Ana sayfa Bilgisayar Donanım Xbox One, Xbox 360 Oyunlarını Çalıştırmıyor

Xbox One, Xbox 360 Oyunlarını Çalıştırmıyor

755
0

Bu yıl oyun konsolları ve oyunlar ile oldukça verimli bir yıl oldu. GTA 5 ile canlanan oyun piyasası PS4 ve ile neredeyse zirveye çıktı. Fakat bir sorun var ki son çıkan oyun konsolları bir önceki nesil oyunları çalıştırmıyor. Yani Playstation 3 oyunları playstation 4‘te, Xbox 360 oyunları ‘da çalışmıyor.

Microsoft‘un yeni nesil konsolu Xbox One, kendine has oyunlarıyla piyasaya çıktı. Kendine has diyorum çünkü konsolun geriye uyumluluğu bulunmuyor. Yani Xbox 360 sahipleri Xbox One’a geçtikleri zaman mevcut 360 oyunlarını One konsolunda oynayamıyorlar. Oyuncuların isteğine rağmen Microsoft, geriye uyumluluğun mümkün olmadığı daha önce açıklamıştı.

Birkaç gündür internette Xbox One‘ın geriye uyumluluk süreciyle ilgili bir dosya paylaşılıyor. Daha doğrusu 360 oyunlarını One‘da çalıştırmaya yarayan bir dosya satılıyor. Fiyatı da az buz değil, tam 500 dolar (konsol fiyatına). Özel üretim bu sistemle 360 oyunlarını One konsolunuzda oynayabilirsiniz laflarına kananlar ise satın aldıktan sonra konuyu nereye şikayet edeceklerini bilemiyorlar. Zira olay tamamiyle yalan.

Xbox bölümünün önemli isimlerinden Larry Hryb (Major Nelson) Twitter hesabındna yaptığı açıklamada Xbox One’ın 360 oyunlarını oynatmasının mümkün olmadığını bu sebeple başkaları bunu mümkün kıldığını söylese de inanılmaması gerektiğini belirtti. Gerçi bu tarz konularda firmalar ne kadar güvenilir, sonuçta kopya oynatmıyor diyip sonradan kopya oyunlar ortaya çıkabiliyor. İnsanların bu tarz fırsatçılara kanmasının sebebi de aslında firmaların olmuyor dediği şeylerin bazen mümkün olabilmesi.

En azından şimdilik kesin olan bilgi One’ın 360 oyunlarını ne olursa olsun oynatmadığı. İlerleyen dönemde başka bir yöntem çıkar mı bilinmez tabii.

Bu arada yazının sonuna bir not ekleyelim. Aynı durum PlayStation 4’te de söz konusu. PS4, bir önceki neslin oyunlarını desteklemiyor.

xbox one

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + 4 =