bittikten sonra devam etmek için entere tıklayın. şimdi programın kur dosyalarını geçici sanal sürücüye kopyaladığını göreceksiniz. bu işlemde bittikten sonra devam etmek için entere basın”
  “coping costum files and xp root files to temp drive…”
  omut sayfasında en son bu şekiLde yazıyor ve bakıyorum geçici sanaL sürücüye veya bizim Usb FDD e ne giren var ne çıkan öyLe bekLiyor !!
  NeDEN BİLENİNİZ VARMI???

 7. Verdiğiniz Tarife göre sorunsuz bir şekilde flash belleği kopyalama işlemi yaptım netbook dan f12 ile flash disc den formatlama işlemi yaptım. Kur dosyaları kopyaladı falan :) yeniden başladığında windows hal.dll hatası alıyorum tek parça haline getirsemde getirmesemde

 8. mrb. perfect xp yi kurmak için ne yapmak gerekir peki? Windows dosyalarını yol olarak gösterdiğimde error veriyor.

  Şimdiden teşekkürler.

 9. şimdi benim laptop tamamen çöktü ve bios tada boot ile alakalı birşey yok nasıl edeceğim format işini usbyle

 10. yapamayanlar netbookların ğzerine toprak atsınlar yada bi yere para sıkışmıştır:))))

 11. Arkadaşım herşeyi yapıyorum.
  Bilgisayar bios ayarlarınıda yaptım Flaştan da okuttum.
  Ama Sorun şu;

  1-seçenek çıkıyor ( kurulum sihirbazı denetliyor diyor sonradan da bilmem ne dosyası eksik diyor )
  2-seçenek çıkıyor ( bu hatayı veriyor hal.dll )

  Sorun benim xp cd sinde olabilirmi?
  yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim…

 12. Ben CD Siz İnternet üzerinden bişi indirerek formatın atılmasını ıstıorum oyle kasayla ugrasamam :(

 13. Format dosyalarini flashiniz varsa ona atin .Boot menusunden flash diskiniz varsa usb hdd ye getirin. Bu kadar. Kolay gelsin…

 14. MERHABA ARKADAŞLAR,SIKINTIM USB DVD YLE FORMAK ATMAK İSTİYORUM,HER ZAMANKİ YAPTIĞIM ŞEYİ ŞU SAMSUN NOTEBOOK -NP-N102S MODELİNDE BİOSTA BİR TÜRLÜ BOOT DEVİCE DE SATA HARDDİSKTEN BAŞKA BOT YOK GÖRÜNMÜYOR,,NORMALDE PC ACILIYOR CD Yİ OKUYOR ACIYOR , AMA BİOSA GELİNCE BİOSTA USB Yİ GÖRMÜYOR NEDEN ? BİR BİLGİSİ OLAN VARMI

 15. açılışta F2 yaparak bios ayarlarına girin ve orada ”fast bios” disable yapın ve kaydederek çıkın. pc açılırken F10 yaptığınızda flash belleğin görünür olduğunu göreceksiniz.

  ARKADAŞLAR BUNU DENEDİM VE OLDU,YİNE KENDİ CABAMLA OLDU,DENEMENİZİ TAVSİYE EDERİM,,,

 16. sayın admin linkte vermiş olduğunuz dosyalar silinmiş 404 not found diyor, yeni link eklermisiniz teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × three =