Ana sayfa internet Bilgileri Youtube Yasağı Kalkıyor

Youtube Yasağı Kalkıyor

504
0

2.5 yıldır türkiye’den erişime kapalı olan Youtube, sonunda Atatürk’e hakaret içerek videoları yayından kaldırdı. Böylece yasağın sürmesi için ortaya sürülen tek neden de kaldırılmış oldu.

Almanya merkezli International Licencing Service adlı şirket, YouTube’a başvurarak, yasağın nedeni olarak gösterilen Atatürk’e hakaret içeren videoları yayından kaldırttı. Şirket yöneticisi Erdem Karahan, farklı bir yöntem kullanarak, şimdiye kadar başarısız olan çabaların sonunu getirmiş. Atatürk’ü Koruma Kanunu’na göndermeler yaparak videoları yasadışı ilan etmek yerine, kullanılan görsellerin telif haklarının temsili yetkisini edinen şirket, bu konuda çok hassas olan YouTube’a videoların telif ihlali yaptığı, içeriğin izinsiz kullanıldığını belirterek kaldırılmasını istemiş. Şu an o videolar yayında değil, bu da yasağın devam etmesi için, en azından Atatürk’e hakaret gerekçesiyle, bir sebep kalmaması demek.

youtube engeli

Erdem Karahan, “”Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı.” diyor. Yasağın bu kadar uzun sürmesinin sebebini de “Bu talep daha bize yeni geldi. Bu içeriklerin şimdiye kadar sahibi yoktu ve bir içerği silmek isityorsanız sahibini bulmanız gerekir. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete hak olarak verildi.” şeklinde açıklıyor.

İnternet Kurulu Üyesi Leyla Keser Berber de, sürecin Ulaştırma Bakanlığı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun bilgisi dahilinde gerçekleştiğini belirtti. “Önümüzdeki hafta içinde erişebilmeyi diliyorum. Bunun için Pazartesi günü mahkeme ve TİB’e başvurumuzu yapacağız. Gönül rahatlığıyla Youtube açılacak diyebiliyoruz.”

Gerçi bilindiği üzere Ulaştırma Bakanlığı ile Google arasında halen süregelen bir vergi tartışması var, üstelik çok basit gerekçelerle sansüre izin veren yasa da hala yürürlükte.

Velhasıl bakalım ne olacak göreceğiz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − three =