arama

PlayStation 5 Detayları Netleşiyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Şu anda piyasada PlayStation 4 Pro bulunuyor ve özellikleri ile günümüz için oldukça yeterli. Fakat güncel teknolojiye uyum sağlama ve yeni özellikleri ile  çıkmasına az bir zaman kaldı.

Michael Patcher, bu ayın başında Nintendo Switch‘in rakiplerinden çok sattığını iddia etmişti. Bu konuda hala insanlar meraklıyken, Sony yöneticisi Shawn Layden ’ten bahsettiğinde Patcher dediklerine pek katılmadı.

Sony‘nin ilk oyun konsolu orijinal PlayStation, Aralık 1994‘te piyasaya sürülmüştü. Yaklaşık altı yıl sonra PlayStation 2 geldi, altı yıl daha sonra da PlayStation 3. Bundan yedi yıl sonra ise PlayStation 4 ile tanıştık ve sadece bir kaç ay önce Sony daha bile güçlü olan PlayStation Pro’yu piyasaya sürdü. Şimdiyse, Macquarie Capital Securities analisti Damian Thong — PS4 Slim ve PS4 Pro’yu isabetli olarak tahmin eden kişi — PlayStation 5‘in önümüzdeki yılın ikinci yarısında piyasaya sürüleceğini ön görüyor.

PlayStation Amerika CEO’su Shawn Layden, GamingBolt’a Sony’nin kesinlikle yeni bir konsol yapacağını, ve bu konsolun PlayStation 4 Pro gibi yarım nesil değil tam bir nesil atlaması olması gerektiğini söyledi. Michael Pachter ise bunun tam olarak dürüst bir açıklama olduğunu düşünmüyor.

“Shawn’ı çok severim ve kimseyi yanıltmaya çalıştığını düşünmüyorum.  PlayStation 4 Pro, PS4’ten daha iyi, yani PlayStation 5’e doğru bir yarım adım olduğunu düşünüyorum. Bence PS5 başka bir yarım adım olacak. Yani yarım adım gitmeyeceğini söylerken dürüsttü ama PlayStation 5… Ne kadar daha hızlı olabilir ki? 4K destekleyeceği kesin. Saniyede 240 kare destekleyecek mi? Mükemmel. PlayStation 4 PRO için yapılmış oyunları destekleyecek mi? İşte asıl soru bu. Bence destekleyecek. Yani bence PS4 Pro ile geriye uyumlu bir konsol yapacaklar. Ve bu yüzden insanlar tarafından bir yarım adım olarak algılanacağını düşünüyorum, ve Shawn’ın bunun tam bir konsol olacağını söylerken dürüst olduğunu düşünüyorum.”

Pachter’a bu konsolun ne zaman geleceğini düşündüğü sorulduğunda, 2019’da çıkabileceğini ve ayrıca Sony‘nin yeni nesil konsol savaşlarını kazanmak için neler yapması gerektiğini iyi bildiğini söyledi.