arama

Windows 7 Creative Audigy SE – Value – Live24bit – X-Fi Ses Kartı Driver

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Windows 7 işletim sistemi neredeyse tüm driverları kendisi bulup yüklüyor. Bu yönüyle diğer işletim sistemlerini geçti diyebiliriz. Yinede bazı parçalarımızı kullanmak için driverdan başka kontrol paketinide yüklememiz gerekebiliyor. Creative Audigy Ses kartıda bunlardan birisi.

Creative şirketi neredeyse dünyadaki en büyük ses kartı üreticisi. Çok güzel kartlar üretiyor fakat bunlara yazmada çok başarısız. Her yeni çıkan driverda ses kartınızın performansının arttığını görmüşsünüzdür. Creative forumlarını gezerken Daniel Kawakami isimli kişinin Creative Ses kartları için kendi driverlarını yazdığını gördüm. En son Windows 7 işletim sistemi için ( 32 bit ve 64 bit ) destek paketi yayınladığını gördüm. İndirip yüklediğimde ise gerçekten farkedilebilir bir performans artışı sağladım. Bu yüzden bu paketi sizlerede tavsiye ederim. Aşağıda da Windows 7 işletim sisteminde Creative Sürücüsünden aldığım ekran görüntüsü mevcut.

creative Audigy

Bu kadar ön bilgiden sonra Creative Audigy SE / Value / Live24bit / X-Fi kartları için çıkarılan destek paketinin ayrıntılarına geçelim. Paketi indirmek için yazının en sonuna gidebilirsiniz. Ama tüm yazıları okumadan paketini kurmayınız. İndireceğiniz Destek paketi Creative Ses kartları için çıkartılan en son sürüm olup,  Windows 7 / Vista SP1 & SP2 / XP SP3 ( 32 bit ve 64 bit ) işletim sistemleri için hazırlanmıştır.

Destekleyen kartlar;
– Audigy Value
– Audigy SE
– Audigy LS
– Audigy 2 LS
– Live! 24-bit
– SB 5.1 VX
– X-Fi Xtreme Audio

Paket İçeriği;

– Windows 7 / Vista v5.12.1.2013  ve Windows XP v5.12.01.622 için Driverlar
– ALchemy 1.25.10 (Windows 7 / Vista )
– Audio Center 1.10.20 (Windows 7 , sadece X-Fi Xtreme Audio)
– Audio Console 2.56.06
– Console Launcher 2.61.10
– Host OpenAL 1.01.08 (Windows 7 / Vista)
– SoundFont Bank Manager 3.21.00 (Windows XP )
– Volume Panel 2.21.10

Driver Paketini Yükleme;

1- Driver paketinin Windows 7 ve Vista da düzgün çalışabilmesi için daha önce driver yüklenmemiş olması gerekmektedir. Eğer driver yüklediyseniz denetim masasındaki program ekle – kaldır dan driverı kaldırmalı sonrada, sistem yöneticinizden ses kartınızı bulup üzerine sağ tıklayarak tüm driver dosyalarını silmelisiniz.

2- Daha önce driver yükleyip 1. adımdakileri uygulayıp driverı kaldırdıktan sonra bilgisayarı güvenli modda başlatın. Güvenli modda iken;

32 bit işletim sistemleri için; \Windows\System32 klasörüne girin ve APOIM32.EXE, APOMngr.dll, CmdRtr.dll dosyalarını silin.
64 bit işletim sistemleri için; \Windows\SysWOW64 klasörüne girin ve  APOIM64.EXE, APOMngr.dll and CmdRtr.dll dosyalarını silin.

Daha sonra Güvenli modda iken kayıt defterinizi açın. ( Çalıştır komutuna regedit yazarak ) Aşağıdaki kayıtları bularak silin.

32 bit işletim sistemleri için;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Creative Tech\Software Installed\APOIM
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Creative Tech\Installation\CTRedist\APOIM

64 bit işletim sistemleri için;
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Creative Tech\Software Installed\APOIM
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Creative Tech\Installation\CTRedist\APOIM

3- Bilgisayarınızı baştan başlatın ve Driver paketini yükleyin. ( Daha önce driver yüklemediyseniz yukarıdaki adımları yapmadan direk driver paketini yükleyebilirsiniz. )

Download:

Dosya Adı: P17X_SupportPack_1_6.exe

Dosya Boyutu: 70.1 MB

Dosya Linki: Rapidshare

Kaynak: danielkawakami.blogspot.com/

 • seda
  7 sene önce

  realtek alc662 ses kartı mı

  5
  yorum beğen
 • seda
  7 sene önce

  realtek alc622 ses kartı mı

  5
  yorum beğen
 • uğur
  7 sene önce

  slm bende sound blaster augdy var (24 bit) windows 7 yükledim ses kartım şimdi ise yüklenmiyor ne yapmalıyım? bu sorunu çözen biri varmı?

  5
  yorum beğen
 • ali
  8 sene önce

  elinize,emeğinize sağlık

  5
  yorum beğen
 • YaSaR
  8 sene önce

  selam arkadaslar ya ben im datron dizüstü bilgisayarım var 128 mb ekran kartı 32 bit islemci buna ben win 7 yükledim hersey hayet güzel ama ses sorunu yaşıyorum hiç ses yok ne kadar driverde ses kartı ne varsa yükledim ama olmadı yardımcı olursanıoz sevınırım şimdiden … teşekkürler

  6
  yorum beğen
 • hakan
  8 sene önce

  Arkadaşlar bu creative x fi extereme ses kartını kullanan var mı?Nasıl bir kart.Win 7 de sorunsuz çalışıyormu.Yardımlarınızı bekliyorum.Ona göre alacam biraz pahalı bir kart.

  5
  yorum beğen
 • Meriç
  8 sene önce

  Ben yukarıdaki linkten kurdum win 7 64 bit çalışıyor. Kendi sitesinde saatlerce uğraştım, yüklemediği gibi var olanı da bozdu. Linkteki dosya doğru çalığıyor ancak ben de de resimdeki “Audio Center” yazan program yok. Creative Audio Control Panel diye bir program çalışıyor.

  5
  yorum beğen
 • ersin
  8 sene önce

  murat-b demiş::

  creative aldım güne nalet olsun.

  :) katılıyorum sana ses kalitesi süper fakat iş yazılıma geldiğinde donanım kadar başarılı değiller

  5
  yorum beğen
 • murat-b
  9 sene önce

  creative aldım güne nalet olsun.

  5
  yorum beğen
 • murat-b
  9 sene önce

  soundblaster audigy 24bit ses kartıma kurdum denilen herşeyi yaptım ayarlar falan oldu ama baslar o kadar kofti çıkıyorki patlak kabin misali 2 saatim boşa geçti.

  5
  yorum beğen
 • cazci16
  9 sene önce

  yardımcı olabilecek kimse yok mu :(

  5
  yorum beğen
 • cazci16
  9 sene önce

  ses kartı modeli sb1095 daha ne gerekli bilmiyorum x-540 logitech kullanıyorum…

  6
  yorum beğen