Ana sayfa Genel Konular Webmaster .TR Uzantılı Domain Düşme Süresi

.TR Uzantılı Domain Düşme Süresi

572
0

Dolar ve Euro’nun yükselmesi ile (Dolar: 4,64 TL, Euro: 5,4 TL) domain fiyatlarında da büyük bir yükseliş oldu. Bu nedenle Türkiye domainleri ( .tr uzantılı com.tr, net.tr, gen.tr vb.. ) daha tercih edilebilir bir duruma geldi.

Domainlerin düşme süreleri tüm domainler için aşağı yukarı sabittir. Ülke domainlerinin düşme süreleri ise kendine özgüdür.

Örneğin; .gen.tr veya .web.tr uzantılı önemli bir domainin düşmesini bekliyorsunuz — peki ne kadar beklemeniz gerekiyor? Bu önemli bir soru. Çünkü önemli domainleri sizin gibi, saniyesi saniyesine bekleyenler olabilmektedir. Bu bağlamda kendi yaptığım gözlemler ve tecrübeler neticesinde sizlere .tr uzantılı domainlerin düşme süresi ile ilgili naçizane bilgi vermek istiyorum. Umarım faydası olacaktır diyerek anlatıma geçelim.

.TR Uzantılı Domainler Kaç Günde Düşer?

Öncelikle kabataslak olarak dile getirmek gerekir ise; .tr uzantılı domainler ortalama 90 gün sonundatamamen boşa çıkmaktadır. Yani domain firmanıza sordu iseniz — muhtemelen size sadece bu sayıyı dile getireceklerdir. Peki işin detayı nasıl?

Kendi deneyimlerim neticesinde şunu dile getirebilirim; .tr uzantılı domainler 90 gün sonunda, evet boşa çıkmaktadır. Fakat küçük bir ayrıntı ile; bu süreyi domainin bitiş tarihine göre değil oluşturulma tarihine göre hesaplamanız gerekmektedir. Bu bağlamda da domainin oluşturulma zamanından hemen sonra (saat 00:00 veya 00:05 gibi) boşa çıkmaktadır. Bu da ortalama 91 gün etmektedir denilebilir. Bu zaman zaman dakika farkı gösterebilir, ancak ortalama süre bu şekildedir.

.TR Uzantılı Domainler

.TR Uzantılı Domain 90 Gün Dolmasına Rağmen Düşmedi mi?

Zaman zaman ise 1 gün veya 2 gün geçmesine rağmen domainin düşmediğini gözlemleyebilirsiniz. Bu konudaki deneyimim ise; bazen domainlerin düşmesi 90 günden daha uzun sürebilmektedir. Dolayısı ile bir domain 90 veya 91 gün dolmasına rağmen düşmedi ise hemen pes etmeyip ortalama 3 gün daha beklemenizdir. Bu konuda edindiğim tecrübe ile de bunu dile getirebilirim. Kendi tecrübelerim doğrultuda verdiğim bilgilerin yarar sağlaması dileği ile.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 2 =