Ana sayfa Genel Konular Haberler Uzayda Kritik Operasyon

Uzayda Kritik Operasyon

388
0

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) iki astronot, yörüngedeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) pompa ve soğutma arızasını gidermek için uzay yürüyüşüne başladı.

NASA astronotları Douglas Wheelock ve Tracy Caldwell Dyson’ın, aciliyet gerektiren pompa ve soğutma cihazı tamiri için gün ağarırken istasyondan ayrıldığı belirtilerek, uzay yürüyüşünün TSİ 21.00’a kadar sürmesinin beklendiği kaydedildi.

Yetkililer tamiratın, ISS’in yörüngeye oturtulmasından beri yapılan en zor görevlerden biri olduğu bilgisini verdi. Yürüyüşün cumartesi günü yapılması planlanmış, ancak astronot Tracy Caldwell Dyson’ın kaskında yaşanan “iletişim sorunu”, operasyonun bugüne ertelenmesine neden olmuştu.

NASA: Astronotlar güvende

İki astronot uzay yürüyüşü sırasında arızalı pompayı yerinden söktükten sonra 355 kilo ağırlığındaki yeni pompayla değiştirecek. Astronotlar bu sırada 10 metreden fazla mesafe kaydedecek. Pompa operasyonu kapsamında Çarşamba günü için planlanan ikinci ve son yürüyüşte bütün işlemlerin tamamlanması öngörülüyor.

Pompa arızası, soğutma sistemlerinden birini devre dışı bırakmış, sistemi istasyon komuta merkezinden onarma girişimi başarısız olmuştu. NASA, 3’ü Rus kozmonot toplam 6 kişilik mürettebat için herhangi bir tehlikenin söz konusu olmadığını duyurdu. NASA, arıza nedeniyle istasyonun bazı bölümlerinde sıcaklığın normalin biraz üstünde olduğunu belirtti.

Pompanın geçen hafta devre dışı kalması sonucu ISS’in soğutma sisteminin yarısı işlemez hale gelmişti. Sistemle, elektronik cihazların aşırı ısınması engelleniyor. ISS’in ısıtma ve soğutma sistemleri istasyonda yaşamın devamı açısından büyük önem taşıyor. Sistemin çökmesi halinde güneş tarafında sıcaklık 121 dereceye çıkarken, diğer tarafta eksi 157 dereceye kadar düşüyor.
© Deutsche Welle Türkçe

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 3 =