Ana sayfa Genel Konular Oyun Pes 2011 Oyun İncelemesi

Pes 2011 Oyun İncelemesi

488
2

PES 2011 uzun bir bekleyişin ardından piyasaya çıktı. Uzun zamandır bahsedilen devrim niteliğindeki yenilikler sonunda son kullanıcıyla buluştu. Kimi Pes 2011 için çok harika derken kimisi Fifa 2011’in ardında kaldı gibi yorumlarda bulundu. Bizde sizler için bir incelem yaptık. Bakalım yeni Pes 2011 Nasıl olmuş.

Bilindiği üzere bizim için serinin yeni oyununun en önemli özelliği, dilleri arasına Türkçe’nin de girmiş olması! Konami, Türkiye’de büyük ilgi gören PES 2011’in tüm metinlerini Türkçe olarak piyasaya sürdü.

Oyun açılırken ekrana gelen ayarlara dikkat edin. Zira bazılarının geri dönüşü biraz meşakkatli. Başlangıçta futbolcu isimlerini kaldırırsanız, bir daha o ayara geri dönemiyorsunuz. Tekrar o ayara ulaşmak için My Documents (Documents – Belgelerim) klasörünüz içindeki Konami\Pro Evolution Soccer 2011\Save’in içinde Option.bin dosyasını silmeniz gerekiyor. Eğer konsolda oynuyorsanız, yine kayıtlarınızı silmeniz şart.

Copa Santander Libertadores

Yapım bizi son derece şık bir menüyle karşılıyor. Serinin eski üyeleriyle uzun zaman geçirmiş kullanıcılar için biraz karışık gibi görünebilir zira eskiden alt menülerde yer alan bazı başlıklar ana menüye taşınmış. Ayrıca yenilikler de mevcut. Bunlardan en dikkat çekici olanı, Copa Santander Libertadores (UEFA Champions League yerinde duruyor, ayrıca UEFA Europa League ve UEFA Super Cup da eklenmiş)! Güney Amerika’nın Şampiyonlar Ligi olan bu organizasyon, artık Konami’nin oyunlarında karşımıza gelecek.

Eğer canınız sıra dışı bir şeyler istiyorsa, “İlave İçerik” başlığına mutlaka göz atmalısınız. Özellikle de içeriğinde yer alan “Saç Stilleri” ve “Toplar” bölümlerinde, birbirinden ilgi çekici materyaller var. İlave İçerik başlığındaki diğer seçenekler de, yapımın içeriğinde küçük ama etkili değişiklikler yapmaya yaradığı için, oyunu oynarken kazandığını puanlarınızı burada harcayabilirsiniz.

Efsane Olun

Became a Legend bölümü, seriye birkaç yıl önce eklenen ve bir futbolcu oluşturup kariyer yapma imkanı tanıyor. Ancak önceki sezonlardan farklı olarak, özellikler belirlenirken genel hatlarıyla ne tip bir futbolcu istediğinizi seçiyorsunuz. Güçlü mü, hızlı mı, oyun kurucu mu yoksa golcü mü? İsteğe bağlı olarak her özelliği içinde barındıran bir yetenek de olmanız söz konusu ancak o zaman belirli özelliklerde ustalaşacak kadar gelişemiyorsunuz…

Klasik ayarları yaptıktan sonra kontrat imzalama aşaması ekrana geliyor. Bilindiği üzere eski PES’lerde, iki amatör takım karşı karşıya gelirdi ve siz de bu maçta görev yapardınız. Bu maçtaki başarınıza göre, liglerin en alt sıradaki ekiplerinden bazıları sizlere teklif yapardı. Bu kez gözlemci maçı yok. Direkt başlıyor ve teklifleri değerlendiriyorsunuz… Yeni takımınızda antrenman programınızı belirledikten sonra, kariyeriniz başlıyor…

Ana Lig (Mi?)

