arama

Windows 7 Java Problemi ve Çözümü

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş

Windows 7 nin sorunsuz bir işletim sistemi olduğunu önceki yazılarımızda belirtmiştik. Sorunsuz bir işletim sistemi olması hiç sorun çıkarmayacağı anlamına gelmiyor. Genelde tüm driverları, eklentileri kendisi bulup indirdiği için bize yüklemek için pek fazla program kalmıyor.

Bize gelen bir soru üzerine biraz araştırdık. Windows 7 nin dosyalarını içermediğini gördük. ( Windows 7 nin yüklenmiş hali 11 GB alan kaplıyor. Javanın olmaması bizide şaşırttı. ) Küçük bir program olduğu için programını internetten kendimiz yüklememiz gerekiyor.

Java yüklemeden önce bilgisayarınızda java yüklümü diye kontrol etmeniz gerekiyor. http://www.java.com/tr/download/installed.jsp bu sayfaya tıklayarak bilgisayarınızda java yüklü mü kontrol edebilirsiniz. Eğer kurulum tamamlanmıyorsa, sürekli yüklemeniz için uyarı çıkıyorsa nilgisayarınızda java yok demektir.

java

Windows 7 nin 64 bit ve 32 bit şeklinde iki tane versiyonu var. 64 bitlik versiyonu yüklediyseniz, 32 bitlik tüm programlarında çalıştığını görmüşsünüzdür. O yüzden seçeceğniz java programının pekte önemi yok. http://www.java.com/tr/download/manual.jsp adresine girerek windows işletim sistemleri için olan bölümden ( yukarıdaki resimde görüldüğü gibi ) çevrimiçi ( 697 kb boyutunda bir program indirilir ve 10 mb internetten kendisi yükler) yada çevrimdışı ( 15 MB boyutundaki dosyayı indirirsiniz ) dosyalarından birisini seçebilirsiniz.

Programı yüklerken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Programı yüklerken tüm internet sayfalarını kapatmanız gerekiyor. Sayfalardan bir tanesi açık olsa bile java programı düzgün çalışmıyor. Bu nedenle tüm sayfaları kapatın ve java programını yükleyin.

Programı yükledikten sonra http://www.java.com/tr/download/installed.jsp sayfasına giderek tekrar test edebilirsiniz.

java test

java test 2

 • jumper31
  5 sene önce

  tarih ve saati kontor edin

  2
  yorum beğen
 • fgjhhf
  7 sene önce

  Ya bende olmuyor bu java. Wizard ile bağlantı kesildi diyor kaç kez denedim olmadı. Ne yapmalıyım

  3
  yorum beğen
 • irem
  8 sene önce

  hani dedinizya çevrimiçine tıklayın die bende çevrimdışı yazıor ve çalışmıyor ?? ne yapacağım ??

  3
  yorum beğen
 • yasar
  9 sene önce

  win 7 de java indirmesinden sonra hep hata veriyor. güvenlik duvarını kapattım ama aynı devam ediyor cozen varsa mail atarsanız sevinırim

  3
  yorum beğen
 • admin
  10 sene önce

  Belkıs: Merhaba,yeni bir bilgisayar aldım ve işletim sistemi windows 7. Java ….

  Sorun birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir. Sanırım internet explorer kullanıyorsunuz. Mozilla – Firefox kullanmanızı öneririm. Sorun çözülmez ise ekran kartı driverınızı güncellemeyi deneyin.

  4
  yorum beğen
 • Belkıs
  10 sene önce

  Merhaba,yeni bir bilgisayar aldım ve işletim sistemi windows 7. Java gerektiren programlarda ve bazı internet sayfalarında java ilgili problem yaşıyorum. activex denetimini istiyor yüklediğim zamanda çalışmıyor. aynı zamanda internet sayfalarında dolaşırkende ekranda göz kırpması yaşıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz? teşekkürler

  2
  yorum beğen
 • barbie oyunları
  10 sene önce

  Bilgiler için çok teşekkürler.

  3
  yorum beğen