Ana sayfa İşletim Sistemleri Linux Pardus 2011 Alfa Geliyor

Pardus 2011 Alfa Geliyor

591
0

Windows işletim sistemi her ne kadar pazarın büyük çoğunluğuna sahip olsada Linux tabanlı işletim sistemleride yavaş yavaş artıyor. Hatta yakın gelecekte windowsun tamamen biteceği, Linux’un en kullanışlı işletim sistemi olacağı söyleniyor.

Linux tabanlı Pardus’ta sürekli gelişmeye devam ediyor. Pardus’un 2011 sürümünün denemesi olan pardus 2011 alfa duyuruldu. Şu an için sadece deneme aşamasında olan işletim sistemini, iş bilgisayarınızda yada önemli bilgilerinizin olduğu bilgisayarda kullanmanız önerilmiyor.

Peki Pardus 2011 Alfa’da Neler var? Neler yeni?

Bu sorunun cevabını, geliştirici listesine attığı iletide, Pardus 2011 Sürüm yöneticisi Gökçen ERASLAN veriyor:

Bu sürümde, KDE 4.5 masaüstü ortamı ve yeni KDE Ağ Yöneticisi arayüzü, Firefox 4 (beta4), GCC 4.5, glibc 2.12 gibi yenilikler bulunuyor. Türkçe de dâhil olmak üzere desteklediğimiz tüm diller görüntüye dâhil edildiği için uluslararası ve Türkçe şeklinde 2 sürüm değil tek sürüm çıkardık. Şu anki görüntü, boyut olarak CD için yeterli fakat, sonraki sürümlerde bu boyutu aşarak DVD görüntüleri yayınlamayı düşünüyoruz.

Topluluğumuza burada önemli bir uyarıda bulunalım: Pardus 2011 Alfa’nın bir “deneme sürümü” olduğunu unutmayın. Bu sürüm, alfa seviyesinde bir deneme sürümü olduğundan, iş için kullandığınız ya da sizin için önemli verilerin barındıran bilgisayarlarda deneme sürüşüne çıkmamanızı, sizlerden önemle rica ederiz.

Pardus 2011’de karşılaştığınız hataları, Bugzilla‘daki Paketler ürününden “Pardus 2011” sürümünü seçerek girebilirsiniz.

Bilinen sorunlar

Pardus 2011 sürüm yöneticisi Gökçen ERASLAN, geliştirici listesine attığı iletide, bu deneme sürümünün bazı bilinen sorunlarını da sıralıyor,

  • Bazı makinelerde kurulumun devam etmesi fakat arayüzün donması ya da tamamen kurulumun durması gibi problemlerle karşılaştık. Neden olduğunu henüz bilmiyoruz, düzeltmek için çalışmalar sürüyor.
  • VirtualBox’ta denemek için “xorg=driver:fbdev” kernel parametresinin verilmesi gerekiyor.
  • Şu an için LVM/RAID desteği olmayan eski YALI’yı kullandık. Fakat sonraki sürümlerde yeni arayüzü, LVM/RAID desteği ve yenilenmiş disk bölümlendirme ekranıyla yeni YALI’yı kullanacağız.
  • Klavye haritası Türkçe Q seçilmesine rağmen İngilizce klavye olarak geliyor.
  • KDE’nin Ağ Yöneticisi ile ağ ayarlarını değiştirmekle ilgili bir sorun var. İlk eklenen ağ profili sistem genelinde olduğu için kullanıcı olarak profil eklemekte ve etkinleştirmekte sıkıntı yaşanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × two =