Ana sayfa İşletim Sistemleri Windowsa Ödediğiniz Parayı Geri Alın

Windowsa Ödediğiniz Parayı Geri Alın

893
0

Windows şu anda Dünyadaki en yaygın işletim sistemi olmuş durumda. Windows XP ile neredeyse her eve girmişti. Windows 7 ile de yerini sağlamlaştırıyor.

Windows işletim sistemi bu kadar yaygın olunca neredeyse tüm bilgisayarlar windows kurulu halde satılmaya başladı. Yeni sıfır bir bilgisayar aldığınızda içerisinde windows yüklü olarak geliyor ve bir kaç onaylama adımından sonra kullanmaya başlıyorsunuz. Tabi bu bilgisayarı almak için ödediğiniz ücretin içersisinde windows işletim sistemininde ücreti bulunuyor.

Eğer windows kullanmayan birisiyseniz yeni bilgisayar aldığınızda boşu boşuna işletim sistemi parası ödemiş oluyorsunuz. Bu ücretin iadesini istediğinizde muhtemelen satıcıdan alamazsınız.

Tüketicilerden biri bu durum ile ilgili dava açmış ve kazanmış. MecburDegilsiniz.com adresinde bilirkişi raporları ile birlikte açıklandığı gibi mevcut mahkeme kararları size zorla Windows işletim sistemi satılmasına izin vermiyor. Buna rağmen Windows yüklü bir bilgisayar mı satın aldınız. İşletim sistemi paranızı iade alabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler şöyle :

1) Öncelikle satıcı firmaya, satın almak istediğiniz bilgisayar ile birlikte Windows işletim sistemini almak istemediğinizi bildirin ve bu konuda alınmış örnek bir mahkeme kararının olduğunu belirtin.

2) Satıcı firma yanaşmazsa, bilgisayarı olduğu gibi satın alın.

3) Bilgisayarı açtığınızda kurulum adımlarını gerçekleştirmeyin ve son kullanıcı sözleşmesini onaylamayın.

4) Satın alındıktan sonra 1 hafta içinde ya da garanti belgesi veya fatura üzerinde yazan süre içerisinde, en yakın PTT şubesine giderek, Windows işletim sistemine ait ne varsa (CD, etiket, broşür, kutu) iade taahhütlü olarak satıcı firmaya gönderin ve işletim sisteminin ücretinin vereceğiniz hesap numarasına yatırılmasını isteyin.

5) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, en yakın Tüketici Sorunları Hakem Heyetine iadeli taahütlü postanın fotokopisi ve yazının devamında bulabileceğiniz 1. Ankara Tüketici Mahkemesine ait örnek karar ile başvuruda bulunun ve çıkacak kararı alıp, ilgili firmaya iletin. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, illerde Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü, ilçelerde ise Kaymakamlık binalarındadır.

6) Satıcı yine olumsuz karşılarsa, icra memurlarıyla işletim sisteminin ücretini faiziyle birlikte tahsil edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 + sixteen =