arama

Word’de İçindekiler Sayfasını Otomatik Oluşturma

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Günümüzde neredeyse Office word programını kullanmayan yoktur. Özellikle ödevlerde, projelerde en büyük yardımcımı word.

Çok uzun bir ödev yaptığımızda yada bitirme tezi gibi sayfalarca yazı yazdığımızda bunlara birde içindekiler sayfası eklememiş gerekiyor. Şimdiye kadar içindekiler sayfasını el ile hazırlıyorduk ve görünüm açısından tam istediğimiz verimi alamıyorduk. Genelde ya konu başlıkları kayıyor yada sayfa numarasıa kayıyordu.

Office Word 2007 de özelliği bulunuyor. Malesef bir çok kişi bunu nasıl kullanacağını bilmediği için içindekiler sayfasını el ile oluşturmaya devam ediyor. Bu yazımızda “ nasıl oluşturulur?” en basit şekilde bu sorunun çözümünü anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle içindekiler sayfasını ne zaman oluşturmak istediğinize karar vermelisiniz. Tüm ödevi bitirdikten sonrada oluşturabilirsiniz, Ödeve başlamadan önce alt yapıyı hazırlayıp, ödevin sonunda tek tık ilede oluşturabilirsiniz. Eğer ödeviniz 100 sayfa veya üzeri olacaksa içerik sayfasını ödevin başında hazırlamanız size büyük zaman kazandıracaktır.

Anlatımı hazır, bitmiş bir ödev üzerinden anlatıyorum. Aynı işlemleri ödeve başlamadan öncede uygulayabilirsiniz.

Öncelikle word 2007 sayfamızı açalım. Üstte başvurular bölümünden içindekiler kısmına tıklayıp “İçindekiler Tablosu Ekle” kısmına tıklayalım.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

İçerikler tablosu sayfası açıldığında istediğiniz ayarları yapabilirsiniz. Burada sayfa numalaraını gösterebilir yada kaldırabilir, arada çizgi, nokta veya hiçbirşey gösterebilir, Alt başlık düzeyinizi buradan belirleyebilirsiniz. Daha sonra tamam diyerek içindekiler tablosunu oluşturuyoruz.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

İçindekiler tablosu bizim hazırladığımız başlıkları otomatik olarak kaydedecek. Eğer yukarıdaki içindekiler tablosunu oluşturmaz iseniz içindekiler sayfası otomatik olmayacaktır.

Tablo oluşturduktan sonra ödevimizdeki başlıkları tabloya eklememiz gerekir. Buda oldukça basittir. Önce başlığımızın olduğu satırın başına tıklıyoruz ve Başvurular -> İçindekiler Tablosu -> Metin Ekle kısmından başlığımıza göre Düzey seçiyoruz. Aşağıdaki resimki örneği açıklarsak;

Özet ve 1. Giriş Başlıkları Düzey 1, 1.1.7 Binanın Kullanımı başlığı Düzey 2 olarak ayarlanmıştır.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

Tüm ödevinizdeki başlıkları bu şekilde düzey belirlemeniz gerekiyor. Düzey belirledikten sonra Başvurular -> İçindekiler Tablosu -> İçindekiler kısmına tıklayarak “Otomatik Tablo 1” veya “Otomatik Tablo 2” yi seçerek otomatik içindekiler sayfanızı oluşturabilirsiniz.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

Otomatik tablo eklediğinizde içindekiler sayfanız otomatik olarak sayfa numaralarıyla birlikte eklenecektir. Ödevinize ekleme yaptığınızda yada herhangi bir kısmını değiştirdiğinizde içindekiler’in üzerine tıklayın ve hemen üst taraftaki tabloyu Güncelleştir butonuna tıklayarak yeni eklediklerinizin içindekiler sayfasında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Üzerine tıklayarak tam boyutta görebilirsiniz.

1.1.7. Binanın kullanımı