Ana sayfa Wordpress Eklentiler WordPress Onesignal Bildirim Eklentisi Kurulumu ve Ayarlar

WordPress Onesignal Bildirim Eklentisi Kurulumu ve Ayarlar

718
0

WordPress için eklentisi ziyaret ettiğimiz sitelerde sıkça karşımıza çıkan “bildirimleri almak istiyormusunuz ?” veya “yeni içeriklerden haberdar olmanızı istermisiniz?” gibi  bildirim kutularını sitemize ekleyerek, kullanıcıların bildirim alımını kabul edip, yeni girilen içeriklerde tarayıcı vasıtasıyla kullanıcıya bildirim gönderimi yaparak tekrar siteye çekmek amaçlı kurulan bir eklentidir. Site hiti açısından faydalı olacağı kanaatindeyim. Burda bahsedeceğimiz eklenti haricinde kullanabileceğiniz bir çok alternatif bildirim eklentisi mevcut tabi. Ama biz en çok tercih edilen ve stabil olarak en iyi çalışan eklentisini inceleyeceğiz.

Eklenti android, ios gibi mobil uygulamaların yanında web siteler içinde profesyonel bir bildirim uygulaması geliştirmekle kalmamış, wordpress için özel bir plugin geliştirmiş.  Eklenti sadece otomotik olarak yeni içerik bildirimi yapmakla kalmayıp, istediğiniz zaman onesignalin kendi sitesindeki yönetim panelinden kullanıcılarımıza istediğiniz bildirimi gönderme özelliğine sahip.

onesignal
onesignal

Öncelikle wordpress eklenti kütüphanesinden onesignal yazıp eklentiyi sisteme kurup aktif ettiğimizi düşünüyorum.

Wordpress Onesignal Eklentisi

Daha sonra kurulan onesignal eklenti ayarlarına gidip configuration sekmesine tıkladığımızda bizden bir adet ID bir adette api key istediğini göreceğiz. Şimdi www.onesignal.com web sitesine gidip web push notofication yazılı kutuya tıklayıp google, facebook gibi sosyal medya hesaplarımızla sisteme giriş yapıyoruz.

Wordpress Onesignal Eklentisi

Wordpress Onesignal Eklentisi

Wordpress Onesignal Eklentisi   Wordpress Onesignal Eklentisi

Bu etaptan sonra göreceksinizki aşağıda 2. bir WordPress Site Setup etabı açılacaktır. Zaten kutu içerisinde ne yazılması gerektiği belirtilmiş.

Wordpress Onesignal Eklentisi

Bu etabımızıda tamamlayıp save dediğimizde bize ID ve api keyimizi vereceği sayfaya geliyoruz. Buradan api ve id anahtarlarımızı alıp yazının başında belirttiğimiz onesignal setting bölümüne giriyoruz. Bu arada onesignal sayfasında resimde de görüldüğü gibi finish butonuna tıklayıp işlemi bitirmemiz gerekiyor.

Wordpress Onesignal Eklentisi

Bundan sonrası aşağıda göreceğiniz gibi eklentinin bildirim mesajı ayarlarına kendinize göre özelleştirmek. Mesaj kutularını düzenlemez iseniz default ingilizce mesajlar gelecektir.

Wordpress Onesignal Eklentisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 18 =