Ana sayfa Genel Konular Teknoloji Türksat 3 Boyutlu Yayına Geçiş Yaptı

Türksat 3 Boyutlu Yayına Geçiş Yaptı

450
0

Cebit 2010 bilişim fuarı birçok teknolojik aletin tanıtım yeri oldu. Birçok firma en son ürünlerini bu fuarda tanıtma fırsatı buldu. Türksat’ta cebit bilişim fuarında 3 boyutlu yayına geçiş için hazırlıkların başladığını duyurdu.

CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı dahilinde tanıtımı gerçekleştiren etkinlikte konuşan Türksat Genel Müdür Yardımcısı Ali Ok konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  Kablo TV platformu üzerindeki üçüncü kanalda 3B test yayını başladıklarını belirtirken, 3 boyutlu kanal almayı düşündüklerini dile getirdi. Halihazırda standart bir animasyon içeriğine sahip olduklarını ve tanıtın/test yayını üzerinde çalıştıklarını belirten Ok, devamında şöyle konuştu:

Biz iki yıl önce sistemlerimizi dijitale geçirdiğimiz için 3D yayına geçişte çok maliyetimiz olmadı. Sadece içeriğe para harcıyoruz. Yavaş yavaş içerik oluşsa da henüz yeterli içerik yok. Üçüncü kanaldan yapılan yayınımız 3D TV ve buna uyumlu kurulum kutusu olmadan sadece 3D gözlükle izlenebiliyor. Şu anda çalışmaları devam eden gözlüksüz 3D yayınını da vermeye hazırlanıyoruz. 3D’de istediğimiz gibi kanal bulursak yabancı ya da yerli platformumuza katacağız. Gözlüksüz izlenebilen TV modelleri üzerinde çalışıyoruz. Bu teknoloji bir yıl içinde yaygınlaşacak.

Maliyet açısından bunun bize çok fazla yansıması olmadı. Bu yayın kablodan daha az maliyetli. Uydudan verenler daha fazla bant genişliği kullandığı için daha maliyetli oluyor. Bizim güçlü altyapımız var. Fiber üzerinden birçok hizmeti veriyoruz. Şu anda 21 ilde kablo TV ve internet hizmetlerimiz var. Bulunduğumuz il ve nokta sayısını artıracağız. Toplamda 3 milyon haneye ulaşıyoruz. Analog yayında 1 milyon 200 bin, Teledünya’da 200 bin abonemiz var. Kablo internette abone sayımız iki yılda 240 bine ulaştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

nine + fifteen =