Ana sayfa Wordpress Eklentiler WordPress Nasıl Kurulur? WordPress Kurulumu

WordPress Nasıl Kurulur? WordPress Kurulumu

763
0

Günümüzün en popüler hazır sistemlerinin başında şüphesiz geliyor. Açık kaynak kodlu olması ve geliştirilebilir olması ile hemen hemen her türlü site için kullanılabiliyor. İlk olarak blog sistemi için çıkan şu anda dizi, video, kurumsal, alışveriş, haber gibi daha bir çok alanda tercih ediliyor. Dünya’da wordpres kullanıcıları 80 milyonu geçmiş durumda.

Ülkemizde de web sitelerinin artması ve gelişmesi anlamında wordpress ve Google‘ın katkıları tartışılmaz. Bizde bu yazımızda wordpress sistemi websitenize nasıl kuracağınızı anlatmak istedik. İşte adım adım wordpres kurulum rehberi.

1. Adım = Buraya tıklayarak wordpress resmi websitesinden son sürümü bilgisayarımıza indiriyoruz.

Wpkurulumu1

2.Adım: İndirme işlemi tamamlandıktan sonra dosyamızı masaüstüne taşıyalım ve sıkıştırılan dosyayı masaüstüne zip arşivinden çıkaralım.

Wpkurulumu2

3.Adım : Şimdi ise dosyalarımızı FTP alanımıza aktaralım ve kuruluma başlayalım. FTP bağlantısı sağlayabilmemiz için sitemizi oluştururken belirlediğimiz FTP giriş bilgilerimize ve bir FTP bağlantısı sağlayacak programa ihtiyacımız var. FTP bilgilerinizi bilmiyor iseniz ;

Müşteri Paneli > Hosting Yönetimi > Detaylar > Kontrol Paneli > Linux Hosting Yönetimi > Linux Hosting Bilgileri

adımlarını izleyerek FTP giriş bilgilerinize ulaşabilirsiniz. FTP bağlantı programı olarak FileZilla önermekteyiz ancak programın alternatifleri yok değil dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Giriş bilgilerimiz ile FileZilla FTP programı kullanarak FTP bağlantımızı sağlayalım. FTP bağlantısı sağlandıktan sonra resimdede belirtildiği gibi “httpdocs” klasörünü görüntüleyeceksiniz. Masaüstüne çıkardığımız dosyalarını “sürükle-bırak” mantığı ile httpdocs üzerine bırakıyoruz ve aktarımın tamamlanmasını bekliyoruz.

Wpkurulumu3

4.Adım : Şimdi ise sitemize giriş yapalım giriş sağladığımızda karşımıza bir hata çıkabilir bir config dosyamız varolmadığından verilen bu hatayı dikkate almanıza gerek yok “Bir ayar dosyası oluştur” butonuna tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.

Wpkurulumu4

Karşınıza çıkan ekrandanda sizden kurulum ile ve gerekli işlemler hakkında bilgi sunuyor. Burada okuduysanız bizden bir sonraki adımda MySQL veritabanı bilgilerimizi talep edecek. Hemen natro.com’dan aldığınız hosting paketinizde nasıl veritabanı oluşturacağınız konusunda kısaca bilgi verelim.

Müşteri Paneli > Hosting Yönetimi > Detaylar > Kontrol Paneli > MySQL Veritabanı Yönetimi > Yeni MySQL Veritabanı adımlarını kullanarak yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz.

Evet veritabanımızı oluşturduğumuza göre sayfamıza geri dönebilir ve “Başlayalım” butonuna tıklayabiliriz. Bu butona tıkladıktan sonra bizden az önce oluşturduğumuz Veritabanı bilgilerimizi talep edecektir. Zaten bu kısımda doldurmanız gereken kısımlar hakkında kısaca bilgi vermiş, Az önce oluşturduğunuz kullanıcı adı, veritabanı ismi, veritabanı sunucusu, veritabanı parolanız bilgilerini buraya girmeniz yeterli olacaktır. “Gönder” butonu ile devam edebiliriz.

Wpkurulumu6

Bilgiler doğru girildi ve “Gönder” butonuna tıklanıldı ise karşınıza kurulumun başarı ile tamamlandığını sizinde sitenizi özelleştirmeniz gerektiğini belirtilen bir sayfa ile karlışıyorsunuz. “Kurulum Yap” butonunu kullanarak işleme devam edelim.

Karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek aslında WordPress’i kurdunuz diyebiliriz sadece burada Site Başlığı , Yönetim paneline giriş için bilgiler belirlemeniz gerekiyor. Doldurduktan sonra “WordPress’i Kur” butonu ile devam ediyoruz.

Wpkurulumu7

Bu işlemler tamamlandıktan sonra WordPress’in başarılı bir şekilde kurulduğu ile ilgili bir sayfa ile karşılaşıyoruz. “Giriş” butonuna tıklayarak dilerseniz WordPress Yönetim Paneline ulaşabilirsiniz. veya adres çubuğuna sitenizin sonuna /wp-admin/ yazarak giriş yapabilirsiniz.

Kaynak: Natro

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × two =