Pro Evolution Soccer 2011 Türkçeleştirilirken bazı ilginç çeviriler de ortaya çıkmış. Bunlardan biri de Master League. “Ana Lig” olarak dilimize çevrilen bu bölüm adeta baştan aşağı yenilenmiş.

Her zamanki gibi ayarları yapıp takım seçerek başlıyoruz kariyerimize. Ancak bu kez ekrana gelen Master League (Ana Lig) menüsü, geçmiş yıllardakinden çok farklı. Yapımın genel şıklığından bu bölüm de nasibini almış ama daha fazlası var. Sadece görsel olarak rötuşlanmamış, aksine menüler ve içerikleri de epey geliştirilmiş. Evvela yukarıda şeffaf bir bar bulunuyor ve üzerinde güncel haberler (Türkçe) metin olarak geçiyor. Hatta bu yazılar arasında, ünlü futbolcuların birbirini övdüğünü de okuyabiliyorsunuz.

Hiç Olmadığı Kadar Detaylı

“Başlıklar” adı verilen menüde, birebir sizi ilgilendiren içerikler yer alıyor. Özellikle kariyerinizdeki ilk haftalarda burası, adeta oyunu öğretiyor. Lig Programı‘nın hemen yanında, “Takımım” sekmesi mevcut. İçeriğinde kadro bilgilerinizden, personel değerlerine kadar birçok veri bulmanız mümkün. Bir diğer başlık da “Görüşmeler”. Transfer ile ilgili tüm gelişmeleri buradan takip ediyorsunuz. Hatta adamlarınız, transferin gerçekleşme ihtimalini de yine bu bölümde, rapor ile açıklıyor.

Personel” ise başlı başına yeni bir seçenek. Burada genç takımınızı görebildiğiniz gibi, artık antrenör, doktor vb… personellerinizi de geliştirebiliyorsunuz. Tabii bu uygulama, yıllık olarak kasanızdan büyük meblaların çıkmasına sebep oluyor. “Antrenman” seçeneğinde ise, takımınızı nasıl çalıştırmak istediğinizi belirliyorsunuz. Onları bir hücum ya da savunma takımı gibi geliştirmek elinizde…

Daha Bitmedi

Maddi Durum” başlığı için paranın dili diyebiliriz. Sponsor gelirleriniz, genç takımlara ya da stadyuma yapacağınız yatırımlar buradan yönetiliyor. Asıl önemlisi ise bilanço. Mevcut durumu değil ama olacak olanı ortaya koyan “Beklenen Kazançlar“, adeta kullanıcıların batmaması için tasarlanmış.

“Takım Bilgisi” ekranı, dilediğiniz takıma ve futbolculara ulaşmanızı sağlıyor. Burada istediğiniz futbolcuya transfer teklifi de yapabiliyorsunuz. “Turnuva Bilgisi” ise UEFA Champions League, Europa League ve Super Cup gibi organizasyonlar hakkında bilgi veriyor. Klasik ayar ekranlarıyla beraber yeni Master League (Ana Lig) bir hayli detaylı gözüküyor. Belki ilk anda çok seçenek var gibi görünse de, alıştıktan sonra pratik bir şekilde kullanabileceksiniz.

Sahadayız

Artık maçlar yeni bir açıyla başlıyor. Sahaya daha yakınız, başlama vuruşunda ise hiç olmadığımız kadar serbestiz. İstersek geriye doğru pas verebiliyoruz ve topa dokunmamız ile beraber kamera yükseliyor. Bu sayede alışılageldik PES açısına sahip oluyoruz. Bir kere oynanışta en çok dikkat çeken, paslarda eskiye nazaran çok daha serbest oluşumuz. Artık nereye pas vereceğimizi iyi belirlememiz gerek. Zira gideceği yönden, hızına kadar kontrol bizde!

