Ana sayfa Bilgisayar Donanım Sabit Disklerde Kuantum Teknolojisi Geliyor

Sabit Disklerde Kuantum Teknolojisi Geliyor

322
0

Sabit Diskler ( Harddiskler) her ne kadar en yavaş gelişen bilgisayar donanımları olsada son yıllarda önemli adımlar atıldı. Özellikle SSD (Solid State Disk) hard disklerin çıkmasıyla hız anlamında devrim olmuştu. Şİmdide harddisklere giriyor.

Geleceğin bilişim dünyasına yön vermesi beklenen kuantum bilgisayarcılığına yönelik son derece önemli yeni bir teknolojik gelişme de sabit disk sektöründen geldi. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli bilim insanlarınca yapılan bir çalışmada, araştırma ekibi dört kuantum belleğin optik sinyala transferini gerçekleştirip tekrardan geri dönüşünü sağladı. Bu konseptin geleceğin kuantum sürücülerinde daha yüksek, hatta sınırsız sayıda paralel transfere uygulanabileceğini düşündüklerini söyleyen ekip bunun kuantum bilgisinin tam bir blok halinde eşzamanlı transfer edilebilmesinin kapısını açtığını ve bu sayede gelecekte halihazırda kullanılan, optik tabanlı bellek depolama cihazlarına gerekliliğin sona ereceğini dile getirdi.

Dört kuantum kanalını içine çeken elektromanyetik şeffaflık üzerine kurulu olan konsept bu sayede depolama için ışığın sıfır bölgesine doğru yavaşlamasına olanak sağlıyor. Çalışmada bu dört kuantum belleğin soğutulması için her biri birbirinden bir milimetrelik manyetik aralıklarla ayrılan ve toplamda bir milyon sezyum atomundan oluşan lazerlere yer verilmiş. İlk olarak bundan 5 yıl önce yine aynı enstitü tarafından girişilen bu araştırmada aynı teknikten yola çıkılmakla beraber o zaman sadece iki bellekle sınırlı kalındığını belirten ekip üyelerinden Dr. Kyung Soo Cho, bugün geldikleri noktada ise teorik olarak sınırsız sayıda düğümleme yapılabileceğini ve bilgisayar adaptasyonunun mümkün hale geldiğini vurguluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + ten =