Ana sayfa Genel Konular Oyun Pes 2011 Ön İnceleme

Pes 2011 Ön İnceleme

482
0

Pes serisi çıkış yakaladığı günden beri en fazla oynanan futbol oyunlarından birisi olmayı başardı. Hatta son 1-2 yıldır en büyük rakibi Fifa’ya PC konsolunda neredeyse fark atmış durumda.

Pes 2011 ‘in çıkış tarihi olarak Ekim ayı yazmıştık. Eğer bir aksilik olmazsa Ekim’de Pes 2011 i satın alabileceğiniz.

Pes 2011’in en önemli yeniliği (bizler için) oyunun türkçe dil seçeneğinide içermesi. Yıllardır ingilizce oynadığımızi sonradan yama ile türkçe yaptığımız oyunu artık türkçe olarak oynayabileceğiz.

Henüz oyun çıkmadı. Fakat oyunun ön incelemesini yapmakta yarar var.

90’lı yıllarda başladı Winning Eleven ve Pro Evolution Soccer serüveni. O dönemin ortalarında, PC platformunda FIFA liderliği ele geçirirken, konsollarda ise Pro Evolution Soccer (Winning Eleven) ismi göndere çekiliyordu.

2000’lerde ise FIFA konsollarda boy gösterirken, Pro Evolution Soccer (PES) ise PC platformunda şansını denemeye başladı. 2008 yılından itibaren ise, Electronic Arts’ın yapımıyla Konami’nin oyunu adeta rolleri değiştirdi. Zira artık PES, PC platformunda lider kabul edilirken, konsolun bir numarası ise adeta FIFA olmuştu. Her geçen yıl kalitesini artıran ve yerini sağlamlaştıran bu iki isim, yıl sonunda bir kez daha karşı karşıya geliyor.

PES, Türkçe Oldu!

Yıllardır futbol oyunlarında Türk takımlarının olmasına alıştık. Artık daha fazlasını istiyoruz. Sanırım Uzak Doğu’dan bir yapımcı sesimizi duydu! Japonya merkezli Konami, Pro Evolution Soccer 2011’i Türkçe yapacağını açıklayarak, ülkemiz sınırları içinde FIFA’ya adeta gol attı! Artık sevilen futbol oyununun menüleri ve içeriğindeki veriler tamamen Türkçe olarak karşımıza çıkacak.

Merakla beklenen bir konu da, spikerin Türkçe konuşmasıydı. Maalesef bu açıklama, spikerin de Türkçe konuşacağı anlamına gelmiyor. Şimdilik yalnızca yazılı içeriğin Türkçe oluşuyla yetineceğiz.

Değişim Zamanı Geldi!

Konami’nin Avrupa PES Ekip Başkanı Jon Murphy, serinin yeni oyunu için dikkat çekici bir açıklamada bulundu; “PES 2011, serinin en büyük tasarım değişikliğine sahne olacak”. Gerçek futbolu adeta birebir olarak sanal dünyaya aktarmaya çalışan ekip, özellikle “Sınırsız Kontrol” özelliğinin üzerinde duruyor.

Geçtiğimiz yıl da bu geliştirmeyi ortaya atan Konami, rakibi FIFA gibi 360 derece kontrol imkanı veriyordu. Bu kez özelliğin daha da geliştirildiği iddia ediliyor. Artık kullanıcılar, topu boş alanlara doğru gönderip, sahanın istedikleri yerlerini kullanabilecek.

Yorgunluk Faktörü

Sıradaki PES oyununun önemli başlıklarından biri de kondisyon. Zira maç esnasında yorulan bir futbolcu, artık sadece yavaşlamayacak. Ayrıca verdiği paslar da oyuncunun o anki fiziksel durumuyla bağlantılı olarak hatalı gidebilecek… Dolayısıyla bu özellik ile beraber oyuncu değişiklikleri daha bir önem kazanıyor demektir. Artık saha kenarından futbolcuyu maça sokmak için, iki kere düşünmek gerekecek. Zira hamleler adeta satranç gibi, hata affetmeyecek.

Hazır taktiklerden dem vurmuşken, PES 2011’de futbolcuların bireysel yetenekleri daha belirgin olacağı için, ister taktikleri yetenekli isimlere göre, ister de takım oyununa göre düzenleyebileceksiniz…

Görsellik

Pro Evolution Soccer 2011‘in yapım ekibi, yalnızca oynanabilirliğe değil, görselliğe de müdahale etti. Saha içinde animasyonları yenileyen ve çok sayıda ekleme yapan yetkililer, bu sayede gerçekçi bir maç ortamı hazırlamış oldu. PES forumlarında kullanıcıların isteklerini ön plana alan Konami, sıkça istenen futbolcular arası fiziksel rekabeti de oyuna ekledi. Geliştirilen omuz omuza mücadeleler sayesinde, artık topa birçok farklı şekilde müdehale edilebiliyor.

Geliştirilen bir diğer kalem de animasyonlar. PES 2011’e eklenen yüz ve 1000’in üzerinde yeni vücut animasyonu sayesinde, saha içi adeta gerçek gibi görünecek. 100 saatten fazla motion capture (hareket yakalama) teknolojisinin kullanıldığı yeni yapım, rakibi FIFA’yı bu alanda geçmek istiyor. Ancak FIFA da grafik konusunda bir hayli iddialı.

Yapay Zeka

Yeni PES’te yapay zeka da elden geçirildi. Özellikle defans oyuncuları daha mantıklı hamleler yaparak, koruduğu alanı terk etmeyecek. Hatta rakip hücum oyuncusuna baskı yapacak. Örneğin maçın temposunu düşürmek isteyen bir takımın futbolcuları, topu dolaştırmaya başlayacak. Tabii bu durumun aksi de meydana gelebilecek.

7 Ekim’de raflarda olacak olan Pro Evolution Soccer 2011, PC’nin yanında PlayStation 3, Xbox 360, Wii ve PlayStation 2 için de satışa sunulacak. Ayrıca el konsolu PSP’de de PES 2011 keyfi yaşamak mümkün olacak. Hem de tamamen Türkçe!

Kaynak: Shiftdelete

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − ten =