Özellikle de ara paslarda, çok iyi yönü tayin etmek gerekiyor. Zira ne kadar iyi bir futbolcu ile oynuyor da olsanız, pası mantıklı bir tarafa doğru gönderemezseniz, rakibe kaptırıyorsunuz. Burada geçmişe göre bir de pası alanın özellikleri öne çıkıyor. Eğer güçlü ve hızlıysa, rakipleriyle mücadele edip sıyrılıp, o pası kapabiliyor…

Oralardan İyi Vurur

Şutlarda da bir takım farklılıklar var. Geçmişten ezberlediğimiz gibi gitmiyorlar. Ayağa çok iyi oturmaları lazım. “Oralardan iyi vurur” dediğiniz noktalarda, top ummadığınız şekilde gidebiliyor. Bir de dönerek vurulan topların bir hayli şık şekilde kaleyi bulmasına şahit olabiliyorsunuz. Pro Evolution Soccer 2011, saha içinde adeta keşfedilmeyi bekliyor… Zira oynadıkça birbirinden çok farklı enstantanelerle karşılaşıyorsunuz.

Serinin önceki oyununda çalım atmak neredeyse tarih olmuştu! Bu kez Messi gibi yıldız futbolcularla, rakiplerinizi yeniden bir bir dize biliyorsunuz. Tabii bunun için önce biraz alıştırma yapmalısınız. Genellikle çaprazlara doğru manevra yaparak rakibinizi geçebiliyorsunuz…

50 Mila – Nina Zilli

Yapımda maalesef kadrolar güncel değil. Bu çok büyük bir eksi. Türk takımlarındaki birçok transfer olmadığı gibi, Barcelona ve Milan arasındaki alışverişler bile yapımda yer almıyor… Ayrıca lisans problemi de devam ediyor. Bu sorun, kolay kolay çözüleceğe benzemiyor. Oyunun teknik özelliklerine geldiğimizde, göze gayet hoş görünen animasyonlar ve modellemelerle karşılaşıyoruz. Yalnızca tribünlerdeki atmosfer biraz yetersiz kalıyor.

Müziklere kulak kabarttığımızda, açıkçası şimdiye dek PES serisinde duyduğum en iyi parçalar bu yapımda var. Ancak bunların bir kısmı futbol oyununda ne işi var dediğim parçalar. 50 Mila – Nina Zilli de bunlardan biri! Parçayı dinleyin, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Bazı parçaların alakası yok gibi görünse de, dinlerken büyük keyif aldığımı belirtmem gerek. Sırf müzikleri dinlemek için bile menülerde dolaşılabilir!

Genel olarak bakıldığında, yaşattığı serbestlik ile Pro Evolution Soccer 2011, PC kullanıcıları için fevkalade bir tercih. Serinin müdavimleri muhakkak oynamaya devam edecektir. Hatta bu sene PES ordusuna yeni katılanlar da olabilir. Tebrikler Konami.

Puan: 9/10

İnceleme: Shiftdelete

2 YORUMLAR

  1. pes 2011 yapay zeka arızası kontrol arızası pes 2011 resmen bi tarafı iyi oynatıyo diğer tarafın takımı ne kadar iyi olursa olsun mallaştırıyo adama topu atıyon ara pası ile adam bi anda geri kaçıyo bunun gibi ne hatalar özellikle ana lig online da bariz taraf tutuyo rakibe karşı oynadığın yetmiyo bide oyun pislik yapıyo kontrol arızası ayrı bir dert misal: messi ile villa ya top atıyon o gidiyo pedro yu aktif hale getiriyo sen adam değiştirmeye çalışsanda ona vermiyo verene kadarda sen atağı kaçırıyon dikkat edin oyuna dediğimi daha iyi anlıyacaksınız bu arada ben pes manyağıyım sabaha kadar plazma başında oynardım bnunu taaki pes 2011 çıkana kadar oyunun arızalı olduğunu 1,5ayda 2tane patch dosyası çıkarmasından anlayın gerisini siz düşünün

  2. ben master ligde transfer için yetenek avcısınada yetki verdim transfer raporu geldi ama rapor açılmıyor nasıl okucam ? :S

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − one =